7 березня відомому українському мультиплікатору Володимиру Дахну було б 89 років

Pinterest LinkedIn Tumblr +
7 березня 89 років тому в Запоріжжі народився Володимир Дахно – народний артист України,  відомий український мультиплікатор, «батько» культового українського мультфільма «Як козаки…». На студії «Київнаукфільм» Володимир Дахно створив 53 анімаційних проєкти. Про це розповідається на сторінці  MiraStudia Модерна Україна у Фейсбуці.
Відомий воротар футбольного клубу «Динамо»  Київ Віктор Банников розповідав, що перед кожною грою динамівці всією командою дивилися на удачу «Як козаки у футбол грали».
Володимир Дахно створив дев’ять короткометражних мультфільмів про запорізьких козаків. Цікаво, що відеосервіс Amazon Prime придбав два роки тому права на трансляцію українського мультсеріалу  «Як козаки…».
«Ще в школі я любив малювати карикатури і шаржі на друзів. Я завжди цікавився історією Запорозької Січі. Читав Грушевського, Костомарова, все, що вдавалося знайти, незважаючи на те, що тема козацтва тоді належала до заборонених», –  згадував Володимир Дахно.
Володимир Дахно

Володимир Дахно

Після закінчення школи вступив до медичного інституту, але майже відразу перевівся до Київського інженерно-будівельного інституту на факультет архітектури. Після закінчення інституту він п’ять років працював архітектором.
Незвичайний архітектурний проєкт дисертації Дахна привернув увагу відомих мультиплікаторів М.Драйцуна і Д.Черкаського, які запропонували йому роботу в новому творчому об’єднанні мультиплікаційних фільмів на студії «Київнаукфільм».
У 1960 р. Дахно покинув дисертацію і пішов працювати до Творчого об’єднання при «Київнаукфільмі». У тому ж році Володимир Дахно дебютував як мультиплікатор із фільмом «Пригоди перця».
Повністю його талант розкрився в 1967 р. із виходом першої серії мультфільму  «Як козаки…», де він був режисером і сценаристом. Мультсеріал відразу отримав величезну популярність, а харизматичні герої Око, Тур і Грай стали народними улюбленцями.
«Я не дуже довго мудрував із козаками, – згадував Володимир Дахно.–  Взяв та й намалював трьох запорожців на кшталт трьох мушкетерів. Один вийшов кругленький, маленький, інший –  худий і довгий, третій –  здоровий та рум’яний молодець. Потім мені казали, що я дуже точно передав у цих персонажах український характер».
Як козаки...

Мультфсеріал «Як козаки…» Володимира Дахна

У 1991 р. за участі цих героїв був випущений перший повнометражний український анімаційний фільм  «Енеїда», створений Володимиром Дахном за мотивами однойменної поеми Івана Котляревського.
За два місяці до смерті від серцевого нападу, Володимир Дахно готував сценарій мультфільму  «Як козаки в тридев’яте царство ходили», але спонсорів знайти не встиг.
Читайте також
Поділіться.

Залиште відповідь