Інформаційна система «І-Бровари»: прогрес через «фінансову» призму

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Проект рішення — Впровадження інформаційної системи управління та аналізу «Муніципальна інформаційна система «І-БРОВАРИ» (ініціатива депутата Броварської міської ради Тетяни Крилової), який виноситься на сесію 4 серпня, став одним із найобговорюваніших і, в певній мірі, випробуванням для самого ініціатора, його команди та депутатів профільних комісій — гуманітарної та бюджетної.

Тепер проект рішення може зазнати змін, як в частині тих сфер, які він зачіпає, так і в частині фінансових затрат, які він несе.

Що є проект?

У першу чергу відзначимо, що ядро проекту «Інформаційна система «І-Бровари» має прогресивні починання.

Масштабний проект передбачає багато переваг: медичні «рукописні» картки не зможуть губитися, плутатися, у них не буде помилок. Створення єдиної електронної бази дасть змогу медичним працівникам будь-якого спеціалізованого закладу відразу ж знайти історію хвороби пацієнта, його аналізи, специфіку тіла, дані про реакції на ті чи інші препарати.

По-суті, електронна база даних, а також електронна картка пацієнта, стали б не лише прогресивним кроком у вітчизняній медицині, але й завдала певного удару по корупції. Запровадження новації лікування в Україні може зробити його легшим, швидшим і… дешевшим, адже об’єднані в одну систему лікарі з усієї держави потраплять під невсипний контроль, отож невиконання когось із них профільних обов’язків можна буде виявити.

Що реалізувати в проекті складно або неможливо?

У процесі підготовки проекту до його офіційної реєстрації та винесення на сесію міської ради, ініціатору ідеї депутату Тетяні Криловій, хочеш не хочеш, довелося вдаватися до послуг ІТ-фахівців. Це абсолютно природньо, адже виношувати благородну ідею і готувати ґрунт для її втілення це одне, а безпосередньо шукати шляхи втілення через комп’ютерні технології — це зовсім інше. Тут уже на рівні консультацій потрібні фахівці і в цьому нічого соромливого немає.

Спеціалісти, які долучилися до проекту на консультативно-дорадчому етапі, запропонували, виходячи зі свого досвіду, освоювати не лише медичний компонент, а створити так звану «шину» — об’ємний інформаційний портал, який вміщував би в себе не лише медичний компонент, а й такі, як електронна картка громадянина, особиста муніципальна картка громадянина, система обліку пільгового проїзду у громадському транспорті, а також охоплення різних сфер і галузей міста — освіти, соціальні, житлово-комунальна.

Такий підхід, «системний», цілком логічний і правильний, адже за словами ІТ-фахівців (а вони все ж таки розуміються в цій «кухні») дозволить по-перше, усім компонентам працювати в одній системі, по-друге, у підсумку це вийде дешевше, ніж коли кожен компонент буде опрацьовувати окрема кожна фірма і потім систему буде складно з різних шматків складати докупи.

З боку ІТ-фахівців такий підхід, можливо, й правильний. Однак, є і інша сторона медалі: якщо брати систему, «шину», цілком і відразу, то вона вартує певних коштів, і навіть, попри те, що програма реалізації розписана на три роки, все ж таки заявлені кошти, близько 14 мільйонів гривень, для міського бюджету це сума доволі солідна. Або ж тоді потрібно йти шляхом тривалих переговорів, консультацій та нарад на рівні депутатів, міської ради, кожної фракції, громади про те, що потрібно вже і зараз резервувати кошти на таку солідну програму. Такий етап дуже тривалий і він, якщо говорити чесно, витриманий ініціатором був не в повній мірі.

крилова

Депутат Тетяна Крилова

Звинувачувати ініціатора проекту пані Крилову у тому, що вона поспішила зареєструвати проект у повному об’ємі і вже з прописаними цифрами, не будемо. Зробимо знижку на політичну недосвідченість. До того ж, не будемо забувати, що зараз період відпусток і проект просто міг зазнати такої долі, як бути відкладеним на невизначений термін, що було б саме по собі погано. А тому пані Тетяною було прийняте не зовсім виправдане, але рішення — проект зареєструвати.

Позиція «Самопомочі»

Віддаємо належне команді «Самопоміч», до якої належить ініціатор проекту депутат Тетяна Крилова — вона підійшла до обговорення проекту зважено: однозначно прогресивні починання запускати потрібно, але в нинішньому вигляді, де повний, об’ємний проект з прописаними цифрами — допускати не можна.

Як стало відомо виданню «Трибуна-Бровари», керівництво і фракції «Самопоміч», і її броварський осередок зійшлися на думці, що в тому вигляді проект, в якому він зареєстрований на сайті, «Самопоміч» підтримувати не буде однозначно, а ось декларативну — без кошторису, без прив’язки до програм, які передбачатимуть можливість реалізувати проект під конкретну фірму — так.

Позиція депутатів міської ради

Гуманітарна комісія з трактуванням — без кошторису і прив’язки до систем, які допускають розробку проекту конкретною фірмою-виконавцем — рішення ухвалила.

На бюджетній комісії дискусії були дуже «гарячі», що саме по собі є логічним.

Звучали різні аргументи: наскільки виправдано витрачати кошти зараз, коли є проекти першої черги, які актуальніші, чи проведений моніторинг — як втілювалася система в інших містах. Прозвучав також дуже важливий аргумент про те, що на рівні держави запускатимуть системи електронного документообігу, реєстру пацієнтів, реєстру громадян, і чи доцільно витрачати коштів на «маленьку» систему, якщо раптом її неможливо буде адаптувати до «великої», тобто, загальнодержавної.

Важливим при цьому залишився факт — проти самої ініціативи, проти починання як такого жоден депутат не виступив, навпаки, зазначивши, що сама по собі ідея є прогресивною.

Вирішальний один голос

На розгляд комісії винесли два рішення: 1) взагалі зняти проект на доопрацювання, 2) рекомендувати сесії підтримати проект рішення, але а) без кошторису, б) без назв програм, в) без пункту №3 — Система обліку пільгового проїзду.

Фактично вирішальним мав би стати один голос — 5 депутатів проти 4. Не дивно, що увага і преси, і депутатів стала прикутою до партнера по команді ініціатора проекту Тетяни Крилової, «Самопомочі» — депутата Володимира Чаюна. Адже фактично будь-яке рішення Чаюна означало би де-факто позицію всієї команди «Самопоміч».

Депутат Володимир Чаюн проголосував проти того, щоб відправити проект на доопрацювання і виступив «за» рекомендацію підтримати проект в «урізаному» вигляді, тобто, без кошторису.

Зважене рішення Чаюна

Чому Чаюн підтримав проект? Висловимо свої припущення.

По-перше, сама ініціатива — прогресивна. Інформаційна система дозволить мати електронний документообіг, єдину медичну базу пацієнтів і т. п., а відповідно, може вдарити по корупції, зокрема, в медичній сфері.

По-друге, «Самопоміч» ніколи не приховувала, що займається різними напрямками розвитку міста — освіти, соціальними сферами, медицини. А тому говорити про те, що робота команди в медичній галузі — це якась новина — не вірно. Команда «Самопомочі» цього не приховувала, і, власне, Володимир Чаюн підтримав проект, виходячи з того, що в ньому буде прописаний базовий компонент — медичний.

чаюн

За час обговорення проекту на комісії депутат Володимир Чаюн не сказав жодного слова…

По-третє, ніде не звучало офіційно, що «Самопоміч» підтримує проект «Інформаційна система «І-БРОВАРИ» в зареєстрованому вигляді — з кошторисом, прописаними сумами. Пан Чаюн підтримав проект в «урізаному» вигляді. Так само, попри відсутність офіційних заяв, «Самопоміч» ніде не відмовлялася від того, що реалізатор програми повинен бути визначений за тендером і це не має бути конкретна фірма.

І, четверте. Вочевидь, «Самопоміч» дала інформаційний меседж, що не хоче «зарубувати» ініціативу свого партнера по команді Тетяни Крилової. Все-таки, справедливо буде сказати, що пані Крилова проробила величезну підготовчу роботу і на етапі формування ідеї, і залученні ІТ-фахівців, і провівши чимало нарад та зустрічей з працівниками медичної галузі.

Якщо загасити і вбити ініціативу відразу — можна у таких ентузіастів як вона, просто відбити бажання щось створювати. Тому й прозвучала підтримка свого соратника по команді.

Чому декларативна частина проекту необхідна?

Інформаційна система «І-Бровари», точніше, її медичний компонент, дуже необхідний. Пояснимо чому.

Запровадження електронної медичної картки пацієнта — це маленька революція і удар по бюрократично-корупційній медичній машині, яка є і в країні і на рівні місцевої броварської медицини.

Медичні працівники будуть найпершими у лавах тих, хто стане проти будь-яких прогресивних кроків. І жодні депутати, жодні громадські починання і організації, жодні неофіційні ініціативи не зможуть подолати зашкарублу медичну систему, де в пріоритеті — паперова документація, відсутність єдиної бази, єдиного реєстру, черги в медичних закладах… Логічний ряд можна продовжувати безкінечно. І жодна медична установа, жоден медичний працівник, хоч лусни, не поділиться жодною інформацією, прикриваючись штампами, на кшталт, конфіденційність.

А ось коли буде рішення міської ради, нехай навіть декларативне, нехай навіть на рівні заявки, бюрократичній машині нікуди буде діватися і перший крок до прогресу — електронного документообігу, електронної черги, єдиного реєстру, бази пацієнтів тощо — буде зроблений.

Поділіться.

Коментарі закриті.