Бюджет-2016: «холопам знати не велено»?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Сьогодні о 10.00 в Броварській міській раді відбулося засідання міського голови Ігоря Сапожка та представників депутатського корпусу. Темою зібрання стало — розгляд проекту бюджету на 2016 рік. Вперше, з часу обрання міського голови та депутатів зустріч пройшла не просто на підвищених тонах, а перетворилася на справжню конфронтацію.

Статус зустрічі?

Не було зрозуміло (навіть під час засідання) — який статус має зустріч — робоче засідання, бюджетні слухання, депутатське обговорення.

Традиційно без анонсування для громади зустріч проводилася лише формально для широкого загалу, хоча й присутніх на ній було чимало (але це не завдяки, а наперекір анонсуванню заходу).

бюджет-2016 (7)

У засіданні загалом взяли участь:

— Ігор Сапожко — голова Броварської міської ради;

— Альбіна Баба-Мірзоєва — начальник юридичного відділу міськради;

— Наталя Постернак — начальник фінансового управління міськради;

Депутати:

— Борис Дудко — «Батьківщина»;

— Аліна Дяченко, Андрій Саук — обоє «Демократичний Альянс»;

— Микола Зінченко, Петро Бабич, Володимир Білокінь — усі — УКРОП;

— Юрій Чередник, Ірина Веремчук — обоє — БПП «Солідарність»;

— Валерій Лемпіцький, Володимир Оксютенко, Оксана Мельник, Лідія Сенько, Тетяна Тоцька — усі — «Єдність»;

— Сергій Бойко, Василь Кочубей, Олег Шевчук, Олексій Здоровець — усі — «Свобода»;

— Володимир Чаюн, Тетяна Крилова — обоє — «Самопоміч»;

— Андрій Лопатюк — позафракційний;

Також були присутні:

— Олександр Короленко — громадський активіст, представник команди «Самопомочі»;

— Ірина Нікітчина — член Штабу з розробки та громадського обговорення змін до генерального плану м. Бровари, представник команди «Демократичного Альянсу».

— журналісти;

 

Бюджет ухвалювати “на слух”?

Засідання розпочалося з того, що начальник фінансового відділу Броварської міської ради Наталя Постернак почала зачитувати цифри, які мають бути прописані у проекті бюджету на 2016 рік і які депутати мають ухвалювати.

бюджет-2016 (2)

Така форма донесення інформації викликала різкий спротив у депутатів.

Спочатку депутат Василь Кочубей зауважив, що таку інформацію потрібно зразу надати в електронному вигляді для того, щоб депутати, хоча всередині партійних ланок могли її вивчити і обговорити. Цю тезу розширила депутат Аліна Дяченко, яка висловила обурення щодо того, що будь-які рішення не можна ухвалювати, якщо інформація подається лише «на слух». За словами представника «ДемАльянсу» усю інформацію щодо запитів від відділів та управлінь міської ради стосовно бюджету, мали б надати письмово, завчасно, і всім без виключення депутатам. Та найголовніше — зробити її відкритою для громадськості.

Начальник фінансового управління Наталя Постернак зауважила: «членам постійної комісії з питань бюджету та соціально-економічного розвитку була надана в електронному вигляді така інформація». Але тут уже заперечив депутат Юрій Чередник, який може увійти до цієї постійної комісії — розіслати повинні були інформацію, але не в повному об’ємі. Тим не менш, обурення продовжилися — чому така інформація донесена не до всіх депутатів? До того ж, Комісія з питань бюджету і її засідання — були лише умовними, адже офіційного затвердження на сесії міської ради ще не було.

Далі міський голова Ігор Сапожко почав зачитувати інформацію щодо бюджету з листків. Говорив про те, що саме буде фінансуватися з державного бюджету, а що з місцевого.

бюджет-2016 (4)

І надалі такий спосіб передачі інформації викликав обурення з боку окремих депутатів — чому, мовляв, усі ці дані не можна опублікувати для громади?

Міський голова Ігор Сапожко почав запевняти, що справа не в опублікуванні інформації як такої. Мовляв, можна опублікувати, а показники можуть змінюватися, наприклад, у зв’язку зі змінами в податковій системі.

Тут уже хочеться сказати від редакції видання «Трибуна-Бровари»: якщо у показниках бюджету з’являються зміни, то мають бути чітко визначені відповідальні за оприлюднення такої інформації на сайті Броварської міської ради. Головне — було б бажання такі дані оприлюднювати для громади. Та чи хоче цього команда міського голови?

Наступна фаза конфронтації між міським головою та депутатським корпусом виникла (і досягла свого апогею), коли виявилося, що міський бюджет отримав субвенції, які мають піти на зарплати працівникам бюджетної сфери.

Каменем спотикання стало питання — чи вносити такий проект рішення додатково на 2-у сесію міської ради 17 грудня чи виносити на окрему, позачергову сесію? Причому це питання розділило сам депутатський корпус на три частини.

Перша, в основному «Демократичний Альянс», стояла на тому, що не можна у вже готовий порядок денний «додавати» проекти рішень, які були завчасно не оприлюднені, мовляв, тим самим порушиться закон. А якщо порушити раз, то потім можна буде й надалі його порушувати, до того ж неправомірне рішення може будь-хто оскаржити в суді. «Зберіть позачергову сесію 18, 21, 22 грудня і винесіть це питання окремо! Не порушуйте закон!», — намагалася донести позицію депутат Аліна Дяченко.

бюджет-2016 (13)

Друга частина депутатів, в основному «Єдність», стояла на тому, що якщо не ухвалити рішення на 2-й сесії, то працівники бюджетної сфери не отримають своїх зарплат. При цьому у бік представників «ДемАльянсу» лунали мало не звинувачення, що останні будуть винні, якщо працівники бюджетної сфери не отримають своїх коштів. Хоча було видно, що «Демократичний Альянс» ТЕЖ виступає ЗА даний проект рішення, але при цьому ЗА те, щоб його виносили на сесії без порушень. Адже логічно, що «додаткові» рішення порушують право громадян знати і впливати на їх ухвалення.

Третя частина депутатів — мовчала і жодним чином не реагувала. Чи то не знала як, чи злякалася, чи просто спостерігала і робила для себе висновки. Причому, складалося враження, що коли депутат Дяченко намагалася донести свою позицію, то її немов би навмисне намагалися перебити і не дати договорити.

«Пролив» світло на ситуацію сам міський голова Ігор Сапожко, який у якусь мить заявив: «Хочете позачергову сесію? А в чому проблема? 17 грудня 2-а сесія є позачерговою і на неї можна виносити усі питання, які не передбачені черговою».

Тут уже хочеться сказати від редакції — коли давалося розпорядження міського голови про скликання 2-ї та 3-ї сесій, чи не було так від початку задумано — чергову, з дотриманням усіх норм оприлюднення проектів рішень сесію провести АЖ 24 грудня (до 25 грудня на державному рівні усі місцеві органи управління повинні затвердити бюджет на 2016 рік), а 17-го грудня — позачергову, щоб туди «втулити» усі додаткові питання? Може так планувалося від самого початку?

Вияснилося, що на завтра, 15 грудня, на засідання виконкому уже готуються проекти по деяких бюджетних питаннях, але й досі ці проекти не оприлюднені на сайті.

Втім, «маленьку перемогу» у цьому засіданні здобути вдалося: міський голова пообіцяв, що цифри, які він зачитував під час засідання, будуть вислані на електронні адреси депутатів, а проекти рішень виконкому будуть уже сьогодні оприлюднені.

бюджет-2016 (6)

Деякі депутати тут же пообіцяли, що на завтрашнє засідання виконкому обов’язково прийдуть. А представники «ДемАльянсу» наголосили на тому, що до 3-ї сесії міської ради обов’язково мають пройти справжні бюджетні слухання з громадою.

Відзначимо, що під час засідання член Штабу з підготовки та розробки Генерального плану Ірина Нікітчина звернулася до міського голови з запитанням — чи закладено в бюджет-2016 витрати на розробку Стратегії розвитку міста, соцопитування та сам Генплан. З реакції Ігоря Васильовича було зрозуміло, що таких коштів не передбачено, лише — для розкриття грифу ДСК (для службового користування). «Знову повертаємося до того, що було півроку тому, коли Штаб не міг зрушитися з місця через різні заборони? І як можна не приділити увагу такому важливому питанню як Стратегія розвитку міста? Знову все буде спущено на самоплин?», — здивувалася пані Ірина.

Коли засідання уже завершувалося, міський голова Ігор Сапожко сказав, що інформація для депутатів буде розіслана, жодним словом нічого не було сказано про ЗМІ. Навіть на репліку журналіста — для ЗМІ надішлють інформацію? — Ігор Васильович якось скривився, але жодним словом не відреагував.

Уже після засідання у соціальних мережах йшло обговорення, що пряма трансляція завершилася вигуком журналістів: «Нічого дивного! ЗМІ у Броварах — ніхто!».

Фото — Олексій Комаровський.

Поділіться.

Коментарі закриті.