14 жовтня – свято не про стать: 5 фактів про День захисників і захисниць України

Pinterest LinkedIn Tumblr +

В Україні сім років поспіль відзначали 14 жовтня як День захисника України. І вперше цього року – як  День захисників і захисниць України. Проте частина українців сприймає цей день як «свято чоловіків» і продовжує дарувати їм шкарпетки та гелі для гоління. Чому цього робити не варто і про що насправді це свято? 

  1. Свято «народилось» після початку російської агресії

Зміни відбулися якраз після початку збройної агресії Росії проти України: анексії Криму та початку війни на Донбасі.

У 2014 році п’ятий президент України Петро Порошенко скасував День захисника Вітчизни (23 лютого), яке відзначали ще з радянських часів, а натомість започаткував 14 жовтня День захисника України для «вшанування мужності та героїзму захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг українського народу, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві».

Із 2015 року цей день став офіційним вихідним.

2. День Української армії

Днем заснування Української повстанської армії вважають14 жовтня 1942 року. Інформація про створення УПА 14 жовтня є у постанові Української головної визвольної ради від 30 травня 1947 року та наказі передостаннього Головного командира УПА Романа Шухевича. Хоча деякі історики називають інші дати.

3. Козаки та Богородиця

Цього дня українці відзначають церковне свято Покрови Пресвятої Богородиці, яку вважають покровителькою українських козаків. На Покрову козаки проводили ради, обирали старшин.

День українського козацтва офіційно відзначають із 14 жовтня 1999 року.

4. Свято не тільки для військових

Цілісність та незалежність України восьмий рік на Донбасі захищають не тільки бійці ЗСУ. Це і поліцейські, прикордонники, рятувальники ДСНС, співробітники СБУ. У перші роки російської агресії значну роль відіграли саме добровольці – представники різних професій, що не мали військових звань чи досвіду, а також волонтери.

5. Захисники і захисниці 

Загалом у Збройних Силах України станом на серпень 2020 року служили 246 160 людей: 193 800 військовослужбовців та 52 360 цивільних працівників. В Операції Об’єднаних сил на Донбасі брали участь 40 104 особи.

У ЗСУ проходять службу і працюють понад 58 тисяч жінок. Із них майже 30 тисяч  – військовослужбовиці, понад 900 –  старші офіцери. За роки війни на Донбасі статус учасниць бойових дій отримали майже 10 тисяч жінок. Для кожної з них День захисника – професійне свято.

У 2018 р. президент підписав указ про рівність чоловіків та жінок у армії. Військовослужбовиць дозволили ставити в добові наряди, відправляти у відрядження та на проходження загальних зборів. А також розширили перелік посад для жінок-військових.

У травні 2021 р. Верховна Рада в першому читанні підтримала законопроєкт про перейменування свята на «День захисників України», щоб вшанувати сміливість і героїзм не лише чоловіків, а й жінок.

Після першого читання до законопроєкту внесли зміни, зокрема  запропонували назву «День захисників і захисниць України». Ці поправки підтримав комітет із питань соціальної політики. 14 липня 2021 р. Верховна Рада остаточно перейменувала свято на День захисників і захисниць України.

Читайте також

  1. Верховна Рада перейменувала День захисника України. Що змінилося
  2. Як у Броварах святкували День захисника України 15.10.2019 (Відео)
  3. День захисника України: «перша леді» Броварів, солдатська каша та квест від Багмут (ФОТО)
Поділіться.

Залиште відповідь