Сьогоденна статистика невблаганна: у середньому кожна дванадцята людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або C. За кількістю це більше, ніж ВІЛ-інфікованих або хворих на рак, проте рівень обізнаності людей про гепатит вкрай низький. Вірусні гепатити (ВГ) – група дуже розповсюджених небезпечних захворювань, що вражають печінку людини. Захворювання починається поступово, протікає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому гепатит ще називають «ласкавий вбивця». Саме гепатит є основною причиною цирозу і раку печінки. На щастя, при своєчасній діагностиці та лікуванні гепатиту, з цією хворобою можна успішно боротися, а головне – її уникнути.

Гепатит – загальна назва гострих та хронічних дифузних запальних захворювань печінки різної етіології. Гепатит може бути зумовлений різними факторами (гепатотропними), що пошкоджують паренхіму печінки. За етіологією гепатити можна поділити на:

 1. Гепатити інфекційного походження, у т.ч. вірусні гепатити (гепатити А, В, С, D, E, G та інші), гепатити як один із проявів інших вірусних інфекцій (жовта гарячка, гарячка Ласса, Ебола, Марбург, герпесвірусних інфекцій, СНІДу тощо) та бактеріальних уражень (лептоспіроз, сифіліс);
 2. Токсичні гепатити (при отруєнні різними хімічними речовинами, у т.ч. алкоголем, медикаментами);
 3. Променевий гепатит (компонент променевої хвороби);
 4. Метаболічний неалкогольний стеатогепатит (можливі причини – ожиріння, цукровий діабет, дисліпідемія, швидке схуднення, недостатня кількість білка в раціоні, вроджені дефекти β-окислення жирних кислот, дефіцит α-антитрипсину та деякі інші чинники);
 5. Аутоімунний гепатит (етіологія невідома, але тригерними факторами розвитку вважають: інфікування вірусами гепатитів А, В, С і D, вірусом Епштейна-Барр, вітряної віспи; індукування інтерферонотерапією з приводу вірусного гепатиту; індукування імунного ураження метаболітами лікарських препаратів (галотан, ізоніазид, диклофенак, α-метилдопа, дигідралазин); токсини і бактерії).

Основними вважаються – «А», «В», «С», «D», «Е». Із них два «А» і «Е» – це так звані хвороби брудних рук. Вони виникають там, де санітарно-епідеміологічні норми низькі. Гепатити, викликані вірусом «А» і «Е», вважаються доброякісними. Як у звичайної кишкової інфекції, у них чітка циклічність, яка закінчується одужанням і дуже рідко призводять до цирозу печінки.

Причинами зараження гепатитами А і Е зазвичай стає вживання забруднених харчових продуктів або води. Епідемії можуть носити вибуховий характер і призвести до значних економічних збитків. Майже всі люди повністю одужують від гепатиту А з довічним імунітетом. Однак дуже незначна частка людей, інфікованих гепатитом А, може померти від блискавичного гепатиту. Згідно з оцінкою фахівців ВООЗ, щорічне інфікування людей вірусом Е призводить до 3,3 млн. симптоматичних випадків захворювання і 56,6 тис.випадків смерті, пов’язаних із даною патологією (приблизно 3,3% випадків смерті від ВГ).

Від гепатитів «А» і «Е» дуже просто уберегтися, зробивши щеплення. Зокрема, від гепатиту «Е» варто вакцинуватися людям, які планують мандрівку за кордон, особливо в країни Західної Азії. У нас у країні він рідко діагностується.

А от з гепатитами «В», «С», «D» – окрема справа. Це так звані трансмісійні захворювання печінки. Вони, як правило, передаються парентерально.

Гепатити В, С і D передаються парентерально, тобто в результаті контактів із інфікованою кров’ю: при сексуальних контактах, від матері дитині під час пологів, при переливанні зараженої крові, від одного члена сім’ї іншому, ін’єкційному вживанні наркотичних препаратів, ін’єкційних втручань при медичному обслуговуванні населення. Вірусні гепатити В і С є серйозним фактором професійного ризику для медичних працівників.

Гепатит «D» є досить імуногенним вірусом, не зовсім сформованим у процесі еволюції. В організмі людини він закріплюється лише за наявності австралійського антигену. Якщо цей ген є, то РНК-віруси закріплюються з антигеном і у людини почнеться гепатит «D».

Цей вид гепатиту є досить поодиноким. Його лікування слабо розроблене і в Україні стандартів такого лікування немає.

Щодо гепатиту «В» – добре, якщо імунітет міцний. Людина матиме шанс на повне одужання. В іншому випадку він дуже погано лікується. Можливий варіант переходу в хронічну форму і, як наслідок, застосування противірусної терапії протягом життя.

Симптоми

До появи жовтяниці (хоч трапляються форми й без цього симптому), гепатит А нагадує грип і починається з підвищення температури, головного болю, загального нездужання, ломоти в тілі. При гепатитах B і С початок процесу, як правило, більш поступовий, без різкого підйому температури. Так, вірус гепатиту В проявляє себе незначною температурою, болем у суглобах, іноді висипаннями. Початкові прояви гепатиту С можуть обмежитися слабкістю і зниженням апетиту. Через кілька днів картина починає мінятися: пропадає апетит, з’являються болі в правому підребер’ї, нудота, блювота, темніє сеча і знебарвлюється кал. Лікарі фіксують збільшення печінки і рідше – селезінки. У крові виявляються характерні для гепатитів зміни: специфічні маркери вірусів, збільшується білірубін, печінкові проби збільшуються в 8-10 разів.

Зазвичай після появи жовтяниці стан хворих покращується. Однак цього не відбувається при гепатиті С, а також у хронічних алкоголиків і наркоманів – через інтоксикацію організму. У решти ж хворих поступово, протягом декількох тижнів, відбувається зворотний розвиток симптомів. Так протікають гострі форми вірусних гепатитів.

Клінічний перебіг гепатитів може бути різного ступеню тяжкості. Назви – легка, середньої тяжкості й важка форми – говорять самі за себе. Є ще й четверта – фульмінантна, тобто блискавична форма. Це найважчий різновид гепатиту, при якому розвивається масивний некроз печінки, зазвичай він закінчується смертю хворого.

Як себе захистити від цієї хвороби?

 • Не слід вживати некип’ячену воду.  Необхідно завжди мити фрукти і овочі, не нехтувати термічною обробкою продуктів. Так можна запобігти зараженню гепатитом А, передача якого пов’язана із забрудненням їжі фекаліями хворої людини. Правило «Мийте руки перед їжею» – запорука здоров’я і в даному випадку.
 • У мікроскопічних кількостях кров може залишитися на бритві, зубній щітці, ножицях для нігтів. Не варто ділити ці предмети з іншими людьми.
 • У медичних установах вживають заходів профілактики зараження гепатитами. Однак, якщо Ви робили ендоскопію або лікували зуби десять-п’ятнадцять років тому, коли боротьба з гепатитом ще не була ретельно організована, необхідно обстежитися.
 • Ніколи не користуйтеся спільними шприцами та голками.  Не робіть пірсинг і татуювання нестерильними приладами. Пам’ятайте – вірус гепатиту дуже живучий і, на противагу вірусу СНІДу, довго зберігається у зовнішньому середовищі (іноді – до декількох тижнів).
 • Не дозволяйте проводити будь-які ін’єкції, вакцинації, внутрішньо-шкірні проби та інші маніпуляції кільком особам одним шприцом при заміні лише голок. Під час будь-якої маніпуляції для кожного хворого використовується окремий стерильний інструмент.
 • Статевим шляхом найчастіше передається гепатит B, але можливе зараження і гепатитом С.
 • Гепатит передається від матері дитині під час вагітності, при пологах, під час годування грудьмиПройдіть аналіз на гепатит В при плануванні вагітності.
 • Для збереження свого здоров’я слід дотримуватися елементарних правил гігієни та проводити своєчасну вакцинацію.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: