Допомогу до 8-9 травня в Броварах отримають «усі»: від в’язнів концтаборів до карателів НКВС

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Цього року майже 4,2 млн грн уже виплачено з державного бюджету на допомогу 2761 особі в Броварах. Іще 24 тис грн із міського бюджету в межах програми «З турботою про кожного» отримають 48 людей. Зазначені кошти – разова допомога, яку надають щорічно до 5 травня та до Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Про це йдеться у відповіді управління соціального захисту населення Броварської міської ради на запит журналіста «Трибуни-Бровари», а також у державних і місцевих нормативно-правових актах. Згідно з чинним законодавством, таку допомогу можуть отримувати також борці проти України.

Як зазначено в цьогорічній постанові Кабміну, місцеві органи соціального захисту населення перераховують кошти на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, – за місцем їх проживання) в таких розмірах:

 • особам із інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років) в’язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин:
 • – I групи – 3 685 гривень;
 • – II групи – 3 265 гривень;
 • – III групи – 2 845 гривень;
 • учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, – 1 265 гривень;
 • особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, – 3 685 гривень;
 • членам сімей загиблих і дружинам (чоловікам) померлих осіб із інвалідністю внаслідок війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, – 630 гривень;
 • учасникам війни та колишнім в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога – 525 гривень.

Як повідомляють в управлінні соціального захисту населення Броварської міської ради, станом на 23 квітня за кошти державного бюджету виплачено допомогу 2761 особі на суму в 4,154 млн грн, а саме:

 • особам з інвалідністю внаслідок війни…:
 • – I групи – 84 особам на суму 309,540 тис. грн;
 • – II групи – 464 особам на суму майже 1,515 млн грн;
 • – III групи – 104 особам на суму майже 2,959 млн грн;
 • учасникам бойових дій… – 1187 особам на суму майже 1,502 млн грн.;
 • членам сімей загиблих… – 461 особі на суму 290,430 тис. грн;
 • учасникам війни та колишнім в’язням концентраційних таборів… – 461 особі на суму 242,025 тис. грн.

В управлінні соціального захисту населення зауважують, що виплати вказаної допомоги триватимуть до 30 вересня цього року. Також чиновники вказують, що на виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня окремо передбачені кошти із міського бюджету – в межах програми «З турботою про кожного». Цьогоріч 48 учасників бойових дій отримають по 500 грн, тобто загалом 24 тис. грн.

Відповідь управління соцзахисту населення, де наведено 48 осіб, які отримають допомогу

Варто зауважити, що серед зазначених 48 осіб вказані люди 1928 – 1933 років народження. Тобто на момент закінчення Другої світової війни – у 1945 році – їм ще не виповнилося 18 років. Присутність таких осіб можна пояснити тим, що що чинне законодавство досі прирівнює до учасників бойових дій чи осіб із інвалідністю внаслідок війни інші категорії.

Так, згідно із п. 6 ст. 7 закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особами з інвалідністю внаслідок війни є також «військовослужбовці, особи вільнонайманого складу, а також колишні бійці винищувальних батальйонів, взводів і загонів захисту народу та інших осіб, які брали безпосередню участь у бойових операціях по ліквідації диверсійно-терористичних груп та інших незаконних формувань на території колишнього Союзу РСР і стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час виконання службових обов’язків у цих батальйонах, взводах і загонах у період з 22 червня 1941 року по 31 грудня 1954 року».

Окрім того, відповідно до ст. 6 зазначеного закону, учасниками бойових дій визнаються «учасники бойових дій на території інших країн – військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки» тощо, які брали участь у бойових діях, зокрема, на території України, Білорусі, Латвії, Литви, Естонії у 1944 – 1951 роках задля «ліквідації диверсійно-терористичних груп, бандитизму».

Слід зазначити, що саме в 1940-50-х роках на території країн Балтії та Білорусі вели партизанську діяльність Лісові брати – загони опору, які боролися проти радянської окупації. У цей же період в Україні діяло УПА, яке воювало за незалежність. Водночас, у радянських джерелах борців проти радянської окупації часто називали саме «диверсійно-терористичними групами» та «бандитами».

Поділитись

Про Автора

Leave A Reply