Ігор Сапожко VS Дмитро Ратніков: Хто ініціював нумерацію бюлетенів?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Увечері 6 листопада міський голова Ігор Сапожко на своїй сторінці у Фейсбуці опублікував допис, де повідомив про причетність до фальсифікації місцевих виборів кандидата на міського голову Дмитра Ратнікова, а також про відкрите кримінальне провадження з цього приводу та досудове розслідування. Також додав відповідний скрін. Своєю чергою журналісти «Трибуни» звернулися до Дмитра Ратнікова за коментарем із приводу такого звинувачення, а також розпитали членів ТВК, які і розробляли та затверджували макет бюлетенів: як так трапилося, що і на бюлетенях, і на контрольних талонах було проставлено унікальні номери?

Про порушення, які відбувалися під час голосування 25 жовтня в Броварській ОТГ, «Трибуна» повідомляла під час виборів. Більшість із них були вже «відпрацьованими» схемами на попередніх виборах.

  1. Вибори в Броварах стартували з порушень. ФОТО
  2. За підкуп виборців пенсіонерці загрожує в’язниця

А от про одне з порушень заговорила навіть уся Україна.

Так, під час голосування стало відомо, що на бюлетенях та контрольних талонах із виборів депутатів Броварської міської ради та міського голови проставлено унікальні номери. Відтак, якщо зіставити бюлетень та контрольний талон, можна дізнатися, хто за кого голосував, що порушує таємницю голосування.

бюлетень

При цьому на інших двох бюлетенях – із виборів депутатів районної ради та депутатів обласної ради – таких номерів не було.

І хоча голова броварської ТВК Людмила Федченко (від партії «Слуга народу») визнала, що було «допущено технічну помилку», а після закриття дільниць кути талонів, які містили серійний номер бюлетеня, члени всіх ДВК відрізали й утилізували, та за заявою про порушення від кандидата на посаду міського голови Романа Сімутіна правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ч. 2 ст. 159 ККУ.

  1. Вибори в Броварах: через порушення таємниці голосування відкрито кримінальне провадження
  2. Загрозу зриву виборів у Броварах знято – заступник голови ЦВК Сергій Дубовик

У своєму дописі міський голова повідомляє, що замовником друку бюлетенів є Броварська міська ТВК, а друкували їх у типографії ТОВ «Новий друк», що належить родині кандидата на посаду міського голови та номеру один у виборчому списку від «Слуги народу» Дмитру Ратнікову.

За словами Ігоря Сапожка, ця інформація стала йому відома в рамках кримінального провадження, відкритого за фактом порушення таємниці голосування.

У скріні документу, доданому до допису, вказано про досудове розслідування в кримінальному провадженні від 23.10.2020 р. за ч.1, ст.158, ч.1. ст.157, ч.2. ст.159 ККУ, в рамках якого було встановлено, що між Броварською ТВК та ПП «Комерційне підприємство «Укрсіч» було укладено договір щодо виготовлення  бюлетенів. Далі «Укрсіч» уклала договір субпідряду на виготовлення бюлетенів із ТОВ «Новий друк», яке й надрукувало ці бюлетені.

У дописі Ігор Сапожко вказує, що типографія «Новий друк» – «давній «сімейний» бізнес родини Ратнікових», засновником якого є вітчим Дмитра – Володимир Клименко. «Тут Дмитро колись друкував власну газету «7 днів»,  видав у світ свою власну книгу під назвою «Бровари. Моє місто – мій дім», друкував всю свою агітаційну продукцію і на цих виборах», –  повідомляє міський голова. А також додає, що типографія «Новий друк» є засновником ТОВ «Обнова» – підприємства, де Дмитро Ратніков довгий час працював директором.

У коментарі «Трибуні-Броварів» Дмитро Ратніков повідомив, що «Новий друк» – це найбільше типографічне підприємство, яке щодня друкує сотні тисяч матеріалів. «У чому суть порушень? Не зрозуміла суть претензій.  Бюлетені з повітря не беруться, ТВК вирішує які і де бюлетені друкувати», – коментує Дмитро Ратніков. Також зазначає, що «Новий друк» друкував бюлетені багатьом ТВК, адже для нього не важливий замовник,  головне – здати поліграфію в термін. «Вони не відслідковують щодня замовників. «Новий друк» друкує все відповідно до законодавства. Ігор Сапожко може звернутися за роз’ясненням до ТВК», каже Дмитро Ратніков. Та додає, що це «передвиборча агонія Ігоря Сапожка та страх втратити владу».

Як зазначено в п. 7  ч.2 ст. 206 Виборчого кодексу,  «затверджує текст виборчих бюлетенів на відповідних місцевих виборах, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів та передачу їх відповідним територіальним, дільничним виборчим комісіям» виключно ТВК.

Своєю чергою в ТВК повідомили, що макети бюлетенів на міського голову та кандидатів у депутати міської ради (за які і відповідала Броварська міська ТВК) розробляли колегіально, і до їх розробки міг долучитися кожен охочий член комісії.

Як зазначають у ТВК,  індивідуальний номер на бюлетенях – один із 5 звичайних ступенів захисту від підробки, які обрала комісія серед запропонованого переліку підрядником ПП «Укрсіч». Про це і вказано в специфікації до договору.  Саму ж друкарню обирали за найменшою ціною на надання послуг, розповідають у тервиборчкомі. Так, ціна друку одного бюлетеня обійшлася Броварській ТВК у 2, 40 грн, ціна одного протоколу  для підрахунку голосів за депутатів – у 14, 50 грн, за міського голову – у 3,00 грн.

У повідомленні про намір укласти договір, указано орієнтовну загальну кількість виборчих бюлетенів – 188 386 та 1152 протоколів.

 Згідно з ч.2 ст.242 Виборчого Кодексу, договір між відповідною ТВК та поліграфічним підприємством укладається виходячи із виробничих, технологічних та організаційних можливостей підприємства забезпечити своєчасний друк та ступені захисту виборчих бюлетенів.

вибориКомісія, зокрема, активно обговорювала питання шрифтів та прописування однозначних чисел: із нулем чи без. Загалом, указують у ТВК, макет бюлетенів кілька разів удосконалювали.

Після цього було надруковано зразки бюлетенів, які комісія в складі 15 членів затвердила одноголосно без зауважень чи правок. Варто зазначити, що серед членів тервиборчкому – частина досвідчених осіб, які не вперше приймають участь у якості членів комісії.

Склад ТВК:  «Слуга народу» (дві особи), «Європейська Солідарність» (дві особи), «Батьківщина» (дві особи), «Солідарність жінок України» (1 особа), «Єдина громада» (1), ОПЗЖ (1), «Велика країна» (1), «Рівне разом» (1), «Єдина родина» (1), «Солідарність правил сил» (1), «За майбутнє» (1), «Голос» (2 особи), Соціалістичної партії України (1).

Однак у ПП «Укрсіч», які мали друкувати та проставляти обрані комісією ступені захисту, «не зрозуміли,  що номер варто проставляти лише на бюлетені, а не і на контрольному талоні», кажуть у ТВК.

Але ж зразок комісією затверджений!

Про те, що «Укрсіч» уклала договір субпідряду з ТОВ «Новий друк», які й друкували бюлетені, вони не знали, запевняють у ТВК, адже підрядник їх не попередив: про це дізналися від міського голови лише 6 листопада під час засідання.

Як пише Ігор Сапожко в своєму дописі, використання унікальних номерів на бюлетенях та контрольних талонах – «одна з брудних виборчих технологій. Застосовується вона вочевидь при підкупі виборців, щоб замовник підкупу міг проконтролювати «куплений» голос».

Та варто зазначити, що саме спостерігачів від партії «Команда Ігоря Сапожка «Єдність» та «Удару» помічали не лише журналісти в підгляданні в бюлетені та фіксуванні номерів бюлетенів виборців.

Однак у ТВК вважають, що проставлення унікальних номерів на контрольних талонах не було свідомим плануванням брудної політтехнології з боку будь-кого з кандидатів на міського голову, і називають це помилкою ТВК. Нагадаємо, що в постанові №185 від 25 жовтня, голова броварської ТВК Людмила Федченко повідомила, що було «допущено технічну помилку, внаслідок якої серійний номер бюлетеня було надруковано і на бюлетені, і на серійному талоні». 

Зазначимо, що бюлетені на вибори кандидатів у депутати районної та обласної рад замовлялися, відповідно, районом та областю, і друкувалися вони в іншій друкарні, ніж бюлетені на міського голову та депутатів міської ради.

Хто ж насправді винен у спробі порушити таємницю голосування, мають з’ясувати правоохоронці. Начальник слідчого відділу Броварського відділу поліції Олексій Шаповал підтвердив відкриття кримінального провадження за даним фактом, у рамках якого проводяться слідчі дії. Однак більше нічого не повідомив, пославшись на таємницю досудового розслідування.

Нагадаємо, що 22 листопада відбудеться другий тур виборів. За крісло міського голови Броварської ОТГ боротимуться Ігор Сапожко та Дмитро Ратніков, які набрали в першому турі голосування 44, 07% та, відповідно, 13, 37%.

Читайте також:

1. Жінку, яка порвала бюлетені на виборчій дільниці в Броварах, оштрафують. ВІДЕО

2.Тих, хто порве на виборах опитувальні листи Зеленського, – покарають. ВІДЕО

3. «Суди скінчилися… поки що»: як працює тервиборчком Броварської ОТГ

4. «Виборчі туристи»: у Броварах на місцевих виборах голосуватимуть жителі інших областей

Поділіться.

Залиште відповідь