Медична реформа по-броварському: чому виникли проблеми із декларуванням? Частина 1

Pinterest LinkedIn Tumblr +

У рамках медичної реформи на початковому етапі докорінно змінюється первинна ланка медицини. Нині триває процес підписання декларацій для надання безоплатної первинної допомоги населенню. Точніше допомога буде надаватись платно, проте за гарантований пакет послуг вашому лікарю платитиме держава.

Аби лікар, якого ви собі обрали, отримав бюджетне фінансування для вашого лікування, необхідно підписати з ним електронну декларацію в системі Е-Health Міністерства охорони здоров’я України.

Все просто: пацієнт уклав електронну декларацію – лікар отримає визначену суму на кожного свого пацієнта, не уклав – фінансове навантаження “ляже” на місцевий бюджет. Згодом незадекларованим пацієнтам доведеться користуватись лише платними медичними послугами.

Судячи з обговорень в соціальних мережах, процес медичного декларування проходить не зовсім гладко. Чому так – спробуємо розібратись…

Медреформа в Броварах: етапи впровадження…

Готуватись до трансформації первинки у Броварах почали завчасно. Ще у 2016 році депутати, за поданням керівника центру первинної медицини Ігоря Кравцова, виділили кошти на комп’ютерне обладнання та його наладку, створили та затвердили статут комунального некомерційного підприємства, як того вимагає реформа. Лікарі пройшли необхідні навчання та консультації, тобто всі процеси відбувались своєю чергою.

Наступним кроком процесу декларування пацієнтів стало обрання компанії, яка мала розробити встановити та налагодити роботу медичної інформаційної системи (МІС – прим. ред.), яка в подальшому дала б можливість відправляти дані броварців до системи E-Health для укладання електронної декларації. Власне, саме підписання електронної декларації є ключовим, оскільки від кількості задекларованих у системі напряму залежить фінансування галузі та заробітна плата лікаря, якого обрали пацієнти.

У результаті проведеної допорогової закупівлі одностайним рішенням тендерного комітету було обрану компанію ТОВ «АЛТ Україна ЛТД», яка мала встановити та налагодити роботу МІС. Вартість впровадження інформаційної системи ЕМСІМЕД обійшлась за договором у більш ніж півмільйона гривень. Відповідно до умов договору, програмне забезпечення МІС мало полегшити роботу медичного персоналу завдяки зменшенню паперового документообігу і, найголовніше – забезпечити підключення до головного компоненту E-Health.

Угоду на встановлення електронного компоненту ЕМСІМЕД з ТОВ «АЛТ Україна ЛТД» було укладено в жовтні 2017 року. Про позитивну динаміку у проведенні реформування первинки на своїй сторінці міський голова Ігор Сапожко звітував у січні 2018 року:

Наступним кроком керівник первинки мав подати до Національної служби здоров’я України (НСЗУ) проект договору, яким передбачалось фінансування медпослуг пацієнтів в залежності від кількості електронних декларацій чи розрахованої кількості пацієнтів.

На загальнонаціональному рівні первинні медичні центри та лікарі-ФОПи мали можливість підписати договори у першу хвилю.

«Хвиля перша» – це процес укладання договорів між первинними центрами та НСЗУ на отримання державних коштів, що тривав до 05 червня 2018 року. 

Оскільки у Броварах на цей момент жодної електронної декларації підписано не було, в першу хвилю фінансування броварські лікарі не потрапили.

Серед земляків по Київській області у червні уклали договори Бориспіль, Фастів і Буча. Відповідно до угод Бориспіль отримав 11 366 255,00 грн державного фінансування, Фастів – 8 789 961,00 грн, Буча – 5 992 414,00 грн. Це дало змогу нашим сусідам зекономити кошти міських бюджетів та підвищити рівень заробітних плат лікарів, які активно декларували пацієнтів.

У Броварах тим часом тривав процес адаптування МІС ЕМСІМЕД, а лікарі збирали дані пацієнтів у паперовому вигляді, щоб поступово вводити їх до системи. У свою чергу керманичі броварської первинки рапортували про «передові досягнення» та відсутність проблем у реформуванні:

23 липня Ігор Кравцов звітує про 26 тисяч договорів з лікарями, втім, мова йде про паперові декларації.

Про перші труднощі з електронним декларуванням публічно стали говорити вже на початку серпня під час оперативних засідань.

На 06.08.2018 року у Броварах було зареєстровано всього три тисячі електронних декларацій при чисельності населення 103825осіб, а за даними терапевтичних дільниць – 107406 осіб.

Найгіршою виявилася ситуація з декларуванням дітей. Медична система ЕМСІМЕД, закуплена для броварських амбулаторій, не давала можливості відправити дитячі декларації в центральний компонент.

«Кольорові» списки пацієнтів та чому важливо задекларувати дітей?

Постановою КМУ від 25 квітня 2018 р. № 407 було введено «кольорові» списки пацієнтів.

Простіше кажучи: обрав лікаря і підписав з ним декларацію – потрапив до «зеленого» списку і отримав державне фінансування на своє лікування. Незадекларовані пацієнти потрапляють до «червоного» і отримують на своє лікування фіксовану суму.

  • за одного пацієнта, включеного до зеленого списку, — 370 гривень на рік;
  • за одного пацієнта, включеного до червоного списку (для комунальних закладів охорони здоров’я), — 240 гривень на рік.

Перебування пацієнта у зеленому списку вигідне як самому отримувачу медичних послуг, так і лікарю. З точки зору отримання коштів на утримання первинних центрів найбільш «вигідними» у фінансовому відношенні є наймолодші пацієнти та пенсіонери. Бо до тарифу на медичне обслуговування одного пацієнта, включеного до зеленого списку, застосовуються (шляхом множення) такі коригувальні коефіцієнти залежно від вікової групи пацієнта:

Вікова група пацієнтів, років
від 0 до 5 від 6 до 17 від 18 до 39 від 40 до 64 від 65+
розмір  фінансування по червоному списку Фінансування не залежить від віку пацієнта та становить 240 гривень на рік
Базова ставка для пацієнтів по зеленому списку, грн. рік 370
коригувальний коефіцієнт 4 2,2 1 1,2 2
фінансування пацієнта по зеленому списку з урахуванням коефіцієнта,грн. рік 1480 814 370 444 740

Отже, найбільшу ставку встановлено для наймолодшої вікової категорії задекларованих пацієнтів ( від 0 до п’яти років), на обслуговування яких держава виділяє 1480 грн на рік.

Недаремно більшість первинних центрів по Україні в першу чергу декларували малюків та людей похилого віку.

У броварській первинці за словами Ігоря Кравцова станом на 13 серпня було задекларовано 4483 пацієнти (зелений список). Тож від серпня мізерна кількість електронних декларацій щопонеділка ставала темою №1 на оперативних нарадах: міський голова щоразу наголошував керівникам структурних підрозділів на необхідності термінового підписання декларацій з лікарями.

Ігор Сапожко не даремно «роздавав на горіхи» своїм підлеглим, адже до 15 серпня керівник первинного центру Ігор Кравцов мав встигнути потрапити до другої хвилі укладання договорів з НСЗУ, аби отримати фінансування первинки.

Окрім технічних негараздів із медичною системою на темпи декларування суттєво вплинула відпускна кампанія та нестача лікарів по амбулаторіям.

Власне, броварські педіатри й до декларування не скаржились на відсутність пацієнтів, проте цьогоріч серпень-вересень видався в амбулаторіях дуже «спекотним». У нескінченних чергах під кабінетами, як завжди, й ті, хто здоровий і прийшов задекларуватись або лише «спитати», «за довідкою», «за аналізами», «на щеплення» й ті, хто потребує уваги і кому «болить більше за усіх».

Тож з початку року броварським лікарям довелось провести збір даних у паперовому вигляді, ввести дані в систему, а тепер повторно декларувати пацієнтів. Адже для електронного декларування необхідна особиста присутність пацієнта (див. частину 2 – прим. ред).

У підсумку, із більш ніж стотисячного міста на кінець серпня до зеленого списку потрапило лише 10052 особи.

Кількість декларацій по амбулаторіях міста Бровари відповідно до вікових груп населення становить:

Вікова група пацієнтів, років
 0 до 5  6 до17  18 до 39  40 до 64 від 65+ Всього
Амбулаторія №1 ЦПМСД 58 119 508 566 189 1449
Амбулаторія №2 ЦПМСД 313 462 1039 1541 935 4290
Амбулаторія №3 ЦПМСД 0 21 200 302 150 673
Амбулаторія №4 ЦПМСД 76 119 386 605 240 1426
Амбулаторія №5 ЦПМСД 1 58 423 656 393 1531
Амбулаторія №6 ЦПМСД 78 59 153 232 115 637
ВСЬОГО: 527 839 2725 3920 2041 10052

 

До червоного списку пацієнтів з найменшим тарифом потрапило 93735 осіб (близько 90% населення). Тобто у разі нестачі фінансових ресурсів на їх обслуговування, міському бюджету доведеться дотувати первинку, замість того, аби витрачати гроші на інші потреби.

Угоду з Національною службою здоров’я України броварський первинний центр все ж уклав 15 серпня, сума договору склала 9730195,97 грн.

Для прикладу, місто Черкаси, куди наші очільники їздили переймати реформаторський досвід медичної галузі, спромоглося ще в першій хвилі на майже 278 тисяч мешканців отримати майже 52,9 мільйони гривень державної допомоги. І це за умови, що там встановлено аналогічну інформаційну систему.

Тому можна лише уявити, якою була б державна фінансова допомога, якби декларування в Броварах відбувалось так бездоганно, як про це рапортували відповідальні особи…

Про те, що таке гарантований пакет медичних послуг та як і з яким лікарем в Броварах можна укласти декларацію, читайте в продовженні теми…

Поділіться.

Залиште відповідь