Close Menu
Трибуна – Бровари
    Facebook Instagram YouTube Telegram
    Останні:
    • Технічний паспорт на будинок: що це таке, коли його оформлювати та які документи потрібні
    • Повернувся додому на щиті майже через 9 місяців: у Броварах провели в останню путь Захисника Олександра Копицю
    • «Був справжнім патріотом»: у Броварах попрощались із полеглим Захисником Олександром Іваницьким
    • Війна забрала життя Захисника з Требухова Михайла Ковтонюка
    • Навіки в строю: Броварська громада провела в останню путь Захисника Ельчина Мурадова
    • Штраф за паркування на місці для водіїв з інвалідністю: актуальні правила та розмір санкцій
    • Броварська громада знову зазнала болючої втрати. У селі Княжичі в останню путь провели військовослужбовця Національної гвардії України Дениса Мягконосова
    • У Требухові попрощались із померлим Захисником Олександром Червяком
    Середа, 24 Червня
    Facebook Telegram Instagram YouTube X (Twitter)
    Трибуна – Бровари
    • Головна
    • Новини
      1. Події
      2. COVID-19
      3. Вибори-2020/21
      4. Відео
      5. Події
      6. Актуально
      7. Репортажі
      8. Цікаве
      9. Люди
      10. Повідомити новину
      Рекомендовані

      Судові повістки українці отримуватимуть у Viber

      Автор: Андрій Захарченко04.02.2023
      Останні

      Технічний паспорт на будинок: що це таке, коли його оформлювати та які документи потрібні

      Автор: Андрій Захарченко23.06.2026

      Штраф за паркування на місці для водіїв з інвалідністю: актуальні правила та розмір санкцій

      Автор: Андрій Захарченко22.06.2026

      Бровари: історія вулиці Руслана Попова

      Автор: Попова Тамара18.06.2026
    • Війна

      «Саша професійно літав на всіх типах БпЛА і не повертався з виходів без результатів»: у Броварах попрощались із загиблим Захисником Олександром Мишком

      22.06.2026

      «Його називали ніжно «Колясик»»: у Броварах попрощались із загиблим Захисником Миколою Куксою

      02.06.2026

      «Я молила в Бога для тебе, синку, не таку долю»: у Броварах попрощались із загиблим Захисником Олександром Марченком

      01.06.2026

      Зробити меморіал полеглих Захисників на сайті Броварів живим і людяним – вимога  небайдужих: «Трибуна» вже створила народний меморіал

      29.04.2026

      «Щоб світ бачив, щоб ніхто ніколи не зміг заперечити цей жах»: до річниці звільнення Броварщини

      01.04.2026
    • Події

      Смертельна ДТП у Броварах: на Вітерці загинула 41-річна жінка

      04.03.2026

      У селах Літки і Гоголів під час пожежі загинули люди

      02.03.2026

      ЖОДНОГО працюючого легального сміттєзвалища на Броварщині НЕМА: броварське сміття вивозять втридорога

      29.07.2025

      У Броварах 25-річний хлопець випав із багатоповерхівки: при ньому була передсмертна записка

      16.07.2025

      Кримінальна справа Майбоженка: покарання – штраф у 34 тис.грн? Прокуратура заявила про відвід судді через сумніви в об’єктивності суду

      26.12.2024
    • Блоги

      Які студенти отримають відстрочку та як воно буде – роз’яснення адвоката

      19.09.2023

      Чи обов’язковий військовий облік жінок із 1 жовтня 2023 року, – пояснення адвоката

      06.09.2023

      Шокуючі зміни: нові повноваження двірників і поліції. БЛОГ

      18.08.2023

      Живете в цивільному шлюбі – чекайте проблем, – адвокат

      10.08.2023

      Правда про заповіт або ТОП-5 міфів

      19.07.2023
    • Анонси

      Україна офіційно отримала трансляторів Євро-2024

      20.04.2024

      Плюс 4 ділянки: у Броварах побільшає офіційних паркомісць

      26.02.2024

      Будівництво в Броварах на вул. Москаленка, 2-В: непрості стосунки забудовника і людей добігли свого фіналу

      26.01.2024

      Благодійний матч Game4Ukraine за участі Андрія Шевченка та Олександра Зінченка. Коли та де дивитися

      04.08.2023

      На підтримку пораненого броварчанина проведуть футбольний турнір

      30.03.2023
    • Промо
      • Політична реклама
    • Реклама на сайті
    • Про нас
      • Про нас
      • Наша команда
      • Вакансії
      • Контакти
    • Книга пам’яті
    Трибуна – Бровари
    Ви тут:Головна » Новини » Блоги » Збережемо місцеву річку Дарниця для нащадків
    річка Дарниця

    Збережемо місцеву річку Дарниця для нащадків

    0
    Автор: Трибуна Бровари Опубліковано: 17.05.2021 Блоги
    Поширити
    Facebook Twitter Telegram WhatsApp

    Віктор МалофієнкоВіктор Малофієнко,  член ГО «Громадські активісти»

    Редакція сайту може не поділяти погляди авторів та не несе відповідальності за інформацію, опубліковану в розділі «Блоги». Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених у розділі «Блоги».

     

    Місцеві старожили памʼятають, як навесні після сніжних зим через історичну частину міста Бровари стікали потоки талої води. Для її відведення були прокопані канали, облаштовані деревʼяними місточками. І це недивно, адже м. Бровари розташовано на рельєфі. У межах міста перепад висот становить 28 метрів. Із півночі та заходу Бровари оточують лісові пагорби, а історична частина міста розташована в долині, яка виходить на броварську низину – урочище Сведловщина.

    Із місцевих переказів відомо, що край наш був обдарований водоймами. Нараховувалось більше 20 озер: Біле, Чорне, Довге, Каланча, Монах, Смольне, Божевітько, Могилки,  Торловище та інші.

    Найбільше з них – озеро Сведловщина (місцеві називають його Світловщина). В енциклопедичному словнику під редакцією проф. Андрієвського І.Є., виданого Брокгаузом Ф.А. та Єфроном І.А. в 1891 році, зазначено: «Бровары – местечко Черниговской губернии, Остерского уезда, при озере Сведловщина, в 54 верстах от г. Остера…».

    За переказами, на які посилалась місцева краєзнавиця (нині покійна) Раїса Щербакова-Кайдан, через Бровари протікала річечка, яка мала назви Броварка, Броварчанка, Русава. За свідченнями старожила Тараса Гресюка, який і нині проживає біля цього струмка, його мама називала цю річечку Даринка.

    річка Дарниця
    Річечка Даринка

    У процесі пошуку інформації про озеро Сведловщина, місцеві краєзнавці, зокрема, Василь Сердюк, у Державному центральному історичному архіві України натрапив на план-карту 1640 року, взяту із судової справи ігумена Києво-Печерської Лаври Петра Могили та володарки Борисполя польської княгині Теофіли Собеської. На карті чітко зображена гідрологічна ситуація лівобережної частини Київщини в межах річок Дніпро, Десна, Стариця та Трубіж.

    план-карта

    Можна тільки уявити, яка краса оточувала наших предків! Поселення розташовувалось між двома величезними озерами, багатими рибою. Із заходу та півночі росли прадавні соснові та дубові ліси, оповиті легендами та щедрі на дичину. Містечко розташовувалось на історичному шляху з Чернігова до столиці Київської Русі – стольного граду Києва.

    Читайте також: Комісія схвалила перейменування вул. Степана Разіна і відновлення меморіальних дощок

    Відомі билинні події відбувались саме в наших краях. Згадаймо богатиря Іллю Муромця, мощі якого спочивають у печерах Києво-Печерської Лаври, Соловʼя-розбійника, який обкладав даниною, а може й грабував, проїжджаючих купців, літню резиденцію Київського князя поблизу с. Княжичі, де, за переказами, приймали дари послів інших країн.

    За версією краєзнавця Василя Сердюка, саме в Броварах при виїзді за межі Києва знаходився камінь – дороговказ на доленосні три шляхи.

    Згідно з давнішими переказами, наведеними в книзі дослідника Київщини Володимира Гузія «Золота очеретина», стверджується, що наш край знаходився на березі моря, по якому в золотому човні плавала цариця (богиня) Дана.

    На знайденій карті зображено низку водойм, зʼєднаних між собою. Озеро, яке знаходилось на північ від Броварів, перетікало у водойму, розташовану з південного боку. До того ж, ця друга водойма була величезна: вона простягалась від Броварів аж за с. Княжичі – майже 5 кілометрів. Далі через низку лісових озер вода перетікала в озеро Тельба (нинішня назва – озера Тельбин) і впадала в р. Дніпро. На перетоках озер (вірніше заплав річки) зображено 4 млини. Водойма між Броварами та с. Княжичі підписана «Darnica». Тобто, струмок, який і нині витікає з озера Вербне в районі вул. Петропавлівської  (попередня назва вул. Петровського) – житлового масиву Оболонь та протікає провулком Деснянський, вул. Благодатна (колишня вул. Леніна), Київська, Маяковського і впадає в меліоративну систему урочища Сведловщина, є руслом раніше згадуваної річечки.

    Згідно з науково-експертним висновком доктора географічних наук, професора Вишневського В.І., співробітника Інституту водних проблем та меліорації Національної академії аграрних наук України, який займається дослідженням малих річок Київщини, струмок, який витікає з озера Вербне, є витоком легендарної річки Дарниця.

    Багато країн для популяризації своїх туристичних маршрутів всіляко використовують місцеві перекази, легенди, звичаї, обряди. Бровари – пристоличне місто древнього Києва. Наш край оспіваний в билинах, легендах та місцевих переказах, тому є всі підстави та можливості Бровари розвивати як місто туризму та змістовного дозвілля для дітей, гостей і жителів міста. «Бровари – край легенд» може стати брендом нашого міста.

    У 2016 році в резолюції краєзнавчої конференції «Броварська земля від першопочатків до середньовіччя в наукових дослідженнях» передбачалось розробити концепцію легендарних Броварів, передбачивши створення в місті історичного тематичного парку, скверів, майданчиків, де розміщувались би фігури героїв броварських легенд.

    Розпочинати треба з визнання та найменування безіменного струмка витоком легендарної річки Дарниця, яка мала величезну заплаву в урочищі Сведловщина. Враховуючи високий рівень ґрунтових вод на цій території, це єдине місце в Броварах, де можна облаштувати прекрасну рекреаційну зону з озером та піщаним пляжем, яке завжди буде наповнене водою. Озеро Біле, що розташоване в парку Приозерний вище за рельєфом, в останні роки обміліло і втратило свою привабливість. Статус річки дозволить залучати державні кошти на розчищення, облаштування та обслуговування природньої водойми.

    В останні десятиліття через загрозу екологічної кризи довкілля, зростанням дефіциту якісної питної води, Державною програмою розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення р. Дніпро на  період до 2021 р. передбачається відновлення малих річок та водойм. Сумно, що адміністрація міста вже два роки саботує пропозицію громадськості узаконити своїм рішенням відповідно до Закону України «Про географічні назви» факт, що саме в нашому місті починає своє життя легендарна річка Дарниця. У майбутньому вона може стати прикрасою історичного тематичного парку – рекреаційної зони для дітей, гостей та жителів міста.

    Збережемо ділянку природнього ореолу історичного міста та її перлину – виток легендарної річки Дарниця для нащадків!

    Читайте інші матеріали автора

    1. Зонінг у Броварах: чому він неповноцінний та небезпечний «чахлик»
    2. У Старому центрі Броварів будують супермаркет із порушеннями

    Читайте також

    1. Малофієнко та земельна комісія чекають на звіт архітектора Броварів по забудові ІІ житлового району
    2. Бювет на Розвилці та проблема підтоплення: Малофієнко хоче обговорення «по паспортах»
    3. Малофієнко vs Скандія: черговий раунд протистояння
    блоги Бровари новини озера Броварів річка Дарниця
    Залиште відповідь Скасувати відповідь

    Останні новини

    Технічний паспорт на будинок: що це таке, коли його оформлювати та які документи потрібні

    Автор: Андрій Захарченко23.06.2026

    Повернувся додому на щиті майже через 9 місяців: у Броварах провели в останню путь Захисника Олександра Копицю

    Автор: Попова Тамара23.06.2026

    «Був справжнім патріотом»: у Броварах попрощались із полеглим Захисником Олександром Іваницьким

    Автор: Попова Тамара23.06.2026

    Війна забрала життя Захисника з Требухова Михайла Ковтонюка

    Автор: Трибуна Бровари23.06.2026

    Навіки в строю: Броварська громада провела в останню путь Захисника Ельчина Мурадова

    Автор: Трибуна Бровари23.06.2026

    Штраф за паркування на місці для водіїв з інвалідністю: актуальні правила та розмір санкцій

    Автор: Андрій Захарченко22.06.2026

    Броварська громада знову зазнала болючої втрати. У селі Княжичі в останню путь провели військовослужбовця Національної гвардії України Дениса Мягконосова

    Автор: Трибуна Бровари22.06.2026

    У Требухові попрощались із померлим Захисником Олександром Червяком

    Автор: Трибуна Бровари22.06.2026

    «Саша професійно літав на всіх типах БпЛА і не повертався з виходів без результатів»: у Броварах попрощались із загиблим Захисником Олександром Мишком

    Автор: Трибуна Бровари22.06.2026

    Бровари: історія вулиці Руслана Попова

    Автор: Попова Тамара18.06.2026
    Про нас:

    © 2023 Інформаційна агенція «Трибуна-Бровари» – інформаційно-аналітичне інтернет-видання. Актуальні та достовірні новини Броварів, Київщини та України. Всі права захищені. Копіювання матеріалів сайту дозволено лише за умови згоди автора та прямого гіперпосилання на джерело.

    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube Telegram
    Останні новини:

    Технічний паспорт на будинок: що це таке, коли його оформлювати та які документи потрібні

    Автор: Андрій Захарченко23.06.2026

    Повернувся додому на щиті майже через 9 місяців: у Броварах провели в останню путь Захисника Олександра Копицю

    Автор: Попова Тамара23.06.2026

    «Був справжнім патріотом»: у Броварах попрощались із полеглим Захисником Олександром Іваницьким

    Автор: Попова Тамара23.06.2026
    Посилання:
    • Новини
    • COVID-19
    • Вибори-2020/21
    • Події
    • Відео
    • Актуально
    • Політична реклама
    • Цікаве
    • Анонси
    • Facebook
    • Instagram
    • YouTube
    © 2021 Трибуна-Бровари. Всі права застережено.                    
    • Про нас
    • Реклама
    • Контакти
    • Політика
    • Мапа сайту
    • AMP (Мобільна версія)
    © 2023 Трибуна-Бровари. Всі права застережено.                    
    • Про нас
    • Реклама
    • Контакти
    • Політика
    • Мапа сайту
    • AMP (Мобільна версія)

    Введіть вище і натисніть Enter для пошуку. Натисніть Esc для скасування.

    Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити вам найкращий досвід роботи на нашому веб-сайті.

    Ви можете дізнатися більше про те, які файли cookie ми використовуємо, або вимкнути їх у налаштуваннях.

    Трибуна - Бровари
    За підтримки  GDPR Cookie Compliance
    Огляд конфіденційності

    Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб ми могли надати вам найкращий користувацький досвід. Інформація про файли cookie зберігається у вашому браузері і виконує такі функції, як розпізнавання вас, коли ви повертаєтеся на наш сайт, і допомагає нашій команді зрозуміти, які розділи сайту ви вважаєте найбільш цікавими і корисними.

    Суворо необхідні файли cookie

    Суворо необхідні файли cookie повинні бути завжди ввімкнені, щоб ми могли зберігати ваші налаштування для файлів cookie.

    Якщо ви вимкнете цей файл cookie, ми не зможемо зберегти ваші налаштування. Це означає, що кожного разу, коли ви відвідуєте цей сайт, вам потрібно буде знову вмикати або вимикати файли cookie.

    Сторонні файли cookie

    Цей веб-сайт використовує Google Analytics для збору анонімної інформації, такої як кількість відвідувачів сайту та найпопулярніші сторінки.

    Увімкнення цього файлу cookie допомагає нам покращити наш веб-сайт.

    Будь ласка, спочатку увімкніть строго необхідні файли cookie, щоб ми могли зберегти ваші налаштування!

    Політика щодо файлів cookie

    Більше інформації про нашу Політику Конфіденційності