Бровари — це Європа. Представництво ЄС в Україні — про програми співпраці та брейн-ринг для учнівства

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

31 травня делегація Представництва ЄС в Україні провела у Броварах два заходи: презентацію можливостей співпраці з ЄС для представників виконавчих служб та брейн-ринг для учнів Броварського професійного училища.

«У Східному партнерстві Україна для Європейського Союзу наразі найбільш цікавий партнер», — зазначив на початку публічної презентації можливостей від ЄС Юргіс Вілчінскас, керівник відділу преси та інформації Представництва Європейського Союзу в Україні. Він також наголосив, що основними напрямками роботи наразі є реформи децентралізації й судова, впровадження програми енергетичної ефективності, а також ініціація горизонтальних змін. Для представників виконавчих служб міста, культурної, освітянської та підприємницької сфер делегація провела спеціальну презентацію «Європейські програми для України та можливості співпраці з Представництвом ЄС». Присутня заступниця міського голови Лариса Виноградова також на початку скористалася нагодою похвалитися вже досягнутими успіхами Броварів. Зокрема, розповіла, що у 2014 та 2015 роках місто отримало Європейський диплом і Почесний прапор за впровадження європейських ідей та співпрацю з європейськими містами, а цього квітня Бровари відзначили премією Plague of Honour (Почесним знаком Ради Європи), другою за значимістю нагородою ПАРЄ. Пані Виноградова також розповіла, що завдяки плідній роботі місцевого управління економіки місто виграло фінансування спільного з Польщею проекту шкільного самоврядування й навіть уже отримало перші 183 тис. грн. для його реалізації.

У своїй презентації Юргіс Вілчінскас представив програми від ЄС, що можуть допомогти малому та середньому бізнесу вийти на «західний» ринок, а активній молоді та різноманітних культурно-освітнім організаціям отримати досвід співпраці з Європейськими колегами чи виграти фінансування для реалізації своїх проектів.

ІНІЦІАТИВА EU4BUSINESS

Розрахована на представників малого й середнього бізнесу, програма дозволяє отримати адресну консультацію з питань розвитку підприємства, упровадження ноу-хау і виходу на європейський ринок. Як розповів Юргіс Вілчінскас, наразі в рамках ініціативи існує 15 центрів підтримки по всій Україні, куди представники малого й середнього бізнесу можуть звернутися по допомогу кваліфікованих фахівців. У рамках програми також надаються кредити.

ІНФОРМАЦІЙНИЙ ПРОЕКТ UopenEU 

Існує у форматі інформаційної кампанії про новації і можливості, що з’являться в українського бізнесу після вступу в дію ГВЗВТ (глибокої і всеосяжної зони вільної торгівлі). На сторінках соціальних мереж Twitter, Facebook надається актуальна інформація, що допоможе в розвитку власного бізнесу на єдиному європейському ринку:

– коментарі вітчизняних і міжнародних експертів, представників Європейського Союзу, бізнесменів, бізнесвумен та активістів;

– історії успішних українських компаній, які вже торгують з європейськими країнами;

– стартапи, розроблені і захищені за міжнародними стандартами;

– нові правила конкуренції;

– доступ до державних закупівель в країнах-членах ЄС;

– вільні від конкуренції торговельні квоти.

ПРОГРАМА ПІДТРИМКИ ПІДПРИЄМСТВ COSME EEN

EEN —  найбільша в Європі мережа підтримки підприємництва – створена Європейською комісією у 2008 році та працює в рамках Програми ЄС «Конкурентоспроможність підприємств малого та середнього бізнесу» (COSME).

Пріоритети EEN:

 • інтернаціоналізація МСП – пошук партнерів у 65 країнах світу;
 • комерціалізація інновацій – трансфер технологій, пошук інвестора/партнера за кордоном для виведення на ринок нової технологічної продукції чи послуг, захист прав інтелектуальної власності.

Надавати заявки та брати участь в EEN можна через членів консорціуму, до якого в Україні входять:

 • Торгово-промислова палата України;
 • Міністерство економічного розвитку та торгівлі України;
 • Міністерство зовнішніх справ України (Представництво України при ЄС);
 • Інститут фізики НАН України;
 • Державна бюджетна установа «Київський міський центр з інвестицій та розвитку»;
 • Київський Національний університет ім. Тараса Шевченка;
 • ВГО «Споживач» (бізнес-асоціація з головним офісом у м. Дніпропетровську);
 • Нова Інтернаціональна Корпорація (високотехнологічна українська компанія).

Якщо компанія націлена на міжнародну співпрацю, є можливість використати можливості консорціуму EEN-Ukraine для пошуку партнерів.Для цього необхідно:

 • звернутися до будь-кого з партнерів консорціуму EEN-Ukraine;
 • визначити потрібний тип пропозиції (технологічна чи бізнес-пропозиція / технологічний чи бізнес-запит);
 • отримати у партнера консорціуму EEN-Ukraine форму для заповнення англійською мовою відповідно до типу пропозиції (форми можна завантажити нижче у цьому розділі);
 • заповнити форму та надіслати її до одного з партнерів консорціуму EEN-Ukraine, який після перевірки розмістить її у системі EEN;
 • пропозиція проходитиме внутрішню та зовнішню оцінку експертів;
 • після необхідних правок, згідно з рекомендаціями експертів, пропозицію буде розміщено у відкритому доступі на сайті EEN, де вона буде доступна для перегляду у 65 країнах світу.

ПРОГРАМА «КРЕАТИВНА ЄВРОПА»

Програма Європейського Союзу з бюджетом 1,46 млрд. євро в галузі культури на 2014–2020 рр. Україна приєдналася до ініціативи 2016 року. У рамках програми фінансуються культурні та медійні проекти, спрямовані на розвиток культурного, креативного та аудіовізуального секторів. «Креативна Європа» надасть фінансову підтримку лише тим проектам, які виконають поставлені перед нею завдання, а саме:

 • зміцнення сектору та нарощування потенціалу;
 • формування аудиторії;
 • розробка нових бізнес-моделей;
 • створення та підтримка віртуальних проектів.

Для отримання гранту необхідно спочатку заручитися підтримкою інших партнерів.

ПРОГРАМА CULTURE BRIDGES

Реалізовується на базі Британської Ради. Це програма розвитку українського культурного сектору, яка має на меті налагодження ефективних зв’язків між митцями й мисткинями, культурними операторами та інституціями в Україні і ЄС. Програма стартувала у листопаді 2017 року та триватиме до жовтня 2020 року. Третій конкурс проектів відкрився 14 травня 2018 року. Апліканти можуть подати заявку на фінансування міжнародної мобільності та проектів національного й міжнародного співробітництва. Конкурс відкритий для фахівців та організацій культурного сектору з України та з усіх країн ЄС.

 • гранти міжнародної мобільності — гранти для фахівців у сфері культури та креативних індустрій на поїздки до країн ЄС (і навпаки).
 • гранти національної співпраці — гранти для українських інституцій із щонайменше двох несуміжних областей України на реалізацію спільних проектів у сфері культури та креативних індустрій.
 • гранти міжнародної співпраці — гранти для культурних операторів із України та країн ЄС на реалізацію спільних проектів, які сприяють обміну досвідом та ідеями між Україною та ЄС, та/або створенню нових культурних продуктів.

ПРОГРАМА ERASMUS+

Це програма обмінів для студентства, волонтерів, викладачів, науковців тощо. У рамках ініціативи   можна отримати досвід навчання, стажування або волонтерства у країнах ЄС. Учасникам надають стипендію на час проживання закордоном. У Єврокомісії Erasmus назвали найуспішнішою освітньою програмою ЄС і важливим інструментом боротьби з молодіжним безробіттям. Терміни навчання і стажування можуть складати від трьох місяців до одного року. У 2014-2020 роках у Євросоюзі діє нова програма Erasmus+. Вона поєднує сім діючих європейських програм у сфері освіти, науки та спорту, зокрема, Erasmus та Erasmus Mundus. У рамках Erasmus+ надається більше стипендій. Програма фінансуватиме більше активної мобільності, міжнародних партнерств та спільних науково-дослідних проектів, а також розширення можливостей та розвитку кадрів у країнах-партнерах по всьому світу.

ГОРИЗОНТ 2020

Це найбільша рамкова програма Європейського Союзу з фінансування науки та інновацій з загальним бюджетом близько 80 млрд. євро, розрахована на 2014 – 2020 рр..  Горизонт 2020 об’єднує Рамкову програму з досліджень та інноваційного розвитку (РП), Рамкову програму конкурентоспроможності та інновацій (СІР) та Європейський інститут інновацій та технологій (ЕІТ).

Програма сконцентрована на досягненні трьох головних завдань:

 • Зробити Європу привабливим місцем для першокласних науковців;
 • Сприяти розвитку інноваційності та конкурентоспроможності європейської промисловості і бізнесу;
 • За допомогою науки вирішувати найбільш гострі питання сучасного європейського суспільства.

Відповідно до цих завдань Програма «Горизонт 2020» поділена на три основні напрямки:

 1. Передова наука, яка є відкритою для високоякісних індивідуальних та командних дослідницьких проектів в усіх галузях знань, включаючи гуманітарні;
 2. Лідерство у галузях промисловості, в яких фінансується розробка нових технологій і матеріалів, включно з ICT та космічні дослідження; крім того, в межах цього напряму доступні фінансові інструменти для впровадження інновацій у малому та середньому бізнесі;
 3. Суспільні виклики, з широким спектром дослідницьких проектів від поліпшення якості транспорту, їжі, системи охорони здоров’я та безпеки до питань європейської ідентичності і культурної спадщини

У грудні 2016 року українська компанія POLYTEDA CLOUD (Політеда Клауд) стала першою компанією-переможцем у другій фазі Горизонт 2020 Інструмент для Малого та Середнього Бізнесу. Станом на 2017 р. в України є 69 переможних проектів, які отримали близько 12 млн. євро. Найбільше проектів отримали фінансування за напрямками Marie Skłodowska-Curie actions, довкілля та інформаційно-комунікаційні технології. Рівень успішності України у “Горизонті” складає 9%. У ЄС він сягає приблизно 15%.

ПРОЕКТ EUSTUDYDAYS

EU Study Days або Єврошколи — це освітній проект, що дасть можливість українським студентам та випускникам ВНЗ дізнатися більше про Європейський Союз. Здійснюється Українським освітнім центром реформ. Лектори — провідні українські та європейські спеціалісти, які займаються Європейським Союзом та інтеграційними процесами на континенті. Проходить у форматі сесій, участь — безкоштовна, на основі конкурсу. Інформація про Єврошколи можна шукати на сайті Представництва ЄС в Україні — bit.ly/EU-in-Ukraine.

ВІКТОРИНА EUROQUIZ

Усеукраїнська онлайн-вікторина на тему Європи та Євросоюзу, що складається з 5 раундів. Щоб набрати максимум балів, потрібно пройти всі раунди. При оцінці враховуються точність та швидкість відповідей. 100 найкращих гравців серед дітей та дорослих отримують цінні призи. У рамках ініціативи також функціонують Євроклуби, проводяться Дні кар’єри, конкурси відео тощо.

ПРОГРАМА ПІДТРИМКИ РЕГІОНАЛЬНИХ ЗМІ

У рамках програми Представництво ЄС співпрацює з регіональними медіа шляхом надання їм доступу до своїх новин, проведення тренінгів, семінарів, а також надання грантів. Інформацію про заходи ініціативи варто шукати на сторінці Представництва — https://eeas.europa.eu/delegations/ukraine_uk.

Під час публічної презентації можливостей співпраці ЄС та України начальник управління економіки Микола Загуменний звернувся до Юргіса Вілчінскаса з проханням провести окрему зустріч із радою директорів у Броварах, аби розповісти місцевому бізнесу більше про інтеграцію на європейському ринку. Окрім цього, пан Загуменний запросив Представництво ЄС в Україні приєднатися до цьогорічного Дня міста, щоб привернути увагу броварчан_ок до організації та співпраці з нею. Юргіс Вілчінскас радо прийняв пропозицію, утім, зазначив, що для початку делегації необхідно узгодити плани.

Після публічної презентації гості з Представництва ЄС відвідали Броварське професійне училище, де провели брейн-ринг на тему Європейського Союзу для учнів 21-ї групи. Учасники розділилися на чотири команди й по черзі боролися за перше місце, відповідаючи на запитання про ЄС. Костянтин Ромашко модератор брейн-рингу, розповідає: «Це вже наш восьмий чи дев’ятий брейн-ринг, який ми проводимо з початку цього року. Зазвичай ми попереджаємо викладачів, аби вони трохи підготували учнів, але запитання лишаються таємницею». Раніше заходи проводились у форматі вікторин, під час яких із учасниками моделювали засідання щодо надання Україні безвізового режиму. На думку модератора, такі брейн-ринги не просто дають нову інформацію учнівству,але й формують у них необхідні для подальшого розвитку навички: «Ми маємо інформаційно-розважальну мету. У першу чергу, для дітей це має бути розвага, а в другу — отримати нові знання та певні навички згуртованості. Це те, що їм імовірно знадобиться в подальшому житті. Це вміння домовлятися, переконувати інших, шукати компроміс, працювати в команді і брати на себе відповідальність».

Очевидно, що під час брейн-рингу з учнями Броварського профучилища модераторові Костянтину вдалося знайти спільну мову з учасниками. Якщо на початку хлопцям бракувало завзяття, то розмови про їхні хобі, аналогії з автомобілями та футболом явно мотивували до активної участі. Зрештою, у кінци брейн-рингу кожен учасник отримав цінні подарунки: блокноти, книги, футболки та флешки. Капітан команди-переможниці учень 21-ї групи Ваня Шутий розповідає: «Брейн-ринг нам дуже сподобався. Це було цікаво і весело. Ми, чесно, майже не готувалися, до відповідей на запитання доходили логічним шляхом і завдяки підказкам ведучого».

Певна річ, що подібні короткі візити делегацій ЄС не перетворять Бровари на сучасне європейське місто. Утім, кожен такий захід — це можливість дізнатися щось нове, можливість надихнутися, можливість загорітися бажанням до дії. Варто лишень узяти цю можливість до своїх рук і не змарнувати її.

Фото надані делегацією Представництва ЄС в Україні

Поділитись

Про Автора

Leave A Reply