Масляна: чи українське свято, та що насправді їли українці

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

В Україні, як і в багатьох країнах світу, Масляну (Масляницю, Масницю, Колодія, Колодку, Сиропуст, Сиропусний тиждень, Сирницю, Запусти, Пущення, Турицю) святкують віддавна. А от традиція їсти млинці в цей час – не така вже й українська. Журналісти BBC дослідили етнографічне «питання розбрату».

Масниця – традиційне свято, що припадає на останній тиждень перед постом. Як і в багатьох інших країнах, в Україні «масляні» дні асоціюються з млинцями, які готують різноманітними способами.

Утім, історично для українців під час святкувань млинці не були властивими. Цей звичай прийшов на територію України з Росії. Значно популярнішими тут були вареники, каже фольклористка Дар’я Анцибор.

Читайте також: І млинці, і вареники, і забави на стовпі: як святкуватимуть Масницю в Броварах Детальніше за посиланням

Вареники проти млинців

Те, що з самого початку головною стравою на Колодія в Україні стали не млинці, пояснюють просто – вареники історично популярніша ритуальна страва для українців, уточнює експертка.

В останній тиждень перед постом їх готували різноманітними способами. Один з найпопулярніших – вареники з сиром, запечені зі сметаною та маслом.

Млинці на території України їли також, але саме на Масляну в святкове меню українців вони ввійшли через вплив Росії.

Млинець, Масляна

Під час офіційних гулянь на Масляну в Броварах минулоріч роздавали млинці

Загалом у «північних сусідів» це свято завжди відзначали з великим розмахом. Окрім поїдання млинців, влаштовували гуляння зі скоморохами, змаганнями і співами, розповідає Дар’я Анцибор.

Забави на стовпі

Забави на стовпі навпроти “Прометея”, 2019 рік

Такий формат святкування намагались популяризувати також у великих українських містах, на кшталт Києва чи Харкова.

У часи СРСР Масляну спершу фактично заборонили, але в 60-х традицію гулянь разом з млинцями повернули.

Де ще святкують Масляну

Гучні святкування напередодні посту популярні також в інших християнських країнах. А традиція їсти млинці є також у США, Великій Британії, Канаді, Новій Зеландії, Австралії та Ірландії.

Мало того, більш як півстоліття британці влаштовують «перегони з млинцями» – потрібно пробігти приблизно 400 метрів, одночасно підкидаючи млинець на сковорідці.

Фото – Мамаєва Слобода; Микола Кожемяко, © «Трибуна-Бровари»

Читайте також:

  1. У Броварах на Масницю відбудеться благодійний ярмарок
  2. Як у Броварах святкували Масляну-2019. ФОТО
Поділитись

2 коментарі

Leave A Reply