Спростовуємо неправду про назви вулиць і пам’ятні знаки Броварів. ДЕТАЛЬНО

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Дмитро КарпійАвтор – Дмитро Карпій, журналіст ІА «Трибуна-Бровари», активіст Громадянського руху «Відсіч», голова комісії Броварської міської ради з питань найменувань та пам’ятних знаків.

Редакція сайту може не поділяти погляди авторів та не несе відповідальності за інформацію, опубліковану в розділі «Блоги». Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених у розділі «Блоги».

Нещодавно броварський «етер» несамовито «запалав». Міський голова Ігор Сапожко, а також його радниця і очільники двох ГО, які фінансуються з міського бюджету, одночасно вилили масу неправди й маніпуляцій про діяльність комісії Броварської міської ради з питань найменувань та пам’ятних знаків, яку я очолюю. Це, на моє переконання, не лише спроба реваншу проросійських сил міста (які контролює мер), а й передвиборчий хід.

Адже, змінювати голову чи склад комісії за три місяці до виборів – явно нелогічний крок із точки організації роботи. Однак, мені важливо, щоби неправда не ширилась поміж людей. Тому в цьому матеріалі я наведу 12 пунктів спростувань і пояснень тез, які зібрав з листів і висловів Ігоря Сапожка, а також його «підданих». Ці тези я сьогодні подаю владі і депутатам офіційним листом.

Текст нижче повністю відповідає моєму офіційному листу № 180 від 12.08.2020.

 1. Щодо нібито неетичної поведінки голови комісії.

Під час засідання 79-ї чергової сесії Броварської міської ради Броварський міський голова Ігор Сапожко повідомив, що питання полягає в нібито неетичній поведінці голови комісії під час проведення засідань комісії. Слід зазначити, що ні Ігор Сапожко, ні інші особи не наводять конкретних фактів, коли саме, де, за яких обставин тощо мала місце неетична поведінка. Насправді, інформація про неетичну поведінку голови комісії не відповідає дійсності.

Запис 79-ої чергової сесії Броварської міської ради

Слід зазначити, що Ігор Сапожко не був присутній на жодному засіданні комісії Броварської міської ради з питань найменувань та пам’ятних знаків. Ірина Нілова була присутня двічі, під час засідань № 3 від 05.10.2016 та № 10 від 28.02.2020. Відсутність неетичної поведінки голови комісії під час цих та інших засідань комісій можуть підтвердити свідки – присутні члени комісії та гості (перелік присутніх дивіться в протоколах засідань відповідних комісій).

Читайте також: Християнська етика в школах і виховання дітей: Духовна рада Броварів відновила роботу

Водночас під час проведення засідання комісії № 3 від 05.10.2016 Ірина Нілова допустила неетичну поведінку, перебиваючи голову та інших членів комісії, підвищуючи тон і переходячи на крик тощо. Це зафіксовано, зокрема, на відео на Ютубканалі Дмитра Карпія під назвою «3-тє засідання комісії БМР з найменувань (ч. 1) 07.10.2016» (URL: https://youtu.be/7XQ3gwuUp4c).

До того ж, просто під час обговорення вказаного питання під час 79-ї чергової сесії Броварської міської ради 09.07.2020 Ірина Нілова допустила неетичну поведінку, зокрема, сказавши в бік одного з присутніх: «Так, замовчи, я з тобою не говорила!». Це зафіксовано, зокрема, на відео на Ютубканалі Громадського захисту Київщини під назвою «1850 – сесія Броварської міської ради, м. Бровари, 09.07.2020 року», див. з 2:22:50 (URL: https://youtu.be/oV8LH7ffS18).

 1. Головою комісії нібито може бути лише депутат.

Під час засідання 79-ї чергової сесії Броварської міської ради Ірина Нілова заявила, а також частково виклала в листі № 2345-2-08 від 15.06.2020, мовляв головою комісії Броварської міської ради з питань найменувань та пам’ятних знаків може бути лише депутат.

Це твердження не відповідає дійсності. Рішення Броварської міської ради «Про створення комісії з питань найменувань та пам’ятних знаків Броварської міської ради» № 193-13-07 від 21.04.2016 було ухвалене на підставі пп. 2 п. 1 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до якого виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання утворення і ліквідації постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій.

Відповідно до ст. 4 регламенту Броварської міської ради передбачено можливість створення, окрім постійних комісій і тимчасових контрольних комісій, «інших комісій» Броварської міської ради.

Віктор Малофієнко

Під час засідання комісії з питань найменувань та пам’ятних знаків 28 лютого 2020 року

Згідно з рішенням Броварської міської ради № 193-13-07 від 21.04.2016 комісія Броварської міської ради з питань найменувань та пам’ятних знаків не є ані постійною комісією, ані тимчасовою контрольною комісією. Відповідно до п. 2 затвердженого положення комісії, комісія утворюється з фахівців в галузі історії, мовознавства, краєзнавства, громадських діячів, депутатів міської ради, представників відповідних служб виконавчого комітету Броварської міської ради в складі голови, заступника голови, секретаря та членів комісії.

 1. Голова комісії нібито не є незалежною людиною.

Під час засідання 79-ї чергової сесії Броварської міської ради Броварський міський голова Ігор Сапожко, коментуючи питання зміни голови комісії, повідомив, мовляв очолювати комісію має незалежна людина. Свої слова міський голова не аргументував.

Слід зазначити, що я не є членом жодної політичної партії та не належу до жодних політичних команд, не є депутатом Броварської міської ради чи інших рад, не є кандидатом і не планую ним бути на посади, депутатство тощо на місцевих виборах 2020 року.

 1. Вулиці нібито не називають на честь місцевих діячів.

Під час засідання 79-ї чергової сесії Броварської міської ради Броварський міський голова Ігор Сапожко, очевидно, коментуючи декомунізацію 2015 року, прямо натякнув, що вулиці нібито не називають на честь місцевих героїв. Це не відповідає дійсності.

Перш за все варто зауважити, що рішення «Про перейменування вулиць та провулків м. Бровари» № 52-04-07 від 25.12.2015 було ухвалене одноголосно Броварською міською радою ще до ухвалення та набуття чинності рішення «Про створення комісії з питань найменувань та пам’ятних знаків Броварської міської ради» № 193-13-07 від 21.04.2016.

Читайте також: Пам’ятаємо і пишемо правильно: перелік перейменованих вулиць та провулків Броварів

Водночас рішенням № 52-04-07 від 25.12.2015 близько половини нових назв  були присвоєні саме місцевим діячам, утворенням, подіям тощо: поміщика Фіалковського, Київської Русі (11-ий і 25-ий батальйони в АТО, серед яких було багато броварців), Дмитра Янченка, а також Ігоря Завірюхіна, Сергія Москаленка, Аркадія Голуба, Олега Онікієнка та Євгенія Зеленського (бійці АТО з Броварів), Василя Кириченка (репресований СРСР учитель броварської школи), Героїв Небесної Сотні та Антоніни Дворянець (героїня Небесної Сотні з Броварів), Воїнів-афганців і Олександра Білана (воїн-афганець із Броварів), Миколаївки (народна назва вулиці, куди переселяли жителів хутора Миколаївка поблизу Броварів), Миколи Барбона (діяч із Зазим’я), Михайла Мельника (діяч із Погребів), Євгена Сверсюка (часто відвідував Бровари), Армії УНР, а також Володимира Савченка, Симона Петлюри, Олександра Удовиченка, Романа Сушка (брали безпосередню участь у боях за Бровари та/або неподалік Броварів), Княжої (територія Броварів належала до княжих земель, а в Княжичах, за свідченнями краєзнавців, перебувала княжа резиденція), Благодатна (історична назва), Ярмаркова (на честь урочища Ярмалковища, на місці якого проходить вулиця), Биківнянська (на пам’ять про місце поховання репресованих у Биківні, яке розміщене неподалік),  Переяславський шлях, а також Зазимський шлях, Красилівська (напрямки до навколишніх населених пунктів, історичні назви), Кобзарська (на честь кобзарів, що грали на П’ятницькому базарі, нині – Розвилка), Петропавлівської (історична назва на честь першого місця розташування собору Петра і Павла), Михайла Ружного (боєць за Україну із Зазим’я), Софронія Костири (боєць за Україну із Русанова), Броварської сотні (козацької сотні з центром у Броварах) та ін. За вказані пропозиції депутати нинішнього скликання проголосували одноголосно.

Дмитро Янченко

Дмитро Янченко – хлопець із Броварів, що загинув на фронті в 2015 році. Один із тих діячів, на честь яких у місті назвали вулиці

Слід зазначити, що під час діяльності попередніх скликань комісій так само низка вулиць отримали назви на честь місцевих діячів: письменників, державних діячів України та, навіть, директорів заводів.

Водночас за рекомендаціями нинішнього скликання комісії Броварської міської ради з питань найменувань та пам’ятних знаків було перейменовано лише одну вулицю. Вона була названа на честь колишнього міста-побратима Броварів у Російській Федерації, влада якого активно збирала допомогу для окупантів на Донбасі – Щолкового. Вулиці присвоїли нову назву на честь Січових Стрільців, які воювали за Україну, зокрема і в Броварах. Причому події Української революції 1917 – 1921 років розгорталися в тому числі біля станції «Бровари», поруч із якою нині пролягає вулиця.

Також за рекомендаціями нинішнього скликання комісії Броварської міської ради з питань найменувань та пам’ятних знаків було найменовано провулок Івана Сокура (вперше створений провулок, який перед тим не мав інших назв). Іван Сокур – місцевий діяч, керівник броварської лікарні. За низкою свідчень, зробив вагомий внесок у розбудову броварської медицини.

Слід зазначити, що наразі триває процес перейменування вул. Степана Разіна на честь Володимира Мономаха за рекомендацією комісії Броварської міської ради з питань найменувань та пам’ятних знаків. Володимир Мономах є визначним київським князем, який зорганізував переможні бої над половцями та зміг помирити внутрішні сили всередині Русі. До центральних володінь Володимира Мономаха входили, зокрема, і територія нинішніх Броварів.

Читайте також: Як «потопити» питання: перейменування вул. Степана Разіна «відклали» через… лист радниці Сапожка

 1. Нібито маніпуляції з висновками Інституту історії України НАНУ.

Ірина Нілова у листі № 2345-2-08 від 15.06.2020 стверджує про нібито маніпуляції з висновками Інституту історії України. Про які саме маніпуляції йдеться та будь-яких деталей не уточнює.

Ймовірно, йдеться про експертну оцінку Інституту історії України Національної академії наук України щодо перейменування вулиць у Броварах, яка була отримана у відповідь на запит/звернення Броварської міської ради у 2015 році (URL: https://www.slideshare.net/DmytroKarpiy/ss-50200934).

Ірина Нілова стверджує, що документ підписав один зі співробітників інституту. Насправді, документ підписали 5 співробітників: два доктори історичних наук і три кандидати історичних наук. До того ж, на документі є штамп і печатка Інституту історії України Національної академії наук України, що підтверджує офіційних характер експертної оцінки.

 1. Нібито постійне посилання на Володимира В’ятровича.

Ірина Нілова у листі № 2345-2-08 від 15.06.2020 стверджує про нібито постійне посилання на Володимира В’ятровича. Приклади посилань не наводить.

Насправді, в діяльності комісії БМР з питань найменувань та пам’ятних знаків я неодноразово використовую офіційні відповіді Українського інституту національної пам’яті, який у минулому справді очолював Володимир В’ятрович. Після зміни очільника відомства я так само використовую посилання на офіційні відповіді УІНП – уже за підписами нового керівництва.

Слід зазначити, що Український інститут національної пам’яті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через міністра культури і який реалізує державну політику у сфері відновлення та збереження національної пам’яті українського народу, про що вказано в постанові Кабінету Міністрів України № 684 від 12.11.2014.

Варто зауважити, що рішення місцевих органів влади, які стосуються виконання ЗУ «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», мають ухвалюватися з урахуванням, зокрема, рекомендацій Українського інституту національної пам’яті, про що йдеться в численних нормах цього закону.

 1. Нібито «роздають» доручення структурним підрозділам міськвиконкому.

Ірина Нілова у листі № 2345-2-08 від 15.06.2020 стверджує, що робоча група комісії нібито «почала роздавати» доручення структурним підрозділам міськвиконкому. І свідченням тому є вимога нібито демонтувати пам’ятні знаки через орфографічні помилки. Це не відповідає дійсності.

Комісія Броварської міської ради з питань найменувань та пам’ятних знаків чітко дотримується субординації відповідно до нормативних документів і затвердженого положення.

У листі № 2345-2-08 від 15.06.2020 вказано, що йдеться про рішення робочої групи від 09.10.2018. Насправді, на розгляд засідання комісії № 7 від 23.03.2018 через апарат ради Броварської міської ради надійшов лист від жителя Броварів Олега Рожка, в якому висловлена вимога виправити помилки на пам’ятних дошках у Броварах. Указаний громадянин був запрошений на засідання, де він надав фотографії 4-х об’єктів, на яких, на його думку, мусять бути виправлені помилки.

Рішенням комісії № 7 від 23.03.2018 одноголосно було вирішено створити робочу групу, яка вирішить технічні питання щодо виправлення тексту, символіки на 4-х об’єктах, запропонованих до виправлення. До складу робочої групи увійшли голова комісії Дмитро Карпій, краєзнавця і дисидентка, філологиня української мови Марія Обухова (Овдієнко), члени комісії Ольга Сокур і Володимир Опалько.

 

Марія Овдієнко

Марія Овдієнко (праворуч) – філологиня української мови

Робоча група, ретельно вивчивши питання, 09.10.2018 підготувала висновок, під яким підписалися всі члени робочої групи без приміток і зауважень (URL: https://www.slideshare.net/DmytroKarpiy/ss-120349900/1). У висновку детально розписано аргументи і причини ухвалення тих чи інших рішень.

Згідно з висновком було рекомендовано демонтувати об’єкт, на якому зображена георгіївська (гвардійська) стрічка, а також допущено низку орфографічних помилок і зазначено низку пропагандистських штампів СРСР, які суперечать нормам історіографії – пам’ятний знак «Воїнам 163 Роменсько-Київської ордена Леніна, червонопрапорної орденів Суворова і Кутузова стрілецької дивізії…». Публічне використання георгіївської (гвардійської) стрічки, в тому числі її зображення, в Україні заборонене. За таке використання передбачена відповідальність за ст. 173-3 КУпАП.

Також робоча група рекомендувала замінити табличку на пам’ятному знаку загиблим воїнам-афганцям у парку «Перемога». Головна, але не єдина, причина – наявність словосполучення «Броварчанам-інтернаціоналістам». За визначенням, воїни-інтернаціоналісти – назва, що пов’язана зі встановленням радянської влади в Україні (з діяльністю т. зв. більшовицьких «червоноармійських інтербригад», до особового складу яких входили китайці, угорці, чехи, німці, латиші та інші іноземці), діяльністю комуністичної партії та агресивною зовнішньою політикою СРСР (у складі т. зв. Інтернаціональних бригад у ході Громадянської війни в Іспанії 1936 – 1939 рр. на боці республіканського уряду з боку СРСР брали участь підрозділи Червоної армії та кадрові офіцери, які мали підроблені документи та офіційно називалися «добровольцями». Офіційним приводом для вторгнення радянських військ до Угорщини 1956 року, Чехословаччини 1968 року, до Афганістану 1979 р. було саме «надання інтернаціональної допомоги» та виконання «інтернаціонального обов’язку»). Відповідно до висновку Українського інституту національної пам’яті, назви на честь «воїнів-інтернаціоналістів» підлягають перейменуванню, а відповідні пам’ятники, пам’ятні знаки – демонтажу (див. висновок інституту http://www.memory.gov.ua/news/iz-pereliku-nazv-shcho-pidlyagayut-pereimenuvannyu-i-demontazhu-vidpovidno-do-zakonu-ukraini-pr). Водночас, згідно висновками Українського інституту національної пам’яті, на назви вулиць і пам’ятні знаки воїнам-афганцям декомунізація не поширюється (http://www.memory.gov.ua/news/na-nazvi-vulits-ta-pam-yatni-znaki-voinam-afgantsyam-zakon-pro-dekomunizatsiyu-ne-poshiryuetsya). Відповідно до висновку Українського інституту національної пам’яті № 01/941 від 24.05.2018, пам’ятний знак не містить обмежень, встановлених Законодавством, хоч і сприймається з негативними конотаціями, пов’язаними з більшовицькими «інтербригадами» та агресивною зовнішньою політикою СРСР. Згідно з висновком Інституту історії України НАНУ, назва «воїнів-інтернаціоналістів» є сталим радянським ідеологічним кліше, яке, в дусі експорту пролетарської революції, прикривало експансіоністські прагнення СРСР. В установі також вказують, що за сучасних умов у такій назві міститься прихована небезпека: сьогодні пропаганда РФ називає «воїнами-інтернаціоналістами» своїх «добровольців» і «відпускників» на Донбасі (див. висновок https://www.slideshare.net/DmytroKarpiy/ss-50200934).

окупант

Російський окупант без розпізнавальних знаків, Крим, 2014 рік

На решті об’єктів було рекомендовано вжити заходів для виправлення орфографічних помилок.

Під час наступного засідання комісія Броварської міської ради з питань найменувань та пам’ятних знаків № 8 від 12.10.2018 ухвалює рішення підтримати висновок робочої групи та рекомендувати Броварській міській раді виправити помилки та невідповідності згідно з висновками робочої групи від 09.10.2018. За результатами засідання я направляю службову записку до Броварського міського голови № 127 від 25.10.2018, у якій повідомляю про ухвалені рекомендації.

Не отримавши відповіді, я направляю лист до Броварського міського голови № 133 від 25.06.2019 з проханням надати інформацію про ухвалені рішення, на що отримую лист від відділу культури Броварської міської ради № 391/01-16 від 16.07.2019, у якому вказано, що СКП Броварської міської ради Київської області «Броварська ритуальна служба» надано доручення щодо виправлення помилок, неточностей та усунення забороненої Законом символіки на пам’ятних знаках та меморіальних дошках у місті Бровари.

Однак, з того часу зазначені виправлення не були здійснені. Згодом я направляю ще кілька листів до Броварського міського голови щодо ходу виконання рішення, на що не отримую відповідей.

 1. Щодо використання форм слів «броварці» та «броварчани».

Ірина Нілова у листі № 2345-2-08 від 15.06.2020 стверджує, що робоча група забула послатися на висновки Інституту мовознавства НАНУ. Зауваження є слушним.

Очевидно, йдеться про вказаний у п. 7 цього листа висновок робочої групи від 09.10.2018, де для нової таблички на пам’ятному знаку загиблим воїнам-афганцям у парку «Перемога» рекомендовано текст «Пам’яті броварців, // полеглих в Афганістані // 1979 – 1989».

афганцям

Пам’ятна стела афганцям. Тепер за нею також встановлений БТР

Слід зазначити, що назва «броварці» є традиційною для жителів Броварів. Над висновком робочої групи працювала, зокрема, філологиня української мови Марія Обухова (Овдієнко).

До того ж, Інституту мовознавства справді на лист голови комісії надавав відповідь № 131/75 від 18.05.2018 із обґрунтуванням, де вказав, що вживання слова «броварці» є правильним.

 1. Щодо використання траурних стрічок.

Ірина Нілова у листі № 2345-2-08 від 15.06.2020 стверджує, що вигравіювання траурних стрічок на гранітних знаках не заборонене. Ствердження є недоречним і вводить в оману.

Комісія Броварської міської ради з питань найменувань та пам’ятних знаків не ухвалювала жодних рекомендацій, які стосуються використання траурних стрічок і їхніх зображень на будь-яких об’єктах.

 1. Щодо використання фрази «Ніхто не забутий, ніщо не забуте».

Ірина Нілова у листі № 2345-2-08 від 15.06.2020 стверджує, що стела «Никто не забыт, ничто не забыто» мала бути перекладена українською мовою і повернена на місце свого розташування.

Слід нагадати, що Український інститут національної пам’яті листом № 01/2744 від 16.11.2016 надав довідку щодо вислову «Ніхто не забутий, ніщо не забуте!», з якої випливає, що він використовувався як радянське пропагандистське гасло, за допомогою якого в тому числі обґрунтовувався головний повоєнний міф СРСР про вшанування учасників «Великої Вітчизняної війни радянського народу проти німецько-фашистських загарбників», перемога у якій була здобута винятково завдяки керівній ролі комуністичної партії. Однак офіційною пропагандою не згадувалися та не вшановувалися такі категорії учасників Другої світової війни як: радянські військовополонені, інваліди війни, жертви Голокосту, остарбайтери, учасники так званих «прикордонних конфліктів» періоду 1939 – червня 1941 років (окупація Західної України та Бессарабії, країн Балтії, радянсько-фінська війна тощо). До того ж, пам’ятний знак містив елементи, які підпадають під декомунізацію. Тому, відповідно до ЗУ «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», цей об’єкт мав бути повністю демонтований.

 1. Поняття «броварчани-інтернаціоналісти» нібито має міжнародне схвалення.

Тельман Надиров у листі № 24 від 22.06.2020 стверджує, що термін «броварчани-інтернаціоналісти» нібито має міжнародне схвалення. Хто, коли та в якому контексті схвалював цей термін, не вказує.

Докладніше про це поняття та поняття «воїнів-інтернаціоналістів» описано в п. 7 цього листа.

 1. Знак «Зірка» відповідає державним нагородам України.

Тельман Надиров у листі № 24 від 22.06.2020 стверджує, що знак «Зірка» відповідає державним нагородам України. Ствердження є недоречним і вводить в оману.

П’ятикутна зірка справді присутня на деяких державних нагородах, затверджених на початку набуття незалежності Україною. Водночас донедавна п’ятикутна зірка мала значно ширше використання. Вона була наслідувана з нагород періоду радянської окупації.

Під час реформування одностроїв, знаків розрізнення ЗСУ, яке почалося кілька років тому, із уніформ та іншої символіки українського війська зникли п’ятикутні зірки. Водночас з’явилися елементи традиційних одностроїв української армії – УГА, Армії УНР, Січових Стрільців тощо.

однострій

Нові знаки розрізнення в українській армії – без зірочок

Водночас у рекомендаціях комісії Броварської міської ради усунення п’ятикутних зірок відбувалося на тих об’єктах, де присутня заборонена для використання в Україні символіка. Зокрема, на пам’ятному знаку загиблим воїнам-афганцям у парку «Перемога» та на пам’ятному знаку «Воїнам 163 Роменсько-Київської ордена Леніна, червонопрапорної орденів Суворова і Кутузова стрілецької дивізії…». Докладніше питання вказаних пам’ятних знаків описано в п. 7 цього листа.

Читайте також

 1. У Броварах встановлять пам’ятні знаки Дмитру Гамалію. А Петлюрі і Гасин – ні?
 2. Вулиці Броварів перейменовано в законний спосіб ‒ Верховний Суд
 3. Роковини смерті Ольги Гасин. Чому досі не вдається вшанувати героїв у Броварях?
Поділіться.

Залиште відповідь