Після нещодавнього ухвалення постанови Кабміну, якою значно посилили карантинні обмеження, в українському суспільстві триває дискусія: як трактувати те чи інше поняття документа. Одним із наріжних каменів стало, зокрема, визначення «громадського місця». Адже, відтепер у таких місцях не можна перебувати без надітої маски чи респіратора. А також – заборонено перебувати дітям, яким не виповнилось 14 років.
Нагадаємо, відповідно до постанови Кабміну, до 24 квітня в Україні заборонено:
- перебування в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіратора або захисної маски, в тому числі виготовлених самостійно;
- перебування в громадських місцях осіб, які не досягли 14 років, без супроводу батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, інших осіб відповідно до закону або повнолітніх родичів дитини.
Уряд розпорядився, щоби поліція посилила патрулювання громадських місць. Уже вчора Броварська міська рада повідомила про розроблення графіку патрулювання в місті.
Читайте також: Від сьогодні в Броварах запроваджується режим посиленого патрулювання, – Сапожко
Поняття громадського місця визначене в законі «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення».
Це – частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під’їзди, а також підземні переходи, стадіони.

Під час одного із “карантинних” засідань у мілій залі Броварської міської ради
Однак, як зауважує низка юристів, таке визначення не є загальним і стосується лише цілей зазначеного закону. Тобто, переносити це поняття на інші випадки, окрім як боротьби з тютюнопалінням, не можна.
Після виходу у світ постанови про посилення карантинних обмежень Кабмін дав роз’яснення, де навів розширене і, водночас, не вичерпне визначення поняття. На думку уряду, громадське місце – це частина будь-якої споруди, яка доступна або відкрита для населення, в тому числі за плату (під’їзди, підземні переходи, стадіони; парки, сквери, дитячі майданчики, стадіони, зупинки громадського транспорту, ліфти, державні установи, медичні установи та інше).
Читайте також: Жорсткіші карантинні обмеження: відповіді на 16 найпоширеніших запитань
До того ж, як переконує Кабінет Міністрів України та МВС, перелік громадських місць може бути розширений органами місцевої влади. У своїх роз’ясненнях уряд рекомендував перебувати в масці і на вулиці, оскільки потенційний порушник у будь-який момент може опинитись на території, яка підпадає під визначення «громадське місце».
Враховуючи роз’яснення Кабміну, «Трибуна» запитала у Броварської міської ради, чим є громадське місце в Броварах. У відповідь на запит чиновники навели перелік місць, де статтею 13 указаного вище закону заборонено куріння тютюнових виробів, електронних сигарет і кальянів.
Тобто, як ідеться у відповіді БМР, громадськими місцями в Броварах вважають:
- у ліфтах і таксофонах;
- у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;
- у приміщеннях та на території навчальних закладів;
- на дитячих майданчиках;
- у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;
- у під’їздах житлових будинків;
- у підземних переходах;
- у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів;
- у приміщеннях закладів ресторанного господарства;
- у приміщеннях об’єктів культурного призначення;
- у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;
- на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів;
- у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;
- у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;
- у приміщеннях гуртожитків;
- в аеропортах та на вокзалах.
Окрім того, в Броварській міській раді зазначили, що додатковий перелік громадських місць, окрім як визначених чинним законодавством, у Броварах на цей час не встановлювали.
Зазначимо, за порушення карантинних обмежень в Україні притягають відповідно до нещодавно затвердженої Верховною Радою ст. 44-3 КУпАП, яка передбачає накладення штрафу в розмірі від від 17 до 34 тис. грн.
Слід зауважити, що відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, носити маску мусять лише хворі або люди, що доглядають за недужими. А той, хто носить маску, має знати, як нею правильно користуватися і утилізувати її.
Читайте також: