15 лютого закінчилась радянська інтервенція в Афганістані

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Рівно 31 рік тому останній радянський солдат* показово покинув Афганістан після 10-річної війни. Серед учасників бойових дій зі сторони СРСР воювало чимало українців. Не всі з них повернулися додому. З того часу 15 лютого вшановують пам’ять полеглих у цій війні.

Війна в Афганістані тривала з 1979 по 1989 роки. Вона почалась із повномасштабної збройної агресії СРСР проти суверенного Афганістану під приводом боротьби з моджахедами. У грудні 1979 року спецпідрозділи КДБ напали на президентський палац у столиці Кабулі, вбивши президента Хафізуллу Аміна та його оточення. Після того в країну ввели «обмежений контингент» Радянської армії.

Кабульські військові в Чіґа Сараї, 1979 рік

Унаслідок війни, яка не виявилась переможною і затягнулась аж на 10 років, загинули близько 1,5 млн або 10 % з числа тодішнього населення країни. Принаймні ці дані міжнародних організацій визнали і в СРСР. Радянські втрати, за офіційною інформацією СРСР, становили близько 15 тис. військовослужбовців. За оцінками незалежних дослідників – від 140 до 350 тис.

Афганістан, Узбекситан, СРСР, війна

15 лютого 1989 року солдати Радянської Армії допомагають одне одному сісти на поїзд додому після перетину моста на кордоні між Афганістаном і радянським Узбекистаном

Як повідомляв раніше попередній міністр оборони України Степан Полторак, понад 160 тис. українців виконували службові обов’язки на території Афганістану, з яких загинуло 3 тис.

Як відомо, з-поміж жителів Броварів в Афганській війні загинув Олександр Білан. На його честь на 3-ій школі, де навчався хлопець, установили меморіальну дошку, а під час декомунізації – назвали вулицю неподалік, на Геологорозвідці.

Олександр Білан

Олександр Білан

На пам’ять про участь «афганців» у Революції Гідності 2013 – 2014 років і у війні проти нинішнього російського агресора в Броварах, неподалік від вокзалу, з’явилась також вулиця Воїнів-афганців. Нагадаємо, в Самообороні Майдану була сформована ціла «афганська сотня» під № 8. А її сотник Олег Міхнюк згодом загинув у боях за містечко Новосвітлівка на трасі Краснодон – Луганськ.

Читайте також: У Броварах ушанують Героїв Небесної Сотні

Сьогодні, 15 лютого, о 10:00 у відділі культури Броварської міської ради анонсували покладання квітів до річниці виведення військ з Афганістану. Відбудеться воно в парку «Перемога». Зазначимо, що на території парку встановлений пам’ятник воїнам-афганцям у вигляді БТРа.

Афганцям пам'ятник

З минулорічного вшанування пам’яті біля пам’ятника в парку “Перемога”

Афганцям пам'ятник, БТР

* Слід зазначити, що після показового виведення військ СРСР 15 лютого 1989 року в Афганістані ще залишалися прикордонники, які прикривали відхід, а також полонені бійці Радянської армії.

Фото – Associated Press, Броварська міська рада

Читайте також:

  1. У Броварах відбудеться благодійна вистава від театру «Паяц»
  2. Конкурс «Благодійна Україна 2019». Триває приймання заявок
  3. Оголошено конкурс дитячих малюнків пам’яті Героїв Небесної Сотні
Поділитись

Про Автора

Leave A Reply