«Громадський бюджет»: скільки мільйонів можуть закласти на проекти мешканців Броварів

Pinterest LinkedIn Tumblr +

27 вересня у приміщенні Броварської міської ради відбулося чергове засідання робочої групи з питань Громадського бюджету (Бюджету участі).

Нагадаємо, це проект, який передбачає закладення у міський бюджет на рік певну суму коштів, яку громада може використати на свій розсуд.

Попередній варіант проекту депутатам міськради роздали майже місяць тому, відтак планувалося, що у вівторок члени робочої групи розглянуть всі зауваження та побажання до нього. На практиці ж вийшло так, що для повного узгодження всіх «гострих кутів» знадобиться ще мінімум одне засідання. А, може, й більше…

Орган, який відбиратиме проекти до Бюджету участі, йменуватиметься не Експертною групою, а Координаційною радою (КР). Кількісний склад такої ради може бути 12 осіб: 8 — фахівці та представники структурних підрозділів, 4 — громадськість та депутатський корпус. На засіданнях КР рішення ухвалюватимуть простою більшістю від загального числа її членів. Тобто «за» мають проголосувати мінімум сім її членів.

Положення про Громадський бюджет передбачатиме розподіл проектів на великі й малі, відповідно по 50% коштів на кожний вид проектів.

Якою буде сума Бюджету участі? Прозвучала пропозиція щодо 1% затвердженого обсягу доходів загального фонду міського бюджету, але не менше 3 млн грн. Проте члени робочої групи підняли питання «дофінансування» суспільно важливих проектів, що виходять за межі такого бюджету. У підсумку учасники засідання вирішили: суму буде узгоджено в кінцевому варіанті Положення.

Впродовж засідання сформувалися дві протиборчі групи. З одного боку — поборники Бюджету участі: депутати міськради Ірина Веремчук («Солідарність»), Олег Берестовий («Демократичний альянс») та Вадим Мутило (позафракційний), а також експерт Українського незалежного центру політичних досліджень Іван Лукеря. На іншому боці – представники з різних підрозділів та управлінь міськради, які, судячи з усього, сприйняли проект Бюджету участі як додаткову роботу.

Першим «каменем спотикання» стало питання: який Бюджет участі в міському бюджеті Броварів на 2017 рік?

Названі вище депутати пропонували затвердити проект у вигляді окремої статті в бюджеті міста, звідки розподілятимуться кошти на проекти переможців конкурсу. Наприклад, коштами на спортивні споруди відатиме відділ молоді та спорту, на будівництво нових навчальних закладів — Управління освіти і науки і т. д.

На такі пропозиції працівниці відділів та управлінь міськради заперечили, оскільки «будь-яка стаття річного бюджету має отримати сталий код згідно із соціальним призначенням». Аби розв’язати питання, постановили вивчити досвід міст, де вже існує й успішно застосовується проект Бюджету участі. Зокрема фінансовий відділ пояснив, що потрібен конкретний розпорядник коштів, а тому є необхідність у створенні окремої програми.

Хто прийматиме від громадян заявки для участі у конкурсі? У Положенні про Бюджет участі написано, що цим має займатися Координаційна рада, але для цього вона має бути постійно діючим органом. Натомість згідно цього ж Положення рада збирається певну кількість разів у відповідний термін. Цей аспект теж відправили на доопрацювання.

Словом, важлива для Броварів ініціатива пробуксовує в суто технічних нюансах. І можна було б зрозуміти такий стан справ, якби наше місто в цьому плані виявилося першопрохідцем в Україні. Але ж ні: в дюжині населених пунктів вже діє проект Бюджету участі й технічні моменти там давно влагоджені.

Цілком можливо, що одного з фахівців міськради відправлять у відрядження до Львова, Ужгорода, Івано-Франківська, щоб набратися досвіду і з’ясувати, як розв’язати спірні питання.

У будь-якому випадку проект «Громадський бюджет» — це шанс для активних громадян, які хочуть змінити місто на краще та можливість потренуватися на малих проектах, аби далі робити для міста щось вагоміше.

Депутати ж наголосили, що нині проект проходить важливий етап втілення в життя і має неабияке значення факт донесення інформації про таку програму кожному мешканцю міста.

Довідка: Громадський бюджет – це бюджет участі (використовується ще термін партиципаторний бюджет, з англ). Тобто громада отримує можливість брати участь у розподілі частини фінансового ресурсу міського бюджету. Кошти бюджету участі розподіляються на реалізацію громадських ініціатив – проектів з поліпшення міського середовища, запропонованих людьми. Це – як грант із міського бюджету, отриманий на вирішення конкретних міських проблем.

Фінансування громадського бюджету проводиться за рахунок коштів міського бюджету.

Станіслав Дикий.

Поділіться.

Залиште відповідь