«ДивоГра»: як у Броварах допомагають людям із аутизмом

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ганна УсатенкоАвторка: Ганна Усатенко, психолог 

Редакція сайту може не поділяти погляди авторів та не несе відповідальності за інформацію, опубліковану в розділі «Блоги». Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених у розділі «Блоги».

 

2 квітня, у Всесвітній день поширення інформації щодо проблем аутизму, розповімо про броварське соціальне підприємство «ДивоГра», яке розробляє та виготовляє продукцію для людей із особливими освітніми потребами. 

Хто ми?

Соціальне підприємство «ДивоГра» засноване у 2015 р. психологом Ганною Усатенко. Мета проєкту: створення якісних інклюзивних видань для розвитку та інтеграції людей із інвалідністю в суспільне життя.

Для кого ми працюємо?

Команда «ДивоГра» створює книжки та розвивальні ігри для людей із мовленнєвими порушеннями, зі зниженим інтелектом, порушеннями слуху, розладами аутистичного спектра (РАС) та ін. Також ці розробки корисні людям, які з різних причин втратили усне мовлення або можливість розуміти письмовий текст. За розробками проєкту можна також вчитися читати і вивчати мову як іноземну.

Завдяки таким виданням людям із особливими освітніми потребами, зокрема з аутизмом, стають доступними навчання та спілкування.

Що таке аутизм?

У світі налічується понад 10 мільйонів людей, які мають розлади аутистичного спектра. Ми зустрічаємо людей із РАС набагато частіше, ніж думаємо.

У багатьох людей із аутизмом інтелектуальний розвиток залишається непорушеним. Серед дітей із цим генетичним станом нерідко зустрічаються й такі, що мають хист до точних чи технічних наук.

Особливості, притаманні людям із розладами аутистичного спектра:

  • порушення мовлення (затримка говоріння або незвичне використання слів);
  • складнощі соціальної взаємодії: комунікації та взаємодії з людьми;
  • труднощі в розумінні власних емоцій та переживань інших;
  • часто надмірна або знижена чутливість до сенсорних подразників (людина може страждати від надмірного впливу звуків, запахів, дотиків або майже не відчувати їх).

Люди з аутизмом можуть досягти успіхів у кар’єрі, якщо їхні близькі допоможуть адаптуватися в такому незрозумілому для них світі. Найголовніше завдання – навчитися жити в соціумі, спілкуватися, висловлювати свої бажання та почуття. Ефективне спілкування відбувається тоді, коли людина розуміє, що їй хочуть повідомити. Передати інформацію можна різними способами, не лише словами. Команда проєкту «ДивоГра» використовує символи, щоб пояснити людям із аутизмом зміст слів та понять.

У чому наша особливість?

Видання проєкту «ДивоГра» адаптовані за допомогою одного із засобів альтернативної комунікації – піктограм. Ця практика кілька десятиліть успішно використовується в Європі для розвитку мовлення та навичок спілкування.

Соціальне підприємство «ДивоГра» одне з перших в Україні системно використовує піктограми для адаптації книжок та посібників для розвитку мовлення у людей з РАС.

Піктограми – це картинки, що пояснюють значення слова. Ми стикаємося з ними чи не щодня. У супермаркетах, кінотеатрах бачимо зображення-піктограми, які мозок автоматично «зчитує», і ми без додаткових пояснень розуміємо їх значення: «Вихід», «Не шуміти», «Вимкнути телефон».

Крім таких знаків, існує багато засобів альтернативної комунікації. Наприклад, жести, шрифт Брайля, пристрої, що генерують мовлення тощо.

Відомо, що діти сприймають візуальну інформацію значно краще, ніж інформацію на слух. Ефективними є картки з піктограмами. З їх допомогою можна не лише спілкуватися, а й вчитися говорити, створювати собі нагадування, планувати день.

люди з аутизмомЦі малюнки до слів роблять передбачуваним середовище дитини з аутизмом, пояснюють зміст понять, допомагають зрозуміти слова і фрази. Візуальні підказки допомагають пізнавати навколишній світ і вчитися спілкуватись з оточуючими.

Також за допомогою піктограм ми робимо зрозумілими книжки. Спрощуємо текст, супроводжуючи кожне слово тексту малюнком, щоб діти могли зрозуміти історію за картинками. Ми створюємо ілюстрації в книжках максимально схожими на щоденне оточення дитини.

люди з аутизмомДо створення продукції залучаємо фахівців – психологів, логопедів, філологів, педагогів та батьків дітей із особливими освітніми потребами. Всі видання проходять апробацію в інклюзивних центрах та спеціальних закладах.

Кожна таке видання потребує багато часу та ресурсів для створення, але має значний вплив, відкриваючи для дітей із порушеннями мовлення можливість навчатися та спілкуватися. Наші видання – це соціальні історії, які навчають дитину, як взаємодіяти з оточуючими, сприяють її інтеграції у суспільне життя.

діти з аутизмомІз 2015 року надруковано 28 адаптованих видань. За ними займаються кілька тисяч дітей в Україні та закордоном.

У чому наша соціальність?

Ми працюємо у форматі соціального підприємства – не менше 20 % прибутку спрямовуємо на розроблення видань саме для дітей із розладами спектра аутизму. На створення такої книжки потрібно не менше 6 місяців, над нею працює 6-8 людей. Ваша підтримка дуже важлива для команди проєкту та для тих маленьких і дорослих читачів, які очікують нові видання «ДивоГра»!

Поділіться.

2 коментарі

Залиште відповідь