Акція протесту проти суддівського свавілля: як виправдовувалася суддя Ганна Білик

Pinterest LinkedIn Tumblr +

12 жовтня небайдужі громадяни не лише міста Бровари зібралися біля стін Броварського міськрайонного суду, щоб показати своє ставлення до судової системи. Зокрема до судді Броварського суду Ганни Білик, рішенням якої було звільнено з-під варти двох підозрюваних у зґвалтуванні неповнолітньої броварчанки. Громадяни мали змогу подивитися у вічі судді та задати їй запитання, які їх хвилювали. Що ж розповіла Ганна Білик?

Акція протесту проти беззаконня судді Ганни Білик на підтримку зґвалтованої неповнолітньої броварчанки розпочалася близько 10.30 під стінами Броварського міськрайонного суду. Серед присутніх, яких було близько сотні, – зірки естради, кіно, представники об’єднання націоналістів України, громадської організації «Авто-сила», ГО «Народна дружина», депутати міської ради, пересічні броварчани. За попереднього широкого анонсування акції адвокатом неповнолітньої зґвалтованої броварчанки Сергієм Костирою та адвокаткою Світланою Оснач, прибули на захід і численні ЗМІ, частина з яких – центральні канали.

Депутат міської ради від БПП Сергій Батюк озвучив присутнім на акції, заради чого вони зібралися: нагадати суддівським приставам, що головним мірилом влади в Україні, згідно Конституції України, є народ, який і прийшов під стіни суду вимагати справедливості. Зокрема відсторонення від виконання своїх обов’язків судді Ганни Білик.

Сергій Батюк

Суддя, яку саму звинувачують у кримінальному злочині, – хабарництві, і 26 жовтня мають розглядати її справу в Деснянському суді м. Києва, 4 жовтня о 22.30 змінила запобіжний захід підозрюваним у зґвалтуванні неповнолітньої із тримання під вартою на заставу. При цьому розмір застави було призначено мінімальний – 140 000 грн.

Нагадаємо, 8 серпня двоє хлопців в одній із квартир м. Бровари за попередньою змовою познущалися та зґвалтували знайому дівчину, яка була разом із ними. Після інциденту 16-річна потерпіла самостійно залишила квартиру та звернулася до Броварської ЦРЛ. Броварські оперативники затримали злочинців. Ними виявилися два 27-річні молодики. Обом хлопцям повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 152 (зґвалтування неповнолітньої групою осіб) КК України. За клопотанням місцевої прокуратури, підозрюваним обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Через два місяці, 4 жовтня, суддя Білик змінила запобіжний захід підозрюваним у зґвалтуванні на мінімальну заставу, і з-під варти їх звільнили.

Як повідомив журналістам «Трибуни» Сергій Костира, коли дівчина дізналася, що кривдників випустили, намагалася покінчити життям самогубством. Урятувати її вдалося дивом.

Під час мітингу Сергій Батюк наголосив, що люди, які зібралися, вимагають справедливості від системи, яка має цю справедливість забезпечувати. Та судова система демонструє протилежне, тож потребує термінової реформи. «Закон для всіх один: чи ти бомж, чи ти президент», – наголосив Батюк.

Один за одним до мікрофону підходили виступаючі, які висловили своє ставлення до ситуації, що склалася навколо справи про зґвалтування неповнолітньої та дій судді.

Олена Хіжна, заслужена артистка України: «У мене два сини і дочка. Їй невдовзі буде 13 років. І я не хочу хвилюватися, коли моя дочка виходить у школу. Я хочу бути спокійною і знати, що моя дитина дійде до школи. Я хочу, щоб усі мами України були впевнені в безпеці своїх дітей. Не можна відпускати ґвалтівника на вулицю. Геть суддю Білик».

Олена Рєпіна, заслужена артистка України: «…Виходить, є в кишені 140 тисяч гривень – виходь на вулицю і ґвалтуй будь-яку дитину. І це може бути дитина чия завгодно… Я хочу подивитися в очі жінці, яка плюнула в очі цілого всесвіту, бо кожна людина – це цілий всесвіт. І ота дівчинка, яку витягли з петлі. А якби не витягли? Ця дитина хотіла накласти на себе руки, бо вона пережила найстрашніше, що може бути в долі жінки – ґвалтування. Я хочу подивитися в очі Білички і сказати їй – Білик – геть. Ти не суддя, ти не жінка, ти не людина, якщо змогла за 140 тисяч випустити ґвалтівників».

Олег Іваненко: «Я мрію, щоб настав той час, коли моє місто буде саме собі обирати суддю, який судитиме по честі, по совісті, і яким ми пишатимемося».

Олександр Павлик: «Я хочу, щоб нас сьогодні побачили десять, сто чи тисяча, побачили, як працює судова гілка влади, і потім повстала вся Україна проти того, що відбувається в нашій країні».

Після кожного із виступів натовп сканував «Суддю Білик – геть!». З цими вигуками присутні піднялися на другий поверх безпосередньо у кабінет судді. Зауважимо, що поліція, яка забезпечувала охорону порядку на заході, а також охоронці приміщення суду активістам супротив не чинили.

Суддя Ганна Білик протягом всієї розмови з розхвильованим натовпом трималася спокійно та наполягала  «розповісти всю правду». Однак присутні не бажали слухати розповіді про значну завантаженість суддів справами, вони вимагали дати чіткі відповіді на запитання, які сипалися на суддю з усіх боків. Зокрема, чому відпустила з-під варти підозрюваних, чому це зробила поночі – близько 23 год, чому призначила мінімальну заставу та ще кілька «чому». А також вимагали зачитати закон, який дозволяє ґвалтувати неповнолітніх і залишатися після скоєного вдома. Ганна Білик твердила, що відпустила підозрюваних «за  законом».

Ганна Білик

Апелювала до подібних справ, які наразі веде, та до ч. 3 ст. 152  КПКУ, який дозволяє утримувати підозрюваних під домашнім арештом. Також зачитала ч. 1 ст. 183 КПКУ, де зазначено, що «тримання під вартою – є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м’яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 цього кодексу, крім випадків, передбачених ч.5 ст.176». І зауважила, що слідству ніщо не заважало і не заважає зібрати додаткові докази, однак і через два місяці після затримання підозрюваних таких доказів немає. Тож суд не зобов’язаний тримати підозрюваних під вартою, а може застосувати заставу. Від підозрюваних взято зобов’язання, що вони по першому виклику мають з’явитися у суд.

Відповідаючи на запитання присутніх суддя повідомила, що 4 жовтня о 22.30 ніхто підозрюваних не відпускав – у цей час була лише призначена застава. Чому так пізно? Судді працюють допізна, зауважила Білик. Про мінімальну суму застави повідомила, що згідно закону призначила таку суму, яку могли сплатити. І зазначила, що відразу необхідних експертиз щодо зґвалтування зроблено не було – лише через місяць за клопотанням слідчого. За словами судді, в матеріалах справи є лише протоколи допиту потерпілої, її двох сестер та висновки експертизи щодо нанесення легких тілесних ушкоджень: синців на руках та щоках. Чи були якісь дані щодо травмування статевих органів – не пам’ятає. А висновків судово-медичної (генетичної) експертизи наразі немає, тож про те, що в дівчини травмовано полові органи вона не знає.

У свою чергу адвокат потерпілої Сергій Костира нагадав судді, що під час останнього судового засідання 10 жовтня вона вигнала його із зали, та продемонстрував відео, де суддя визнавала дії слідчого, який затримував підозрюваних, незаконними. А також нагадав Білик, як вона висловлювалася на адресу потерпілої, мовляв, дівчина сама винна. Тож, вважає адвокат, суддя мала б взяти самовідвід, а не вести справу, позаяк мала упереджену думку.

Сергій Костира

Присутні вимагали в судді написати заяву на звільнення, однак пані Білик зазначила, що працює в суді 26 років і писати заяви не буде. При цьому не заперечила, що минулого року її звинуватили в хабарництві.

Із вигуками «Ганьба!» присутні покинули кабінет судді.

Як повідомив журналістам «Трибуни» Сергій Костира, Апеляційний суд 11 жовтня скасував рішення Білик, і підозрюваних відразу затримали. Одного з них затримано за ст. 153  ККУ «Зґвалтування у неприродній спосіб».

За словами Сергія Костири, на його адресу надходять погрози, іншому адвокату – Світлані Оснач – невідомі прокололи в машині шини, намагаючись у такий спосіб зашкодити проведенню акції. Однак організатори заходу запевнили, що це лише перша акція: вони продовжуватимуть домагатися звільнення судді Білик із займаної посади. Наразі адвокати готують звернення до Вищої ради юстиції із проханням надати оцінку діям судді Білик.

Фото – авторки

Поділіться.

Залиште відповідь