Дехто не відновиться ніколи: що відомо про одужання після COVID-19, а що досі загадка

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Завдяки антитілам люди не можуть повторно інфікуватися, але як довго – невідомо. Більшість із пацієнтів після зараження одужують. Однак, на деякі запитання про подолання хвороби точної відповіді ще нема: скільки насправді одужали від COVID-19, як хвороба вплине на них в довгостроковій перспективі і як довго вони будуть захищені від неї.

Американський новинний веб-сайт бізнесу та технологій Business Insider зібрав усе, що наразі відомо про це. Переклад українською наводить ТСН.

Число тих, хто одужав

Згідно з базою даних Університету Джона Гопкінса, справжнє число тих, хто подолав хворобу у світі, значно вище за офіційне. Справа в тому, що тоді як про кількість нових випадків хвороби та смертей кожного регіони звітують постійно, дані про тих, хто одужав, повідомляють не всі.

Читайте також: Як розпізнати: симптоми COVID-19 за кожним днем

Крім того, через обмежений доступ до тестувань у деяких країнах, пріоритетними для діагностування є найважчі випадки хвороби. Це означає, що в людей з легкими симптоми або їхньою відсутністю з меншою ймовірністю будуть шукати коронавірус, і вони не ввійдуть до статистики інфікувань та одужань. Це може спотворити розуміння експертами цієї хвороби і прогнози її розвитку.

Як пацієнти одужують

Як розповіла Бала Хота, професорка інфекційних захворювань і помічниця головного медичного директора в медцентрі університету Чикаго Раша, багато пацієнтів продовжують мати легкий кашель та відчувати втому навіть після того, як їх уже вважають незаразними і такими, що одужали. Аби повністю відновитися, може знадобитися чимало часу

«Щоб одужати від цієї хвороби, може знадобитися до шести тижнів», – заявив на брифінгу в березні виконавчий директор програми з надзвичайних ситуацій в області охорони здоров’я ВООЗ Майк Раян. «Людям, які страждають від важкого перебігу хвороби, можуть знадобитися місяці, аби оговтатися», – додав він.

коронавірус

Водночас цей процес інакший для тих, хто був на апараті штучної вентиляції легень. Доктор Рендалл Кертіс, професор медичного центру Вашингтонського університету в Гарборвью, в інтерв’ю US News & World Report розповів, що пацієнти, які потрапляють на вентиляцію, часто залишаються на них протягом декількох тижнів.

Читайте також: Як розпізнати: симптоми COVID-19 за кожним днем

«Після ШВЛ вони часто перебувають у відділенні інтенсивної терапії протягом кількох днів, потім повертаються у звичайне лікарняне відділення на кілька днів або тиждень, аби відновити свої сили», – зазначив професор.

Довгострокові наслідки

Доктор Шу-Юань Сяо, професор патології в Медичному університеті Чиказького університету, сказав ABC News, що більшість людей з легкими випадками COVID-19 одужують «без тривалих наслідків». Втім майбутнє для тих, хто важко переносив хворобу, похмуріше.

У березні Управління лікарні Гонконгу повідомило, що в групі з 12 пацієнтів, які одужали, «два-три» продемонстрували зниження об’єму легень. Ці кілька пацієнтів задихалися, коли вони йшли. Сканування легень дев’яти пацієнтів виявило ознаки пошкодження органів.

рентген легень

Новий коронавірус був уперше ідентифікований лише грудні, тож пройшло замало часу, аби можна було досліджувати довгострокові наслідки.

Читайте також: У Княжичах 2 випадки COVID-19, обидва ускладнені пневмонією

Втім експерти розуміють, як може вплинути важка пневмонія на організм. Якщо у пацієнта розвивається гострий респіраторний дистрес-синдром, це може призвести до утворення рубців на тканинах легенів.

Деякі важко хворі пацієнти можуть ніколи не відновити повну функцію легенів, кажуть фахівці.

Антитіла й імунітет

Заражені люди виробляють антитіла, які, ймовірно, можуть боротися з коронавірусом у разі нової зустрічі. Це значить, що вони не можуть повторно захворіти, але як довго – невідомо.

Доктор Ентоні Фаучі, директор Національного інституту алергії та інфекційних захворювань, заявив в інтерв’ю The Daily Show, що він «готовий побитися об заклад на все, що люди, які одужують, справді захищені від повторного зараження».

Раніше він також казав, що, оскільки вірус, схоже, мало мутує, ті, хто одужали, будуть захищені в разі повторної хвилі хвороби восени. Ось чому виявлення таких людей є обов’язковим у боротьбі зі спалахом – ці люди можуть спокійно повернутися на роботу.

Робітник із перфоратором

Кілька компаній розробляють аналізи крові, які можуть виявити антитіла до COVID-19 для виявлення людей з імунітетом.

Тим не менш, деякі повідомлення вселяють страх. Мовляв, імунітет триває не так довго, як хотілося би.

Корейський Центр з контролю та профілактики захворювань заявив, що група з 51 людини, які одужали від коронавірусу, пізніше дали позитивний результат.

Китай також повідомив про подібні інциденти. Втім генеральний директор корейського центру, Чжон Юн Кен, сказав, що більш імовірно, що вірус «реактивувався» в тілі пацієнтів, а не заразив їх повторно.

Коли можна завершити самоізоляцію

Якщо ви захворіли і цікавитеся, коли настало одужання, рекомендації CDC залежать від того, проходили ви тестування чи ні. Якщо ні і, ймовірно, не пройдете його, слід залишатися в ізоляції, доки не можна бути поставити «галочку» біля таких пунктів:

  • відсутність підвищеної температури протягом щонайменше 72 год без застосування жарознижувальних препаратів;
  • інші симптоми, приміром задишка або кашель, стали помітно легшимиІ
  • від моменту появи симптомів пройшло щонайменше сім днів.

Якщо ж ви проходили тест, то вам потрібно двічі отримати негативний результат на хворобу з інтервалом у 24 год, перш ніж припинити самоізоляцію. Ці тести мають бути проведені після того, як температура впала, а симптоми полегшилися.

Читайте також: Селищрада Димерки на карантині, керівник комунпідприємства – у важкому стані

Після цього можна залишати будинок, дотримуючись введених владою обмежень. Навіть після одужання варто все одно мінімізувати контакти з іншими та дезінфікувати всі поверхні, одяг і об’єкти, до яких торкаєтеся.

дезінфекція

Учені досі не впевнені, коли хвора людина перестає бути заразною для інших, але група німецьких дослідників виявила, що пацієнти з коронавірусом активно ширять його на ранніх стадіях перебігу інфекції. Зазначимо, що це дослідження поки що не рецензовано.

У легких випадках кількість вірусу, який поширюється, значно знижувалася після 5-го дня хвороби, але залишалися заразними і через 8 днів після появи перших симптомів. Люди з серйозними випадками не були заразними після 10-11 днів хвороби.

Читайте також: Чому COVID-19 перший, але не останній – наукове пояснення

Поділіться.

Залиште відповідь