Як правильно «воювати» з шумними сусідами

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Дуже багато людей живе в квартирах багатоповерхових будинків і майже кожен зустрічався з проблемою «шумлять сусіди – що робити»: то сусіди музику голосно слухають, то день народження відзначають великою і галасливою компанією, то після 23.00 починають активно і голосно розмовляти і щось обговорювати, то у них уночі прийшло натхнення робити ремонт і т.д. А Вам знайоме це? Пощастило, якщо сусідам не все одно на Ваші зауваження та вони відреагували на них та вжили відповідних заходів. А що робити, якщо жодної реакції на Ваші прохання немає і сусіди продовжують шуміти  після 23? Як покарати галасливих сусідів знизу, зверху і збоку?

Статтею 24 Закону “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення“, покладається обов’язок на всіх громадян, а також підприємства, установи, різні організації, державні та місцеві органи влади дотримуватися встановленої санітарними правилами норми допустимого шуму і звучання.

Так, забороняється в нічний час (від 22 год до 8 год):

 • гучний спів і гучний крик;
 • використання феєрверків, салютів, апаратури, яка відтворює звук (колонки з музикою, аудіоплеєри та інше);
 • використання побутових речей, що видають шум (якщо це побутові речі для ремонту, то їх використання забороняється не з 22 год, а з 21 год, і також триває до 8 ранку).

Крім того, вищезазначеною нормою передбачено сувору заборону на проведення ремонту в неробочі та святкові дні протягом будь-якого часу доби (заборона не поширюється, якщо власник або орендар квартири отримав дозвіл в усіх сусідів на вчинення таких дій).

Допустимі норми шуму

Для оцінки рівня шуму в житлових приміщеннях сформульовані загальні норми допустимої гучності (наказ МОЗ від 22.02.2019 № 463). Вони визначаються за рівнем звукового тиску постійного шуму (дБА) і критеріям шуму (NC) .Так, згідно з цими санітарними нормами, рівень шуму:

 • вдень не повинен перевищувати 55 дБ, а вночі 45 дБ в квартирах і житлових будинках, пансіонатах, інтернатах і спальнях садів; для готелів і гуртожитків норми дещо вищі – до 50 і 60 дБ відповідно;
 • на прилеглих до житлових будинків територіях удень – до 70 дБ, а вночі – до 60 дБ;
 • на майданчиках відпочинку на території мікрорайонів і груп житлових будинків, будинків відпочинку, пансіонатів, будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, майданчиках дитячих дошкільних установ, шкіл та інших  навчальних закладів – до 60 дБ;
 • у залах кафе і ресторанів рівень не має перевищувати 70 дБ, а в торгових залах, в аеропорту або на вокзалі в пасажирських залах – 75 дБ.

Для довідки: рівень звуку 30 дБА – це шепіт і цокання настінного годинника; 45 дБА – звук звичайної розмови; 65 дБА – звук голосної розмови, який чітко чутно стороннім.

Потрібно звернути увагу на те, що крім загальних положень закону про правила дотримання тиші, в кожному місті, селі, селищі місцева рада приймає більш конкретизовані, враховуючи специфіку, традиції, географічне розташування певної території.

Як вимірювати рівень шуму?

Якщо не можете самі виміряти рівень шуму (вразі якщо занадто сильно шумить кондиціонер сусідів або пральна машинка), можна звернутися в органи державної податкової служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів (зателефонувавши на номер її управління, до якого належить ваше місто – можна знайти номер на сайті цієї служби).

Броварське районне управління Держпродспоживслужби знаходиться за адресою: м. Бровари, вул. Металургів, 21. Тел.: (04594) 6-58-60, (04594) 5-02-05. Електронна адреса: brovari@dpssko.gov.ua

Винятки: коли шуміти можна

Випадки, коли заборона на перевищення встановленого рівня шуму не поширюється (ч. 5 ст. 24 закону «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»):

 • за наявності екстреної ситуації (наприклад, аварія, пожежа, потоп, впало дерево на будинок тощо);
 • якщо отримано дозвіл місцевої ради на проведення салютів, феєрверків у заборонений час;
 • відзначення святкових, неробочих днів, днів міста, змагань та інших свят, зазначених у рішеннях сесії місцевої ради;
 • надання невідкладної допомоги;
 • попередження і припинення порушень закону;
 • коли шум у закритому приміщенні, за умови, що він не поширюється за межі цього приміщення і його не чутно жителям прилеглих квартир;
 • якщо джерелами шуму є обладнання та механізми, що забезпечують життєдіяльність житлових і громадських будівель, за умови прийняття всіх невідкладних заходів, які мінімалізують проникнення шуму в прилеглі приміщення;
 • проведення зборів, мітингів, демонстрацій і походів, якщо про це своєчасно повідомлені органи місцевого самоврядування.
Куди скаржитися на галасливих сусідів

Для початку потрібно спробувати мирним шляхом вирішити питання тиші. Якщо сусіди шумлять вночі і далі, можна звертатися в поліцію. Є два варіанти такого звернення:

Усне звернення в поліцію. Тут важливий нюанс: на виклик поліції з вимогою відреагувати на шум сусідів в денний час, скаржники отримають відмову на підставі того, що це денний час і вдень шуміти можна. У такій ситуації необхідно звертатися до управління Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів, яка складає відповідний акт про перевищення встановленого санітарними нормами рівня шуму.

Письмове звернення в поліцію. Для цього потрібно зібрати докази порушення перевищення сусідами допустимого рівня шуму (це може може аудіозапис, колективна скарга мешканців усіх прилеглих квартир, або що-небудь інше) і направити заяву з доказами на адресу поліції.

Як довести перевищення допустимого рівня шуму і чим зафіксувати

Зафіксувати порушення шуму можна декількома способами:

 • Протокол про адміністративне порушення, складений поліцією (це ефективно, коли поліція відразу ж реагує на звернення, приїжджає на місце порушення і «ловить на гарячому» сусідів-порушників);
 • Аудіозапис і відеозапис. На практиці суд оцінює аудіозаписи та відеозаписи тільки в сукупності з іншими доказами (так як неможливо повністю точно по таких записах зрозуміти, хто саме шумить, в який точно час, і чи перевищує шум допустимий рівень).

До речі, саме такі докази вже зібрав журналіст «Трибуни-Броварів», сусід якого більше місяця майже  щодня порушує вище вказані шумові норми. Наразі ці докази в сукупністю зі свідченнями інших сусідів та вимірами представників Держпродспоживслужби можуть стати для журналіста позитивним результатом у судовому процесі.

 • Екологічна експертиза. Її проведення є ефективним тоді, коли джерело шуму носить відносно постійний характер (наприклад, шум кондиціонера, холодильника або іншого обладнання). За допомогою такої експертизи можна виміряти точний рівень шуму, звуку і вібрації (щоб знати які ще питання можна ставити експерту при її проведенні, ознайомтеся з ухвалою суду про призначення такої експертизи).
 • Протоколи і акти Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів – є на практиці найкращим і надійним доказом порушення перевищення допустимих норм шуму. Цей державний орган уповноважений стежити за дотриманням всіх санітарних норм, у тому числі, і норм допустимого шуму.

Ось три приклади судових рішень, де на підставі протоколів цієї служби з зафіксованими точними даними рівня шуму, який перевищує допустимий, суд задовольнив позов про припинення такого порушення та відшкодування моральної шкоди:

 • рішення в справі №813/1351/18 (припинення діяльності ресторану за невідповідність нормам закону «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»);
 • рішення в справі №367/7327/18 (судом встановлено режим роботи закладу – щодня не пізніше, ніж 22.00, кальянна має не працювати);
 • рішення в справі №175/598/17 (відшкодування моральної шкоди).

(Стаття підготовлена за матеріалами «Бізнес ліга»)

ФОТО – DOM.RIA

Читайте також:

 1. У Броварах судитимуть чоловіка, який у стані алкогольного сп’яніння вбив сусіда

 2. Прирік сусідів на небезпеку: чоловік облаштував собі житло із аварійного виходу (оновлено)

 3. Що робити, якщо сусід – наркоман?

 4. Ветерана АТО, який відкрив вогонь по сусідах, взяли під варту

Поділіться.

Залиште відповідь