Екологія Броварів «на мапі»: аналіз якості повітря по районах

Pinterest LinkedIn Tumblr +

У продовження екологічної теми пропонуємо читачу ознайомитись з даними Центральної геофізичної обсерваторії щодо визначення рівня забруднення атмосферного повітря на території міста. Та спочатку трохи передісторії…

Як відомо, у вересні 2017 року у Броварах на місцевому рівні було затверджено програму охорони навколишнього природного середовища в м. Бровари Київської області на 2017 – 2019 роки.

Ідея для Броварів не нова, адже з 2008-2013 роки у місті вже була подібна програма, яка передбачала низку заходів: чистка міських озер, реконструкція каналізаційних очисних споруд та багато іншого. Задля захисту атмосферного повітря передбачались заходи по зменшенню транзитного транспорту, організація захисних лісосмуг в мікрорайонах вздовж вулиць магістрального значення, озеленення територій та догляд за насадженнями і утримання парків.

Тож «нова» програма дублює старі завдання, адже екологічні проблеми не тільки залишились, а й примножились.

Документ, затверджений минулого року, складається з двох частин: реконструкція каналізаційних очисних споруд зі збільшенням потужностей та власне окремої програми контролю якості атмосферного повітря.

Першим завданням «повітряної» програми головний спеціаліст з питань екології БМР Юрій Жимайлов анонсував моніторингові заходи з метою визначення точок для подальшого встановлення контролюючих станцій якості повітря. Тому міські депутати проголосували за виділення 200 тис. грн на обстеження стану забруднення атмосфери у місті Центральною геофізичною обсерваторією (ЦГО).

За нашими даними, у грудні 2017 року комплексні дослідження було проведено, тому видання звернулось у виконавчий комітет та до головного спеціаліста з питань екології за їх результатами. Оскільки на перший свій запит у січні журналісти позитивної відповіді не отримали, довелось звертатись за інформацією повторно.

Якщо першого разу відмову у наданні копій звіту ЦГО виконавчий комітет аргументував відсутністю даних документів у міськраді (документи тимчасово було передано до Броварського районного відділу лабораторних досліджень – прим. автора), то за другим разом за підписом міського голови нас повідомили про те, що «…так як подібні звернення та запити на отримання публічної інформації від інших громадян, юридичних осіб та об’єднань громадян не надходили, запитувана інформація не складає суспільний інтерес…» (див. в додаток 1)

У підсумку надати копію обстеження нам таки погодились, попередньо стягнувши плату за друк копій, адже матеріали ЦГО – це 80 сторінок звіту по контрольним точкам.

Які ж відомості містить документ, що на думку міського голови не «становить суспільного інтересу»?

Власне, сам звіт Центральної геофізичної обсерваторії (ЦГО) включає: опис організації спостережень за забрудненням атмосферного повітря, правила відбору проб, загальну інформацію про формування забруднення повітря, обсяги виконаних робіт та методики визначення концентрацій забруднюючих речовин, висновки та рекомендації фахівців. Ми спробуємо зупинимось лише на головних моментах, які стосуються безпосередньо мешканців Броварів.

Отже, у період з 2 листопада по 1 грудня 2017 року підрядними організаціями згідно з договором було проведено обстеження міста та встановлено у визначених точках тимчасові пости спостереження для відбору проб повітря.

Таких точок на мапі Броварів було визначено 18. Їх розташування можна побачити на карті-схемі, а адресу – у таблиці1.

Таблиця1. Адреси проведення маршрутних спостережень ЦГО.

№ точки Адреса
1 вул.Симона Петлюри,21
2 перехрестя вул. Незалежності та Симона Петлюри
3 вул. Воїнів Афганців,5
4 вул. Гайсин Ольги,36-40
5 вул.Міхновського
6 Торгмаш (перехрестя вул. Авіаційна і Прилуцька)
7 вул. Володимира Великого,3
8 вул. Гагаріна,15
9 вул. Грушевського, міський парк відпочинку «Перемога»
10 вул. Благодатна,74
11 вул. Шевченка,14, станція швидкої допомоги
12 перехрестя вул. Симоненка і Петра Гамалія
13 перехрестя вул. Старотроїцька,13 та Кобзарскої, 40/71
14 перехрестя вул. Романа Сушка і Холодноярської
15 вул. Незалежності (кінцева автобусного маршруту 402)
16 перехрестя вул. Київської,38 та вул. Зеленського
17 перехрестя вул. Київської, 219-217 і Шевченка
18 перехрестя вул. Київської, Пушкіна і Сєрова

 

Ми перенесли точки спостереження, де відбувались дослідження якості повітря, на окремі аркуші мапи Броварів. А також вказали показники середньої концентрації діоксиду сірки, оксиду вуглецю, діоксиду азоту та формальдегіду (Таблиця 2. Відомості про домішки).

Таблиця 2. Відомості про забруднюючі речовини.

Забруднююча речовина Інформація  про домішку
Діоксид сірки Це токсична хімічна сполука третього класу небезпеки. Надмірне надходження домішки може викликати негативні реакції: набряк легень, блювота, нежить, задуха, порушення мови, кашель, діарея, запаморочення, головний біль, нудота, важкість у шлунку. Слід враховувати, що діоксид сірки надходить до організму ще й з вживанням їжі у вигляді консерванту. Основна шкода діоксиду сірки для людського організму полягає в тому, що він руйнує вітамін В1 і білки.
Оксид вуглецю Отруйний газ, який людина вдихає разом з повітрям. Поступаючи в кров і з’єднуючись з молекулою гемоглобіну, перешкоджає доставці кисню до тканин.  Малі дози газу отруєння не викликають. Негативний вплив проявляється спочатку легкими головними болями, задишкою, аритмією. Потім — сильними, пульсуючими болями в скронях, приливами і гіперемією, нападами нудоти, слабкістю в руках, блювотою, непритомністю, втратою плоду вагітними, порушенням координації руху. При сильному отруєнні — галюцинаціями, порушенням мислення й мови, загальною слабкістю, конвульсіями, слабким пульсом, комою, пригніченням дихання тощо.
Діоксид азоту По мірі віддалення від джерела викиду NO перетворюється на NO2 – бурий газ, що має характерний неприємний запах. Діоксид азоту дратує слизові оболонки дихальних шляхів, а вдихання отруйної пари може привести до серйозного отруєння. У людей, що піддалися дії високих концентрацій діоксиду азоту, частіше спостерігаються катар верхніх дихальних шляхів, бронхіти, круп і запалення легень. Потрапляючи в організм людини, NO2 при контакті з вологою утворює азотисту і азотну кислоти, які роз’їдають стінки альвеол легень тощо .
Формальдегід Речовина  достатньо «широкого вжитку», що використовується в косметичній, харчовій промисловості- консервант Е240. Тому, слід, розуміти, що він небезпечний (токсичний) лише при попаданні всередину організму. При потраплянні на шкіру може викликати лише місцеве подразнення. Небезпеку становлять пари формальдегіду, отруєння якими викликає такі симптоми: алергію, постійний кашель, подразнення очей, носа, горла і шкіри, напади астми порушення сну, психічне збудження, тремтіння, схуднення

головні болі, розлад зору і координації хронічну втому, сонливість, млявість, загальмованість, розлад потовиділення, і регуляції температури тіла. Перші ознаки гострого отруєння формальдегідом: сльозотеча, різь в очах, нежить, кашель, задишка, ядуха, головний біль, порушення координації рухів, судоми. При вдиханні його парів можливе виникнення алергічних реакцій шкіри (аж до екземи). Як правило, наслідки отруєння формальдегідом проходять самі при усуненні його джерела і не вимагають допомоги лікаря. Але, при вдиханні його в високих концентраціях розвивається гострий кон’юнктивіт, риніт, бронхіт, набряк в області легень і глотки.

 

Для порівняння на фрагментах карт приведено середньодобове значення ГДК.

ГДК (гранично допустима концентрація) – показник безпечного рівня вмісту шкідливих речовин в навколишньому середовищі. Іншими словами, це межа, яка при щоденному впливі протягом необмеженого часу не викликає будь-яких змін в організмі людини і несприятливих спадкових змін у потомства.

“Екомапа” перших 15 точок спостережень:

Про те, яка ситуація на головній транспортній артерії – вул. Київській, про райони-«рекордсмени» із забруднення повітря у Броварах та про підсумки роботи ЦГО, ми розповімо у продовженні матеріалу…

ДОДАТОК 1 Відповідь на журналістський запит виконкому БМР

P.S. Зауважимо, що після повторного журналістського запиту виконавчий комітет, вочевидь, припустив, що інформація про стан атмосферного повітря Броварів таки складає суспільний інтерес, бо після отримання журналістами видання копій звіту, документ було оприлюднено на сайті БМР.

Поділіться.

Залиште відповідь