«Маланка Фест»: як вертепом і щедрівками проводжали старий рік у Броварах – ФОТО, ВІДЕО

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Учора ввечері на майдані Свободи відбулося святкове маланкування. За давнім українським звичаєм, у переддень Старого Нового року, 13 січня, влаштовують вертеп. Організатори не відступили від традицій: у театральному дійстві брали участь і коза, і Маланка, в яку перевдягли хлопця. Під час дійства співали щедрівок і колядок. Організували видовище ініціатори нещодавнього колядування на площі. Однак тепер їхній заклик зібрав значно більше глядачів та учасників.

Цього разу ентузіасти підготувалися істотніше, ніж на коляду. Актори зорганізували вертеп. На площу доставили колонку з мікрофоном для підсилення звуку. А людей, очевидно, допомогли зібрати вихідні дні, відсутність сильного морозу та завчасне анонсування в соцмережах.

Останні приготування. Фото – Ольга Мовчан

Першим ділом зіграли вертеп, який розпочали щедрівками і віншуваннями. Стартували з відомого «Щедрика». Далі – «Старий рік минає» і «Ой сивая та і зозуленька».

До глядачів вийшла коза, яку стрільці поцілили в праве вушко. Втім, обійшлося. Спільними зусиллями худобу оживили. І згодом події розвивалися веселіше: до дійства долучилася Маланка, у яку, як ведеться, перевтілився хлопець. Новоспечена дівчина почала загравати з чоловіками.

Спроби оживити козу, які виявилися вдалими. Фото – Ольга Мовчан

Маланка або ж Меланка. Фото – Ольга Мовчан

У другій частині виступу до співів почали додавати колядок. На майдані лунали: «Добрий вечір тобі», «Нова радість стала», «Небо і земля нині торжествують», «Сійся і родися», «Роди, Боже, жито», «Сумний святий вечір», «Щедрий вечір» («Небо ясні зорі вкрили…»).

Після закінчення вертепу кожен охочий міг повіншувати або заспівати колядок чи щедрівок у мікрофон. Користалися цим і дорослі, і діти.

Святкування додало усмішок на обличчях людей. Фото – Ольга Мовчан

Зазначимо, щедрування є старовинним звичаєм українців, який пов’язаний зі святкуванням Нового року. Традиційно Старий рік проводжають 13 січня. Вечір цього дня називають також Меланчиним. 14 січня святкують Святого Василя. На Новий рік (за юліанським календарем) народ співає щедрівок, у яких зазвичай бажає достатку і різних благ.

Водночас колядування, які починаються за тиждень до того на Різдво, можуть тривати до 40 днів поспіль – до Стрітення. На Водохреща, 19 січня, проводять обряди купання у ополонках. Цього дня співають йорданських пісень. Закінчуються святкування Розколядою, яку відзначають дуже гучно в тісному колі.

Поділитись

Про Автора

Leave A Reply