Екологія Броварів «на мапі»: місця-рекордсмени із забрудненості

Pinterest LinkedIn Tumblr +

У попередньому матеріалі про екологію міста «Трибуна-Бровари» опублікувала інформацію щодо середньодобового вмісту шкідливих домішок у атмосферному повітрі Броварів  порівняно з відповідним нормативом ГДК (с.д. – середньодобова). За результатами аналізу проведених досліджень на 15-ти спостережних точках Броварів, спеціалістами Центральної геофізичної обсерваторії (ЦГО) було запропоновано провести додаткові обстеження за допомогою газоаналізаторів у «години пік»: вранці з 6:30 до 9:30 та ввечері з 16:30 до 19:30 у додаткових точках:

Таблиця 1 Перелік додаткових місць спостереження

№ точки Адреса
16 Перехрестя вул. Київська і вул. Зеленського
17 Перехрестя вул. Київська, 219-217 та вул. Шевченка
18 Перехрестя вул. Київська, вул. Пушкіна, вул. Сєрова

 

Середній показник за ступенем забруднення в даних точках подаємо на мапах:

У відповідності до санітарно-гігієнічних вимог, основними характеристиками для оцінки стану довкілля, крім середньодобових значень, враховуються ще й максимальні разові значення вмісту шкідливих речовин. Відповідно, кожен із показників має свій норматив гранично допустимої концентрації (табл.2):

Таблиця 2.

Найменування речовини Гранично допустима концентрація забруднювальних речовин у атмосферному повітрі населених пунктів Клас небезпеки речовини
ГДК с.д.⃰ – середньодобова,

мг на куб.м

ГДК м.р.⃰⃰  ⃰– максимальна разова,
мг на куб. м
Діоксид сірки 0,05 0,5 3
Оксид вуглецю 3,0 5,0 4
Діоксид азоту 0,04 0,2 3
Формальдегід 0,003 0,035 2
Пил(завислі речовини) 0,15 0,5 3

ГДК с.д. (середньодобова) – визначається для попередження загальнотоксичної, канцерогенної, мутагенної та іншої прямої чи побічної шкідливої дії на людину в умовах тривалого (цілодобового) вдихання речовини.

⃰ ⃰ ГДК м.р.(максимальна разова) – визначається з метою запобігання рефлекторним реакціям у людини за короткочасної дії (до 20 хв.) атмосферних забруднень.

Якщо взяти до уваги результати обстеження основних 15-ти точок спостереження, за максимальною разовою концентрацією (ГДК м.р.),  показники оксиду вуглецю, діоксиду сірки та діоксиду азоту не перевищують встановленого нормативу. Тобто короткочасне перебування (20-30 хв) людині не зашкодить.

Дещо гіршою виглядає ситуація з тимчасовим перебуванням у додаткових місцях спостереження, тобто на трьох перехрестях вулиці Київської, що в народі мають назви «Вітерець», «Пекарня» та «Інтернат». Отже, за результатами вимірювань на «Вітерці» (перехрестя вул. Київської- Є.Зеленського, точка №16) протягом двох діб поспіль було зареєстровано перевищення (на 10%) разового нормативу вмісту діоксиду азоту. Обидва рази в інтервалі між 17:00 та 18:00 годинами.

Таке саме перевищення (на 10%) вмісту діоксиду азоту зафіксовано й на «Пекарні» (перехрестя вул. Київської-вул. Пушкіна-вул. Сєрова, точка №18). Тому тривале перебування на зазначеній місцевості не є бажаним.

Які ж «довгострокові» перспективи у мешканців Броварів аби дихати вільно?

Чадний газ (СО) є одним із найбільш токсичних компонентів продуктів горіння, що входить до складу диму і виділяється при тлінні та горінні майже всіх горючих речовин і матеріалів. На момент перевірки «рекордну» кількість отруйної речовини зафіксовано лише в одній точці спостереження – на «Пекарні». Середньодобовий показник на цьому перехресті (вул. Київська-вул.Пушкіна-вул. Сєрова) становив 3,4 мг на куб.м (норма ГДК с.д. – 3,0 мг куб.м). На інших точках спостереження цей показник – у межах норми.

Діоксид сірки (SO2) – його поява в атмосфері пов’язана, головним чином, із процесами опалення і промисловим виробництвом. Частина сполук сірки виділяється при горінні органічних залишків. Перевищення середньодобового показника по даній забруднюючій речовині було зафіксовано на восьми точках, а саме:

Як бачимо, по забрудненню діоксидом сірки лідирує точка, де розташована Броварська центральна районна лікарня (точка №11, вул. Шевченка,14). На другому місці по рівню забруднення – точки №3,8,15 (вул. Воїнів Афганців, вул. Гагаріна, бул.Незалежності). На третьому місці – точки №4,5,6 (всі три на Торгмаші – вул. О.Гайсин, вул.Міхновського, перехрестя Авіаційної та Прилуцької). Найменша кількість діоксиду сірки зафіксована на території парку «Перемога» (0,020 мг на куб.м). Всі інші точки – на межі ГДК.

Діоксид азоту (NO2) – серед усіх окислів азотної групи є найнебезпечнішим для навколишнього середовища і людини. NO2 відноситься до високонебезпечних речовин (клас 2). Діоксид азоту здатний приводити до істотних змін в організмі людини та є гострим подразником. Впливає в основному на органи дихальної системи.

Основні джерела, що впливають на викид діоксиду азоту в атмосферу: автотранспорт, промислові підприємства, спалювання твердих відходів.

Ситуація з цим забрудником у атмосферному повітрі Броварів характеризується «стабільністю», щоправда, з негативної точки зору. Оскільки перевищення ГДК с.д. по вмісту NO2 зафіксовано в усіх без винятку точках спостереження:

«Рекордсменом» по вмісту діоксиду азоту знову стає «Пекарня» (перехрестя вул.Київська-Пушкіна-Сєрова), середньодобовий вміст домішки перевищує ГДК с.д. більш ніж у 4 рази. На другому місці по рівню забруднення – перехрестя на «Вітерці» (вул. Київська-Зеленського) – перевищення ГДК с.д. більш ніж у 3 рази. На «Інтернаті» (перехрестя Шевченка-Київська) рівень забруднення перевищує ГДКс.д. у три рази.

Формальдегід – попри широке застосування, в надмірній кількості викликає сильну інтоксикацію, яка прирівнюється до отруєння миш’яком або синильною кислотою. Найбільше страждають центральна нервова система, слизові оболонки і органи дихання.

Розповсюдження формальдегіду на території міста виглядає так:

Найвищий рівень забруднення формальдегідом зафіксовано на перехресті вул. Симоненка та вул. П.Гамалія. Друге місце по рівню забруднення посідає точка спостереження №11 (вул. Шевченка,14). Загалом по місту підвищений вміст формальдегіду у повітрі зафіксовано на всіх 15-ти точках спостереження.

На жаль, простежити в динаміці рівень забруднення по всій території міста неможливо, адже подібного роду комплексні дослідження у Броварах проводять уперше. Проте на території міста є постійний пост спостереження Центральної геофізичної обсерваторії, дані з якого за попередні роки видання «Трибуна-Бровари» отримало від депутата Броварської міської ради Ірини Веремчук. Тому наразі ми маємо можливість порівняти, як змінювались показники забруднення броварського повітря в одній точці спостереження – вул. С.Петлюри, 20 з роками (Таблиця 3).

Таблиця 3 Зведені дані із спостережного посту ЦГО

Назва домішки Спостережний пост ЦГО (вул. С.Петлюри,20)

Місяць спостереження – грудень

ГДК с.д.

(норма)

2013 рік 2014 рік 2015 рік 2016 рік 2017 рік
Діоксид сірки 0,030 0,028 0,034 0,036 0,052 0,050
Оксид вуглецю 0,2 0,5 0,7 0,9 1,7 3,0
Діоксид азоту 0,050 0,050 0,070 0,070 0,072 0,040

З документальними даними ЦГО за минулі роки можна ознайомитись за посиланням.

Отже, результати спостережень 2017 року свідчать, що найбільше перевищення середньодобових гранично допустимих концентрацій (ГДК с.д.) спостерігалось з формальдегіду в межах 1,3-2,3 ГДК с.д., з діоксиду азоту – в межах 1,1-1,9 ГДК с.д. на всіх 15-ти точках. З діоксиду сірки ГДК с.д. становило 1,0-1,1 ГДК с.д. на 9-ти точках. Тож довготривале перебування на цій місцевості може негативно позначитись на стані здоров’я мешканців.

З оксиду вуглецю та пилу перевищення ГДК с.д. не виявлено. Про висновки та рекомендації фахівців ми розповімо у продовженні теми.

Поділіться.

Залиште відповідь