Броварська астрономічна експедиція 1914 року: де саме вона була?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Марія ОвдієнкоАвторка – броварська краєзнавиця і мовознавиця, дисидентка, почесна громадянка міста Бровари Марія Овдієнко

Редакція сайту може не поділяти погляди авторів та не несе відповідальності за інформацію, опубліковану в розділі «Блоги». Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених у розділі «Блоги».

 

Нещодавно в соцмережах поширили матеріал із Вікіпедії про Броварську астрономічну експедицію 1914 року. Її помітили, прочитали і, схоже, забули. Проте в окремих людей виникло запитання: що це за дача, де вона була в Броварях?

Команда обсерваторії Вільяма Кемпбелла в Броварах

Команда обсерваторії Вільяма Кемпбелла в Броварах на дачі поміщика Лавровського

Броварська астрономічна експедиція — американська експедиція Лікської обсерваторії відбувалася в Броварах під керівництвом Вільяма Воллеса Кемпбелла в липні-серпні 1914 року. Метою експедиції було наукове спостереження та фотографування неба під час сонячного затемнення 21 серпня 1914 року. За допомогою цих досліджень планувалося також підтвердити теорію відносності Альберта Ейнштейна.

Оскільки відповіді не було ні від кого, подаю свій коментар. Прізвище Лавровський у моїх бесідах зі старожилами Броварів згадувалося єдиний раз. Це було в розповіді про голодомор 1932 − 1933 рр. Григорія Родіоновича Гутніка, уродженця Харківщини, 1928 року народження, який із батьками з 1933 року жив у Броварях. Григорія Родіоновича вже немає в живих.

Читайте також: «Фрески голоду»: уперше видано спогади очевидців Голодомору в Броварах – ФОТО

За його словами, на нинішній вулиці Шевченка, приблизно на місці, де тепер стоїть будівля училища фізичної культури, був колгосп, розташований у маєтку броварського поміщика на прізвище чи то Лавров, чи Лавровський.

БВУФК

Вхід до училища фізкультури сьогодні. Фото – mixsport.pro

Для тих, хто цікавиться броварським краєзнавством, ця згадка набирає особливої цінності. По-перше, вона дає можливість локалізувати на місцевості в Броварях місце розташування астрономічної експедиції 1914 року. По-друге, світлини будинку, подані в матеріалі Вікіпедії, − це документальне фотосвідчення родини Лавровських майже столітньої давнини, а отже, й історії Броварів.

Обладнання

Обладнання обсерваторії Вільяма Кемпбелла в Броварах на дачі поміщика Лавровського

Я запитала Раїсу Степанівну Кайдан, 1932 року народження, що їй відомо про дореволюційну родину Лавровських у Броварях. Вона підтвердила, що знає це прізвище як прізвище броварського поміщика, в маєтку якого радянська влада розташувала колгосп.

У Броварях казали, що поміщик Лавровський до революції був попечителем місцевої школи. Тепер на місці маєтку − училище фізичної культури. За будинком Лавровського, ближче до паралельної вулиці, стояли великі комори, а через дорогу, навскоси від нинішнього училища фізичної культури, багато років стояв великий капітальний погріб.

Цей маєток стояв посеред поля, яке тяглося аж до лісу й було не заселеним. І комори, і погріб належали броварському колгоспу. Чи комори й погріб до 1917 року були колишньою власністю поміщика Лавровського, чи це новозбудовані господарські приміщення колгоспу − невідомо. Кажуть, у коморах у роки голодомору радянська влада ховала харчі, відібрані в людей.

Броварці неодноразово розповідали мені про броварський колгосп імені Ілліча (назва походить від імені по батькові радянського вождя Володимира Леніна). Наприклад, нині вже покійний Юрій (Георгій) Федорович Яхно, 1927 року народження, свою розповідь про скептичне ставлення броварців до колгоспу проілюстрував такою броварською примовкою:

Колгосп Ілліча,
Печать Кузьмича,
Штоб’як босий,
А Диндак косий.

Кузьмич − це колгоспний діловод чи бухгалтер, Штоб’як − місцевий бандит, який промишляв крадіжками на броварському П’ятницькому базарі. А Диндак був косооким, що викликало насмішки броварців. Оце такі були колгоспні службовці й активісти.

Читайте також

  1. Броварська Венеція, або Що пов’язує Броварі з Володимирським собором у Києві
  2. Творець образу Андрія Первозванного − наш земляк
  3. До історії Української Автокефальної Православної Церкви
Поділіться.

Залиште відповідь