Громадська рада про харчування в школах та ремонти: «тяп-ляп» і «жесть»!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Засідання Громадської ради при Управлінні освіти та науки (ГРУО) Броварської міськради, вкотре виявилось резонансним.

Іще раз про інклюзивну освіту

1 вересня 2016 року в Загальноосвітній школі №6 було впроваджено інклюзивне навчання. Тобто в кожному класі можуть навчатись діти з особливими потребами. Дитина має змогу навчатися за звичайною програмою школи або за індивідуальною, розробленою спеціально для неї. Кожну дитину супроводжує асистент вчителя.

Школа облаштована для навчання особливих дітей: пандуси та ін. та готова з ними працювати. А от чи готові були батьки інших дітей?

У першій половині вересня ганебна подія «прославила» місто Бровари на всю Україну – в одному з перших класів ЗОШ №6 голова батьківського комітету підбурила батьків написати заяву, в якій ті висловилися проти навчання дитини з особливими потребами.

Директор ЗОШ №6 Людмила Приделюк на засіданні мала втомлений вигляд… За останній тиждень з дня початку скандалу у неї просили інтерв’ю 12 телевізійних каналів. Під час виступу Людмила Приделюк погодилась з пропозиціями Громадської ради, які озвучила заступник ради Надія Лещик, – посилити інформаційну роботу серед батьків, встановити стенд. Приделюк навіть спробувала виправдати батьків, які підписали зазначену вище заяву, аргументуючи правом кожного з нас на помилку. Директор запевнила, що винуватці негідного вчинку усвідомили свою неправоту й ту непоправну моральну шкоду, яку могли завдати дитині.

Керівник ради та головуючий на засіданні Ігор Романенко зауважив, що ситуація в ЗОШ №6 є віддзеркаленням набагато ширшої, масштабнішої проблеми — неготовності українських шкіл до запровадження системи інклюзивної освіти. Неготовності, котра проявляється у двох вимірах — інфраструктурному та психологічному. Інфраструктурний — це не достатній рівень зручностей поки що, прийнятних умов для навчання дітей з особливими потребами. Йдеться не тільки про пандуси, а й про високі пороги у приміщеннях, непристосовані класи тощо. А психологічний, звичайно недостатній рівень обізнаності нашого суспільства та його інформованість.

На засіданні ГРУО також з’ясувалося, що ті чи інші проблеми щодо інклюзивної освіти є не тільки в ЗОШ №6, а ледь не в усіх інших школах міста. Зокрема в приміщенні були присутні активісти, мами, в чиїх дітей діагностовано ДЦП, які стикнулись з різними перешкодами щодо відвідування школи. Ці проблеми були озвучені і на засіданні, в присутності представників Управління освіти та науки м.Бровари було вироблено стратегію дій щодо допомоги цим дітям.

Їжа у школах та дитсадках: меню на сьогодні!

Далі було не менш «гаряче»!

Йшлося про ще одну болючу для Броварів — та й для всієї України — тему: харчування в школах та дошкільних навчальних закладах, його якість та… відповідність санітарним умовам.

За словами Ігора Романенка, впродовж останніх двох тижнів Громадська рада здійснювала перевірки всіх броварських шкіл, й усюди помічалось те, що, кажучи м’яко, можна назвати порушеннями санітарних умов.

Тому, як наголосив пан Ігор найближчим часом буде опубліковано окрема тема щодо питань харчування школярів, щоб можна було громадою обговорити спірні питання.

Окремими пунктом було розглянуто питання меню, складене для шкіл та дошкільних закладів. Тут має місце непросте протиріччя: з одного боку, чимало продуктів діти не хочуть їсти, з другого — є нормативні акти, котрі регулюють, скільки і яких продуктів кожна дитина повинна з’їдати щодня.

Після обговорення, був зроблений доволі парадоксальний, як для України, висновок, який, тим не менше, свідчить, що наша держава таки стає на цивілізаційний шлях розвитку: з’ясувалося, що для дітей важить не тільки їжа, а і її зовнішній вигляд, як вона сервірована!

Далі логічно перейшли до питання пункту №10: «Графік завезення продуктів у навчальні заклади» у порядку денному.

Пан Романенко повідомив, що Громадська рада досі не володіє графіком завезення продуктів у броварські школи, але уже подала офіційний запит на інформацію. Причому йдеться не про погодинний графік — бодай про поденний.

Забезпечення шкіл підручниками: малий тираж, малі потужності…

Іще одна проблема — брак підручників у навчальних закладах Броварів. Представник Управління освіти та науки м.Бровари повідомила: головна проблема в тому, що більшість видавництв, які цим займаються, мають малі потужності. А крупні видавництва полюблять «вередувати»: буцімто, школи замовляють малі тиражі, такою справою їм невигідно займатися. Проте робиться все можливе для того щоб найближчим часом ситуація виправилась.

Ініціативи Міносвіти: рекомендації по-європейському

Як відомо, в квітні поточного року Міністерство освіти та науки очолила Лілія Гриневич. Відрадно зауважити, що за невеликий час перебування на посаді новий міністр зробила ледь не більше, ніж усі її попередники, разом узяті!

У цьому секторі держави реформи йдуть повним ходом. Обговоренню низки реформ та нововведень був присвячений наступний пункт порядку денного засідання ГРУО.

Тут і відміна оцінок у початковій школі, й рекомендації (саме рекомендації, а не накази!) школам, аби діти використовували олівці замість ручок, і питання вибору, власне, кольору ручок.

Деякі з оцих пунктів можуть здатися дріб’язковими «непосвяченим» у педагогічну роботу. Втім, із того, наскільки емоційно виступали доповідними на засіданні ГРУО, роблю висновок: нововведення Міносвіти викликають живий інтерес у школах, і добре, що ті нововведення здійснено у м’якій формі. Доповідач наголосила, що багато нововведень мають рекомендаційний характер і труднощів у нашому місті на даний момент немає.

Будівництво нових шкіл: «заморозка»

Вочевидь, ця тема вже встигла набити оскомину, проте оминати її, з огляду на важливість, не можна. Більше того: по суті, у порядку денному засідання Громадської ради при Управлінні освіти то був другий за важливістю пункт.

Справа, нагадаю, стосується двох проблемних будівництв: нової ЗОШ на вулиці Симоненка та окремого корпусу для молодших класів на території БЗШО №10.

Як повідомив Ігор Романенко, в обох випадках поки… немає про що говорити, оскільки скасований останній тендер щодо обрання проектної організації, вибір якої здійснювався непрозоро. А позаяк проектної організації немає, обидва проекти тимчасово «заморожені».

Реконструкція навчальних закладів: «тяп-ляп»

З’ясувалося, що і тут труднощів — хоч греблю гати! Просто вони мають іншу специфіку.

Приміром, у ДНЗ «Джерельце» досі не поміняли старі вікна на металопластикові, а в ДНЗ «Віночок» вікна хоч поміняли, проте… на менші за розмірами!

Ігор Романенко нагадав, що міська влада пообіцяла змінити вікна в усіх ДНЗ Броварів.

Що ж до ремонтних робіт у школах — тут просування мало. За словами присутніх на засіданні активних батьків, будівельники, які здійснюють там ремонтні роботи, проявляють унікальну халатність: в одному закладі «забули», що у спортзалі для старшокласників мають бути вікна й витяжки, в другому досі не залатали дірку у стелі, котра там «маячить» уже кілька місяців, у третьому неправильно побудували туалети — замість перегородок із легкого матеріалу вимостили цегляні кладки, до котрих прикріпили двері, які вже почали відвалюватися. І т. д., і т.п.

Також з’ясувалося, що, крім низького виконавського рівня будівельних робіт, настільки ж низьке їхнє проектне планування — допущені там помилки видно навіть неозброєним оком…

Дуже багато говорилось, дискутувалось та планувалось. Будемо сподіватися, що питання які піднімаються і обговорюються на таких засіданнях будуть мати позитивні результати  та зацікавленість  мешканців нашого міста.

 

Станіслав ДИКИЙ.

Поділіться.

Залиште відповідь