Броварська лікарня: до та після карантину. І частина. 2017-2018 роки

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Під час пандемії COVID-19 броварська лікарня, як і більшість закладів охорони здоров’я, опинилася у зоні посиленої уваги не тільки пацієнтів чи самих медиків, а й представників ЗМІ, депутатів різних рівнів і просто тих громадян, хто не стоїть осторонь боротьби з пандемією. Тим більше, що складна ситуація з поширенням коронавірусної інфекції співпала в часі із запровадженням реформи вторинної ланки медицини. Тому ми вирішили нагадати, які труднощі та проблеми спіткали лікувальний заклад на шляху реформування, та які здобутки і напрацювання має колектив ББКЛ за останні роки.

БЦРЛ, або броварська лікарня, звична для жителів Броварщини назва, після проведеної в 2018 році реорганізації змінилась на Комунальне некомерційне підприємство «Броварська багатопрофільна клінічна лікарня» Броварської міської та районної рад. Скорочена назва  – КНП «Броварська БКЛ» БРР БМР. Медичний заклад був і є спільною власністю міської та районної рад. Відтак і фінансується з кількох джерел: міський бюджет + районний бюджет + бюджети ОТГ + державний бюджет + благодійні кошти + власні надходження лікарні. У процентному співвідношенні медики наводять наступний розподіл фінансування лікарні: 53,2%  –  державна медична субвенція, що направляється до місцевих бюджетів відповідно до кількості населення, 23,7% – кошти м.Бровари, 11,4%  –  кошти Броварського району, 2,5%  –  кошти ОТГ В. Димерка; 0,6% –  кошти ОТГ Калита; 8,6% – власні надходження лікарні на спеціальний рахунок.

З-поміж місцевих бюджетів частка міського бюджету Броварів у фінансуванні лікарні є найбільшою з урахуванням процентного співвідношення наявного населення (≈61% – м. Бровари, 39% –Броварський район). Фінансування лікарні з бюджету м. Бровари відбувається за кількома міськими програмами, які періодично перезатверджуються депутатами.

Рік 2017-й

Так, у 2017 році БЦРЛ отримувала міські кошти за чотирма програмами. Згідно звіту головного лікаря Валентина Багнюка, на програму забезпечення безкоштовними інсулінами місто виділило 779 тис. грн при фактичній потребі 2 136,0 тис. грн. Решта коштів на придбання інсулінів для міських діабетиків надійшла з державного бюджету у вигляді субвенції. (див. Звіт БЦРЛ за 2017 рік).

У рамках програми  покращення надання вторинної медичної допомоги населенню міста, БЦРЛ отримала 40,6 млн грн:

 • на закупівлю медикаментів (у тому числі й на безкоштовне лікування хворих у першу добу) було використано 19,3 млн грн;
 • 480 тис. грн на проведення медоглядів педагогічних та медичних працівників;
 • ≈4,5 млн на комунальні послуги;
 • 1,9 млн грн на закупівлю продуктів харчування та інше;
 • було придбано спецавтомобіль для транспортування аналізів;
 • закуплено медичне обладнання на суму 3,3 млн грн (апарат ШВЛ для новонароджених, відеогастроскоп, операційний стіл та респіратор у лор-відділення, наркозний апарат, електрокардіограф у центр гемодіалізу та інше);
 • проведено ремонтних робіт на більш ніж 9 мільйонів гривень.

За програмою підтримки служби переливання крові та розвитку донорства на 2017 рік, було загалом використано 490,8 тис. грн та закуплено вироби й обладнання для функціонування відділення переливання крові.

За програмою діяльності та фінансової підтримки і заохочення працівників, БЦРЛ отримала майже 45 млн грн:

 • 15 433,0 тис. грн на доплату з метою недопущення «зрівнялівки» заробітної плати медичних працівників;
 • 28 630,0тис. грн асигнування на заробітну плату з урахуванням проведення диференціації.

Адже для лікарні, у зв’язку з низькою заробітною платнею, з року в рік гостро стоїть питання відтоку спеціалістів, про що неодноразово адміністрація медзакладу наголошувала на засіданнях депутатських комісій, сесій та бюджетних слухань. Покращити ситуацію, у тому числі й з оплатою праці, мало на меті запровадження реформи вторинної ланки медицини.

Підготовку до змін броварська лікарня розпочала ще у 2017 році. Тоді для здійснення процесу автоматизації документообігу та проведення навчань персоналу працювати з електронними системами лікарня потребувала закупівлі комп’ютерного обладнання. Цей захід було включено до програми та передбачено фінансування на його реалізацію (850 тис. грн), але за пропозицією деяких депутатів  закупівлю комп’ютерного обладнання для лікарні було запропоновано здійснити виконавчим комітетом БМР, а вже потім техніку передати в користування медичного закладу.

За даними майданчиків прозорих закупівель, виконком тричі намагався здійснити  процедуру, але закупка обладнання так і не відбулась, а згаяний час потім обернувся вищою вартістю комп’ютерів та значно звуженими в часі можливостями на навчання персоналу для роботи з програмним забезпеченням.

На прохання депутатів комісії з питань бюджету та соціально-економічного розвитку, лікарня надіслала окремий звіт із використання коштів спецрахунку. Так, за надання платних послух та оренди приміщень, лікарні вдалось заробити 7,7 млн грн. (Див. звіт із спецрахунку нижче).

Ще одним важливим нововведенням стало створення та запуск на базі БЦРЛ структурного підрозділу «Центр гемодіалізу», який мав приймати пацієнтів у дві зміни.

Броварська лікарня пообіцяла відкрити відділ гемодіалізу 6 вересня

До кінця 2017 року через велику затребуваність процедури постало питання про переведення центру на тризмінний графік роботи. Вже у лютому 2018 року петиція щодо збільшення пропускної здатності Центру гемодіалізу набрала необхідну кількість голосів та була підтримана виконавчим комітетом БМР.

Броварчани просять створити додаткову третю зміну у відділені гемодіалізу БЦРЛ 

Рік 2018-й

Протягом 2018-го року проведено реорганізацію  Броварської центральної районної лікарні в Комунальне некомерційне підприємство «Броварська багатопрофільна клінічна лікарня» Броварської районної ради та Броварської міської ради і затверджено статут підприємства. У липні 2018 року мер Броварів Ігор Сапожко та голова районної ради Сергій Гришко уклали контракт із головним лікарем ББКЛ  Валентином Багнюком.

БЦРЛ стане Броварською багатопрофільною клінічною лікарнею – депутати дали «зелене світло»

Цього ж року лікарня отримує нову ліцензію МОЗ України на право займатись медичною практикою – наданням вторинної медичної допомоги. Серед 6-ти районних лікарень лівобережного госпітального округу, ББКЛ визначено головним лікувальним закладом – лікарня інтенсивного лікування другого рівня (ЛІЛ-2).

Лікарняні трансформації: навіщо БЦРЛ переробляти на ББКЛ? 

Разом із тим у 2018 році на державному рівні було внесено зміни в механізм фінансуванні закупок інсулінів та функціонування відділення переливання крові. Відтак значна частина видатків передана на місцеві бюджети та профінансована завдяки прийнятим місцевим програмам.

Звітуючи перед депутатами за 2018рік, адміністрація лікарні зазначає про те, що сумарно з усіх джерел фінансування лікарня отримала близько 186 млн грн (з них 133,9 млн – із міського бюджету із урахуванням державної медичної субвенції). Повний звіт за 2018 рік представлено нижче:

 • 109,7 млн грн – заробітна плата;
 • 24,1 млн грн – нарахування на оплату праці;
 • 18,5 млн грн – оплата комунальних послуг та енергоносіїв;
 • 5,083 млн грн – продукти харчування (вартість харчування на одного хворого в день 16,95 грн);
 • обладнання, апаратура, інструментарій – на суму 5,1 млн грн (оновлено наркозно-дихальну апаратуру в реанімаційних відділеннях, у дитячій лікарні закуплено сучасні фізіотерапевтичні апарати. Отримало нову апаратуру очне, кардіологічне, пологове, урологічне, хірургічне, лабораторне, стоматологічне, ЛОР, трансфузіологічне й інші відділення);
 • медикаменти та витратні матеріали на суму 18,5 млн грн (наркотичні та сильнодіючі препарати, реактиви для лабораторій, рентгенплівка та засоби для рентгену, спирт, деззасоби, вироби медичного призначення, ліки та інше).

На виконання приписів Держпродспоживслужби та згідно планів самої лікарні, для проведення  поточних ремонтів було використано 2,3 млн грн (із міського бюджету – 1,3 млн грн), капітальних ремонтів виконано майже на 6 млн грн.  Більш детально – у звіті ББКЛ за 2018 рік.

У березні 2018 року на сесії Броварської міської ради депутати розглядали питання підтримки «народної» петиції щодо закупівлі та встановлення в БЦРЛ апарату МРТ для потреб жителів міста та району. Народні обранці пропонували віднайти інвестора для реалізації такого масштабного проєкту, адже апарат та його обслуговування дороговартісне, а тому стане тягарем для місцевих бюджетів. Натомість головний лікар Багнюк повідомив присутніх про перемовини з організацією, яка придбала апарат МРТ для подальшого розміщення на території лікарні на умовах оренди. Відтак, депутати петицію не підтримали , надавши доручення головному лікарю та профільному заступнику мера надалі вирішувати це питання. Вже з 01 грудня 2018 року на території БЦРЛ можна було зробити не тільки КТ, а й МРТ.

Із 1 грудня у Броварській лікарні запрацює МРТ. Уже зараз можна зробити ком’ютерну томографію 

Встановлення на території лікарні апарату МРТ розширило можливості діагностики складних захворювань та зекономило час на пошуки подібних видів досліджень пацієнтів у столиці. Окрім цього в ББКЛ було встановлено обладнання для проведення дезінтоксикаційної терапії, що дало змогу надавати допомогу пацієнтам при різних видах отруєнь. Впровадження нових методик обстежень (PSA, тропоніни тощо) збільшили діагностичні можливості лабораторних досліджень лікарні.

Протягом 2018 року в стаціонарних відділеннях лікарні пролікувалось 28 789 осіб. У трійці «лідерів» за  кількістю  пацієнтів – неврологічне, хірургічне, кардіологічне відділення. В плановому порядку поступило 18 395 осіб, в ургентному (терміновому) – 10 394 хворих. Іногородніх поступило 2 887 чоловік, із них киян – 712, з інших областей – 2 135, СНД – 40.

Основними проблемними питаннями для лікарні на кінець 2018 року були:

 • відсутність комп’ютерного обладнання та запровадження електронного обліку роботи лікарів, необхідного для укладання договору з НСЗУ;
 • застарілий автопарк медичного закладу;
 • «проблема іногородніх жителів», коли медична допомога надається пацієнтам незалежно від реєстрації, а витрати на відшкодування лікування лягають на плечі місцевих громад;
 • велика кількість звернень громадян, що потребують допомоги чи консультації сімейного лікаря.

Продовження теми − у другій частині матеріалу.

Читайте також:

1.Палати переповнені, лікарі звільняються, а нові на нинішню зарплату не йдуть, — Багнюк

2.Броварська дитяча лікарня перейшла на автономний підігрів води: прогнозують економію в 5 разів

3.Інсульти, пульмо- і ЛОР-патології, або Якими пацієнтами перевантажені лікарні Броварів

4. 10 випадків пневмонії і 4 – туберкульозу, Броварська лікарня – переповнена, – тижневі медичні новини

 

Поділіться.

Залиште відповідь