Бізнес та сім’я: розкрито секрет успішного поєднання несумісних факторів

Pinterest LinkedIn Tumblr +

 Досвід броварського підприємця доводить одразу кілька парадоксальних для України істин: можна бути успішним як у професійній царині, так і в сімейній; можна оминати корупційні схеми й безупинно розвивати свій бізнес; можна реалістично дивитися на світ і не скиглити, а вірити в завтра, котре неодмінно буде кращим.

Приблизно три роки тому автор цих рядків узяв інтерв’ю у Віктора Скрипника — відомого українського футболіста, відтак тренера, котрий уже понад півтора десятиліття мешкає й працює в Німеччині. Ключове запитання до нього звучало так: «Як українцеві досягти успіху-визнання на Заході?» У відповідь пролунало: «Насамперед треба бути чесним!».

Бути чесним…

Здається, в Україні часів Незалежності така принципова настанова автоматично означає маргінальність, принаймні щодо взаємин із суспільством. Ми вже встигли «залізно» переконати себе: принципова орієнтація на чесність анулює шанс стати заможним. Навіть більше: прирікає на те, що дехто з довколишніх вважатиме тебе «лохом», якого легко «кинути».

На щастя, глибший аналіз ситуації показує її у не настільки безнадійному світлі. Днями (конкретніше — 14 травня) мешканці Броварів мали змогу переконатись у цьому, відвідавши конференцію за участі кількох представників місцевого бізнесу. Захід проходив під грифом сімейного, а найґрунтовніший виступ підготував Андрій Василенко — генеральний директор голландсько-українського підприємства Zeelandia.

Конференція була тим унікальна, що доповідачі поєднали кілька, здавалось би, різнорідних тем: бізнес, сім’я, корупція, співвіднесеність сучасного життя з біблійними постулатами. Причому кожна тема розглядалась у численних ракурсах, часом вельми несподіваних. Найбільш вражаючий спектр асоціацій подарував розгляд поняття корупції, такого буденного для нас.

Пан Василенко порівняв цей, як дехто вважає, невиліковний феномен із раковими клітинами. Суть паралелі в тому, що як і рак, коли той з’являється в людському організмі, треба негайно вирізати, часто зі шматками здорової тканини, так і корупцію необхідно оперативно знешкоджувати в іншому організмі — суспільному. Й ось показовий аспект: як людина, котра щойно пережила складну операцію, тривалий час приходить до тями, почуваючись не дуже добре, так і держава, котра стала на шлях реформ, має пережити етап украй непростих труднощів. Це закономірність, яка безліч разів проявлялась у всі часи й із різними народами. Оминути її, хоч би як хотілося, не вийде…

Іншу закономірність із когорти неуникних розкриває Біблія: біль і страждання мають прогресивний уплив на долю людини. Ба більше: саме скорбота є найпотужнішим рушієм розвитку, бо змушує нашу психіку максимально сконцентруватися на вирішенні проблем. Актуальна ситуація в Україні — підтвердження цього: якби не війна на Донбасі й анексія Криму, ми не мали би сильної армії, осучаснених служб зовнішньої та внутрішньої розвідки, остаточно сформованого зовнішньополітичного вектора на Європу. Плюс, хочеться додати, цілої низки важливих реформ, чиї плоди проявляться вже найближчими роками.

Однією з таких, повторюю, є боротьба з корупцією. Причому в найширшому розуміння поняття, тобто з «руїною в головах». П. Василенко стверджує: за півтора десятиліття бізнесової діяльності не давав і не брав хабарів, доводячи, що навіть у сьогоднішній Україні реально поставити свою справу на чесні рейки. Безумовно, до такої позиції його спонукає посада директора відділення підприємства Zeelandia, котре у себе на Батьківщині має королівський статус: він надається лише тим бізнесовим структурам, які не були замішані в жодних корупційних скандалах (історія підприємтва Zeelandia налічує близько 100 років). Утім, це додаткова спонука — основна йде від дотримання християнських заповідей. Зокрема, сьомої: «Не вкради».

Чи інших заповідей — моральних. Наприклад: «Будь відкритий». Або ж вищезгаданої: «Будь чесний». Остання є базисом здорового повноцінного існування як суспільства, так і його основотворчої клітини — сім’ї. Нечесність, невідкритість, непроговорені проблеми руйнують сім’ї, громади, соціуми. У зворотному випадку виникає передумова для процвітання й добробуту. Причому в найнесподіваніших контекстах.

Припустімо, такий: більшість українців іздавна переконана, що не можна бути успішним одночасно в бізнесі та в родині. Мовляв, просто не вистачить часу, отже, треба вирішувати: або — або. Проте на заявленій конференції всі доповідачі (зокрема, той же гендир підприємства Zeelandia — багатодітний батько) запевняли аудиторію: сценарій гармонійного співіснування сім’ї й комерції — більш аніж реальний!

І справа не тільки в раціональному розподілі часу. Справа, радше, в системі цінностей, яку обираємо: правильний вибір дає відповідні результати, неправильний…

Що цікаво, це по-своєму доводить і європейський досвід. Один із доповідачів — економіст Ілля Несходовський — розповів про переваги такого поняття, як сімейний бізнес, на котрий випадає 60% ВВП держав Євросоюзу. По-перше, залучення членів родини до комерції робить її прозорішою, позаяк «свій» кілька разів подумає перед здійсненням протиправного вчинку. По-друге, цей підвид бізнесу спрямований не на теперішнє, а на майбутнє, бо забезпечує добробут наступних поколінь.

…Словом, координати накреслені. Залишається зробити вибір — перший крок, який може визначити все.

Станіслав Дикий.

Поділіться.

Коментарі закриті.