Інструменти для заощаджень. Як правильно обрати?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Поліна ТрофименкоАвторка – Поліна Трофименко, фінансова консультантка в сфері убезпечення життя

Редакція сайту може не поділяти погляди авторів та не несе відповідальності за інформацію, опубліковану в розділі «Блоги». Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених у розділі «Блоги».

 

 

Минулі матеріали були присвячені меті, тобто, для чого нам потрібні гроші. Ми з’ясували, як зробити заощадження звичкою. Тепер ми вміємо це робити легко та без стресу. Ми розуміємо, що заощаджені гроші мають працювати, тільки тоді вони приносять дивіденди та здатні здійснити наші мрії. Ми точно знаємо, що починати інвестувати треба якомога раніше, і з цього питання краще звернутися за консультацією до спеціаліста. Тож тепер ми готові обрати інструмент для доцільного збереження та примноження наших заощаджень. Розглянемо найпоширеніші з них в Україні.

Які існують інструменти для накопичень?

Що це таке? Це продукт фінансової установи, який дозволяє змінити кількість наших грошей. Увага! Зміна може бути як у бік збільшення, так і в бік зменшення або просто збереження. Ми сьогодні з’ясуємо, які саме інструменти допоможуть нам зберегти та примножити накопичення, а не зменшити наш капітал.

Приклади фінансових інструментів в Україні:

  • Валюта іноземної держави
  • Поліси страхування життя
  • Дорогоцінні метали
  • Банківські вклади
  • Акції, облігації
  • Нерухомість

Це не весь список фінансових інструментів, їх набагато більше. Але якщо не вдаватися в подробиці, а максимально спростити для себе завдання, їх можна розділити за ступенем ризику: на низькоризикові та високоризикові. Їх розрізняють за простим правилом: чим вище відсоток доходу  – тим вище ступінь ризику цього інструменту.

Запам’ятаймо: безризикових інструментів не буває! Це відразу для себе треба усвідомити. Навіть якщо ми просто складаємо гроші вдома в «умовних одиницях», ми в зоні ризику, тому що є інфляція (так-так, навіть на «долари»), можуть пограбувати квартиру тощо.

Визначте свій ризик-профіль

Це той ступінь ризику, який ми зможемо прийняти для себе. Зазвичай виділяють три види ризик-профілю: низькоризиковий, середньоризиковий, високоризиковий.

Не складно здогадатися, що від нашого ризик-профілю залежить, які інструменти ми зможемо використовувати і при цьому не збожеволіти. Тобто, ми для себе маємо зрозуміти, якою сумою ми готові ризикувати, яка втрата для нас стане істотною, а яка ні.

Мій ризик-профіль – це середній ризик, ближче до низькоризикованого. Я не можу ризикувати великими сумами, не люблю божеволіти через коливання курсів. Яким буде ваш – вирішувати вам.

Обираємо інструмент для накопичення

Де зберегти свої заощадження? Що обрати, щоб мати найвищий дохід та найнижчий ризик? Це найпопулярніші питання, що турбують під час визначення з інструментом.  Єдине, що можна сказати, що «золотого» рішення не існує, тому і важливо визначитись із ризик-профілем. Я раджу своїм клієнтам обирати інструменти залежно від цілей: короткострокові та довгострокові. Накладати на це категорію надійності установи, що пропонує той чи інший інструмент, а потім вивчити (або довірити своєму фінансовому консультанту це зробити) інформацію всередині самого інструмента.

Наприклад, пенсія або додаткові гроші на пенсії. Це довгострокова фінансова мета, бо накопичити більш-менш гідний капітал, щоб він нам приносив дивіденди (пам’ятаємо про пасивний дохід ) потрібно хоча б 15-20 років. Тож ризикувати ми не можемо, бо без цих грошей буде неможливо вижити, коли геть не працюватимеш. Обирати треба інструмент із низьким ризиком, який дозволить зберегти купівельну спроможність грошей за такий період часу. Якщо до цього пропонується ще й додатковий інвестиційний дохід – буде круто.

Обираємо поліс страхування життя або недержавний пенсійний фонд. Далі мова вже йде про установу, в якій обирати ці інструменти. Звичайно, ідеально, якщо зробити диверсифікацію ризиків та обрати обидва варіанти. Тоді забезпечена старість гарантована.

Ще один приклад. Вирішили родиною зібрати гроші на нове авто. Якщо дозволяє зарплатня, то чому б ні? Це короткострокова мета, десь років на 2-3-5 максимум. Тож обираємо той інструмент, який дасть можливість вберегти наші гроші від нас самих, бо вдома вони точно «підуть». У той же час нам потрібно, щоб гроші працювали. Цей спосіб більш-менш прибутковий. Так відсоток, під який ви зможете оформити вклад, у гривні становить у середньому 10%, у валюті – 1,5-2%. Враховуйте інфляцію, щоб вона була принаймні меншою за прибуток, індексуйте свої внески.

Це ми говорили про те, як зібрати гроші на певну мету, малими частками. Але якщо вже є велика сума грошей, то її теж треба інвестувати. І тут найпопулярніший варіант для наших громадян – це  нерухомість.

Здача житла в оренду – найпопулярніший спосіб заробітку. Якщо ми придбаємо офіс, квартиру, будинок або інший об’єкт, згодом здаючи їх, отримаємо пасивний прибуток. Середня прибутковість від здачі житлових і офісних приміщень в оренду – 10-40% на рік.

Завдяки перепродажі «квадратних метрів» теж можемо непогано заробити. Придбавши об’єкт сьогодні, через кілька місяців ми зможемо продати його за вищою ціною. Уточнення: найвигідніше займатися перепродажем житла економ-класу: попит на нього завжди високий.

А от ризики такого інвестування відчули на собі жителі тимчасово окупованих територій Донбасу. Маючи декілька квартир у тому ж Донецьку, виїхавши звідти, тепер важко їх продати, обміняти, а про отримання доходу взагалі не йдеться. Тож ще раз згадаймо одне із золотих правил: не можна складати всі «яйця» в один кошик.

Наступного разу ми поговоримо про складний відсоток. Чому його часто недооцінюють та як правильно використати його переваги. Ще раз нагадую: якщо у вас є запитання, я ґрунтовно відповім на них. Пам’ятаймо: саме безглузде питання – це непоставлене питання!

Читайте інші матеріали авторки:

1.Три прості кроки до фінансової незалежності, які ви навряд колись зробите

2. Що таке «активи» та «пасиви» і як вони допоможуть ніколи не працювати

3. Як робити розумні інвестиції. Початок

4. Як копійки перетворюються на гривні або Шість простих правил заощаджень

5. Фінансова грамотність: як використати кризу собі на користь

6. Щоб мрія стала реальністю: 5 кроків до встановлення фінансової мети

7. Сім ефективних методів для заощаджень

Головне фото – надане авторкою

Поділіться.

Залиште відповідь