25 квітня Рада ухвалила закон про мову. Що це значить для України?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Сьогодні, 25 квітня, Верховна Рада України ухвалила законопроект №5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної». За законопроект проголосували 278 народних депутатів.

Закон передбачає, що кожний громадянин України зобов’язаний володіти державною мовою як мовою свого громадянства. При цьому зазначається, що держава організовує курси української мови для дорослих та забезпечує можливість вільно опанувати державну мову громадянам України, які не мали такої змоги.

Також законопроект передбачає штрафи від 200 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у різних випадках порушення законодавства у сфері застосування державної мови (ст. 188). Запроваджується також штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт до 6 місяців або позбавлення волі до 3 років за публічне приниження чи зневажання державної мови.

Крім того, передбачено посаду Уповноваженого із захисту державної мови, який розглядає справи про адміністративні правопорушення у сфері застосування державної мови та невиконання законних вимог мовного інспектора.

Мовою господарського судочинства в Україні визначається державна мова. При цьому в судовому процесі може застосовуватися іноземна мова, відповідно до умов, визначених Господарським процесуальним кодексом України.

Мовою цивільного судочинства в Україні визначається державна мова. У судовому процесі може застосовуватися іноземна мова, відповідно до умов, визначених Цивільним процесуальним кодексом України.

Мовою адміністративного судочинства в Україні є державна мова. У судовому процесі може застосовуватися іноземна мова, відповідно до умов, визначених Кодексом адміністративного судочинства України.

Кримінальні провадження здійснюються державною мовою. У судовому процесі може застосовуватися інша мова, відповідно до умов, визначених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Мову освіти визначає Конституція України, закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та закон України «Про національні меншини в Україні». Мовою загальної середньої освіти в Україні є державна мова.
Застосування мов у загальній середній освіті також визначають зазначені закони. Мовою позашкільної освіти є державна мова. Мовою дошкільної освіти є державна мова. Мовою освітнього процесу у вищих навчальних закладах є державна мова.

Мовою у сфері наукової та науково-технічної діяльності визначається державна мова.

Мовою Збройних Сил України є державна мова. Мовою статутів, документації, діловодства, команд, іншого статутного спілкування та службової діяльності у Збройних Силах України є державна мова.

Інформація про діяльність органів держаної влади та органів місцевого самоврядування поширюється державною мовою.

Мовою засідань Верховної Ради України, її комітетів та комісій, в тому числі виступів, є державна мова. Промовець, який не є громадянином України, може виступати іншою мовою. Синхронний або послідовний переклад його виступу державною мовою в обов’язковому порядку забезпечує Апарат Верховної Ради України.

Кандидати на пост президента України муситимуть надавати сертифікат про рівень володіння українською мовою. Такий сертифікат також муситиме надавати кандидат у прем’єр-міністри.

Мовою послуг у сфері телекомунікацій в Україні є державна мова.

Мову інформації визначає закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної” та міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Видання друкованих засобів масової інформації, зареєстрованих в Україні, здійснюється державною мовою. Застосування мов в друкованих засобах масової інформації, визначає Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Мовою телебачення і радіомовлення в Україні є державна мова. Застосування мов у телебаченні і радіомовленні визначає цей Закон та Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Інформаційні агентства згідно з чинним законодавством поширюють інформацію державною, а також іншими мовами, дотримуючись загальновизнаних етично-моральних норм слововживання.

Мовою реклами визначається державна мова. Зареєстровані в Україні організації та суб’єкти господарювання всіх форм власності виготовляють державною мовою вивіски чи таблички з інформацією про своє зареєстроване найменування, вид своєї діяльності та години своєї роботи. Порядок використання мов у рекламі представниками національних меншин визначає Закон України «Про національні меншини в Україні».

Кінофільмам, які містять приниження чи зневажання державної мови (в тому числі нехтування її обов’язковим застосуванням, асоціювання її виключно або значною мірою з негативними та висміюваними персонажами або діями), відмовлятимуть у прокатній ліцензії.

Мовою послуг на транспорті в Україні визначається державна мова. Мовою поштового зв’язку в Україні також є державна мова.

Продавець (виконавець, постачальник, власник та оператор інтернет-магазину чи каталогу та власник домену) зобов’язаний забезпечити надання інформації про товар чи послугу державною мовою. За вибором продавця (виконавця, постачальника) інформація, подана державною мовою, може дублюватися іншими мовами.

Цей закон набирає чинності через місяць із дня його опублікування, крім ряду позицій, вступ яких відтерміновується на кілька років.

Від самого ранку 25 квітня під стінами Верховної ради зібрались кілька сотень людей, які прийшли підтримати мовний законопроект.

Фото – Дмитро Карпій

Поділіться.

Залиште відповідь