Трибуна – Бровари

Збережемо місцеву річку Дарниця для нащадків

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Віктор МалофієнкоВіктор Малофієнко,  член ГО «Громадські активісти»

Редакція сайту може не поділяти погляди авторів та не несе відповідальності за інформацію, опубліковану в розділі «Блоги». Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених у розділі «Блоги».

 

Місцеві старожили памʼятають, як навесні після сніжних зим через історичну частину міста Бровари стікали потоки талої води. Для її відведення були прокопані канали, облаштовані деревʼяними місточками. І це недивно, адже м. Бровари розташовано на рельєфі. У межах міста перепад висот становить 28 метрів. Із півночі та заходу Бровари оточують лісові пагорби, а історична частина міста розташована в долині, яка виходить на броварську низину – урочище Сведловщина.

Із місцевих переказів відомо, що край наш був обдарований водоймами. Нараховувалось більше 20 озер: Біле, Чорне, Довге, Каланча, Монах, Смольне, Божевітько, Могилки,  Торловище та інші.

Найбільше з них – озеро Сведловщина (місцеві називають його Світловщина). В енциклопедичному словнику під редакцією проф. Андрієвського І.Є., виданого Брокгаузом Ф.А. та Єфроном І.А. в 1891 році, зазначено: «Бровары – местечко Черниговской губернии, Остерского уезда, при озере Сведловщина, в 54 верстах от г. Остера…».

За переказами, на які посилалась місцева краєзнавиця (нині покійна) Раїса Щербакова-Кайдан, через Бровари протікала річечка, яка мала назви Броварка, Броварчанка, Русава. За свідченнями старожила Тараса Гресюка, який і нині проживає біля цього струмка, його мама називала цю річечку Даринка.

річка Дарниця

Річечка Даринка

У процесі пошуку інформації про озеро Сведловщина, місцеві краєзнавці, зокрема, Василь Сердюк, у Державному центральному історичному архіві України натрапив на план-карту 1640 року, взяту із судової справи ігумена Києво-Печерської Лаври Петра Могили та володарки Борисполя польської княгині Теофіли Собеської. На карті чітко зображена гідрологічна ситуація лівобережної частини Київщини в межах річок Дніпро, Десна, Стариця та Трубіж.

план-карта

Можна тільки уявити, яка краса оточувала наших предків! Поселення розташовувалось між двома величезними озерами, багатими рибою. Із заходу та півночі росли прадавні соснові та дубові ліси, оповиті легендами та щедрі на дичину. Містечко розташовувалось на історичному шляху з Чернігова до столиці Київської Русі – стольного граду Києва.

Читайте також: Комісія схвалила перейменування вул. Степана Разіна і відновлення меморіальних дощок

Відомі билинні події відбувались саме в наших краях. Згадаймо богатиря Іллю Муромця, мощі якого спочивають у печерах Києво-Печерської Лаври, Соловʼя-розбійника, який обкладав даниною, а може й грабував, проїжджаючих купців, літню резиденцію Київського князя поблизу с. Княжичі, де, за переказами, приймали дари послів інших країн.

За версією краєзнавця Василя Сердюка, саме в Броварах при виїзді за межі Києва знаходився камінь – дороговказ на доленосні три шляхи.

Згідно з давнішими переказами, наведеними в книзі дослідника Київщини Володимира Гузія «Золота очеретина», стверджується, що наш край знаходився на березі моря, по якому в золотому човні плавала цариця (богиня) Дана.

На знайденій карті зображено низку водойм, зʼєднаних між собою. Озеро, яке знаходилось на північ від Броварів, перетікало у водойму, розташовану з південного боку. До того ж, ця друга водойма була величезна: вона простягалась від Броварів аж за с. Княжичі – майже 5 кілометрів. Далі через низку лісових озер вода перетікала в озеро Тельба (нинішня назва – озера Тельбин) і впадала в р. Дніпро. На перетоках озер (вірніше заплав річки) зображено 4 млини. Водойма між Броварами та с. Княжичі підписана «Darnica». Тобто, струмок, який і нині витікає з озера Вербне в районі вул. Петропавлівської  (попередня назва вул. Петровського) – житлового масиву Оболонь та протікає провулком Деснянський, вул. Благодатна (колишня вул. Леніна), Київська, Маяковського і впадає в меліоративну систему урочища Сведловщина, є руслом раніше згадуваної річечки.

Згідно з науково-експертним висновком доктора географічних наук, професора Вишневського В.І., співробітника Інституту водних проблем та меліорації Національної академії аграрних наук України, який займається дослідженням малих річок Київщини, струмок, який витікає з озера Вербне, є витоком легендарної річки Дарниця.

Багато країн для популяризації своїх туристичних маршрутів всіляко використовують місцеві перекази, легенди, звичаї, обряди. Бровари – пристоличне місто древнього Києва. Наш край оспіваний в билинах, легендах та місцевих переказах, тому є всі підстави та можливості Бровари розвивати як місто туризму та змістовного дозвілля для дітей, гостей і жителів міста. «Бровари – край легенд» може стати брендом нашого міста.

У 2016 році в резолюції краєзнавчої конференції «Броварська земля від першопочатків до середньовіччя в наукових дослідженнях» передбачалось розробити концепцію легендарних Броварів, передбачивши створення в місті історичного тематичного парку, скверів, майданчиків, де розміщувались би фігури героїв броварських легенд.

Розпочинати треба з визнання та найменування безіменного струмка витоком легендарної річки Дарниця, яка мала величезну заплаву в урочищі Сведловщина. Враховуючи високий рівень ґрунтових вод на цій території, це єдине місце в Броварах, де можна облаштувати прекрасну рекреаційну зону з озером та піщаним пляжем, яке завжди буде наповнене водою. Озеро Біле, що розташоване в парку Приозерний вище за рельєфом, в останні роки обміліло і втратило свою привабливість. Статус річки дозволить залучати державні кошти на розчищення, облаштування та обслуговування природньої водойми.

В останні десятиліття через загрозу екологічної кризи довкілля, зростанням дефіциту якісної питної води, Державною програмою розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення р. Дніпро на  період до 2021 р. передбачається відновлення малих річок та водойм. Сумно, що адміністрація міста вже два роки саботує пропозицію громадськості узаконити своїм рішенням відповідно до Закону України «Про географічні назви» факт, що саме в нашому місті починає своє життя легендарна річка Дарниця. У майбутньому вона може стати прикрасою історичного тематичного парку – рекреаційної зони для дітей, гостей та жителів міста.

Збережемо ділянку природнього ореолу історичного міста та її перлину – виток легендарної річки Дарниця для нащадків!

Читайте інші матеріали автора

  1. Зонінг у Броварах: чому він неповноцінний та небезпечний «чахлик»
  2. У Старому центрі Броварів будують супермаркет із порушеннями

Читайте також

  1. Малофієнко та земельна комісія чекають на звіт архітектора Броварів по забудові ІІ житлового району
  2. Бювет на Розвилці та проблема підтоплення: Малофієнко хоче обговорення «по паспортах»
  3. Малофієнко vs Скандія: черговий раунд протистояння
Поділіться.

Залиште відповідь