Ремонт спортивної зали в Калиті: коли обіцяного чекають 7 років

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Питання ремонту спортивної зали в селищі Калита стоїть не один рік. Не можна сказати, що громада не діє: небайдужі мешканці селища дійшли до народного депутата, були почуті та навіть отримали субвенцію. Але підходи до ремонту зали у освітян, батьків та чиновників були різними, тому питання досі не вирішено. Що заважає рухатися та як не втратити шанс громаді на вирішення питання не лише із залою, а  всією школою – читайте в матеріалі.

 Питання із спортивною залою в Калитянській школі  постало близько 7 років тому, коли на стелі з’явилися тріщини та затікання. Тоді  підрядники провели не надто якісний ремонт. Окрім того, що частина фронтонів лишилась не закритою, так ще й на одній із ділянок, на яку підрядник звалив значну частину шиферу, тріснула плита перекриття. Мова про плиту над спортивною залою.

Калитянська школа

Калитянська школа

Із 2012 року в спортзалі початкової школи занять не проводили, а фізкультура в дітей проходила в непристосованих для подібних занять приміщеннях.

Та після того, як на уроках фізкультури травмувалося кілька дітей, заняття проходять або у дворі школи, або просто у класних кімнатах. Серед кричущих випадків  травмування – падіння плафона на голову школяру молодшої ланки та переломи кінцівок у кількох учнів через слизький лінолеум.

Калитянська школа

Результат падіння плафона під час уроку фізкультури

Чиновники та освітяни, зокрема, директорка школи Антоніна Шпак, не сиділи склавши руки – зверталися в усі інстанції. Врешті-решт допомога надійшла від чинного на той час депутата ВРУ Павла Різаненка, який домігся виділення державної субвенції на ремонт спортивної зали в сумі 500 тис.грн.

Першим вирішувати питання взялося керівництво самої ЗОШ: для цього в Державному наукво-дослідному інституті будівельних конструкцій замовили звіт про технічне обстеження спортивної зали. Його зробили, але без  технічного завдання, і коштував він 52 тис.грн. Сам звіт описував стан зали як такий, «що потребує ремонту». Через брак досвіду, керівництво школи планувало приступити до ремонту спортивної зали на підставі даних звіту. Але з цим не погодилися ані чиновники селищної ради, ані батьки:  було зрозуміло, що без проєкту та проєктно-кошторисної документації робити ремонт неможливо.

Доки  керівництво школи та місцеві чиновники з’ясовували стосунки, стало зрозуміло, що до закінчення 2019 року  проєкт  виготовити вже не встигнуть. Коли громада, а особливо батьки школярів, зрозуміли, що отримана з таким трудом субвенція має повернутися в держбюджет невикористаною, почалися бурхливі дискусії щодо долі проєкту.

Для консультації залучали фахівців-будівельників, вивчали пропозиції щодо проєктування та експертизи на ринку, збирали всі «експертні думки», які тільки вдавалося залучити. У підсумку, активна батьківська громада дійшла таких висновків:

  1. Будівля школи дуже стара, є проблеми із дахом, стінами, фундаментом, тому, якщо робити технічну експертизу, то її варто робити для усієї школи.
  2. Спортивна зала знаходиться на 2-му поверсі, і її стан не можна розглядати окремо від стану стін, фундаменту, плит перекриття даху всієї школи.
  3. Обстеження (експертиза) мають бути не візуальними, а інструментальними, з обов’язковими дослідженнями геології та стану фундаменту.
  4. Обстеження (експертиза) мають бути виключно на підставі технічного завдання від уповноважених чиновників (архітектора) селищної ради.
  5. Обстеження має завершитися етапом проєктування – щонайменше, ремонту спортивної зали, але висновок експертного обстеження має містити рекомендації щодо необхідності та послідовності ремонту самої школи.
  6. Вибір підрядника для проведення експертизи та виготовлення проєкту має відбуватися через систему Прозорро, а сам підрядник має «викликати довіру» у своїй компетентності.
  7. В усіх етапах реалізації проєкту мають бути конкретні терміни, а сам ремонт має завершитися в 2020 році.

Найтяжче для всіх сторін було пережити втрату субвенції. Для того, щоб її не втратити, депутати громади прийняли «соломонове рішення»: спрямували її на капремонт мереж зовнішнього освітлення однієї з вулиць селища Калита. Але з обов’язковою умовою, що аналогічна сума коштів буде витрачена на школу в 2020 році.

«2020 рік – останній рік, коли Калитянська ОТГ отримує так звану «інфраструктурну субвенцію» з державного бюджету, – пояснює депутатка Калитянської селищної ради і мама з «батьківської громади» Руслана Балакир. –Тому маємо останній шанс вирішити питання зі школою комплексно, саме так, як хочуть батьки: з експертизою, яка викликає довіру, та з виготовленим проєктом на проведення ремонту».

«На жаль, проведення капітальних ремонтів в школах без стадії проєктування є поширеною практикою, – коментує голова активної батьківської громади Євген Заїка. – Наприклад, проєкту на капремонт даху школи ніхто не бачив, тому маємо з дахом проблеми. Через це батьки налаштовані підбирати підрядну організацію на експертизу та проєктування  тільки через систему Прозорро».

З доводами  батьків та експертів погоджується заступниця в.о.голови Калитянської ОТГ Надія Костенкова. Чиновниця не приховує, що школа є важливим об’єктом для ОТГ і події навколо неї набули такого розголосу, що вирішувати їх треба негайно. Надія Костенкова підтримує комплексний підхід до обстеження та ремонту всієї школи, адже в даху школи навіть не закриті фронтони. Чиновниця зазначила, що архітекторка селища вже працює над технічним завданням щодо обстеження школи, а селищна рада вивчає ринок організацій, що надають послуги з обстеження. Відбір підрядника здійснюватиметься за допомогою системи Прозорро.

Питання фінансування обстеження заплановано розглянути на черговій сесії, яка відбудеться 27 лютого 2020 року: депутати мають розподілити «вільні залишки» бюджету в розмірі близько 4 млн грн, із яких 500 тисяч спрямують на школу. Чиновниця підкреслила, що питання розглядатимуть депутати всіх сіл ОТГ, але є сподівання на позитивне рішення для Калитянської ЗОШ.

Ангеліна Козлова

Фото – надані батьками Калитянської школи

Поділіться.

Залиште відповідь