«Націоналізація» по-броварському: мережі та підстанції передають монополістам

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Залежно від напрямку руху «політичного вітру» час від часу лунають гасла про націоналізацію обленерго, облгазів та інших об’єктів. Не винятком є й Броварська міська рада, депутати якої ще навесні скаржились на неналежне обслуговування з боку підприємств-монополістів.

«Трибуна-Бровари» вже писала про те, що на позачерговій сесії 3квітня 2017 року обуренню деяких депутатів не було меж: мовляв, обленерго вимагають авансових платежів не тільки з приватних домогосподарств, а й з державних, відключають світло, блокуючи роботу підприємств. Найбільш «радикальні» депутати навіть говорили про покришки, які готові привезти під офіси компаній-монополістів. Щоправда, заклики деяких народних обранців створити звернення щодо націоналізації підприємств і мереж закінчились на тій же квітневій сесії схвальним головокиванням колег, адже про існування чи підписання такого звернення ніхто не знає…

Подібним «пшиком», як виявилось, закінчуються і петиції до Президента України з даного питання: петиція 2015 року «Націоналізувати всі обленерго, які є в Україні, так як всі вони належать олігархам» набрала аж 566 голосів українців, а петиція 2016 року «НАЦІОНАЛІЗАЦІЯ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖ І ОБЛЕНЕРГО УКРАЇНИ» набрала 279 голосів українців. Адже націоналізація підприємств – досить складний акт і ключовою ланкою є призначення свого ефективного менеджменту, а це і є ключова проблема.

Тим не менше, виконком Броварської міської ради на чолі з міським головою, профільні управління за підтримки більшості депутатів у прямому сенсі «взялися» за мережі. Спочатку зайнялись об’єктами електропостачання.

Так, у вересні 2017 року «боротьба» з компаніями-монополістами у сфері енергетики розпочалась…з передачі ПАТ «Київобленерго» об’єктів електропостачання. Простіше кажучи, приватна компанія отримала дозвіл на передачу на баланс трансформаторних підстанцій, розподільчого пункту, кабельних ліній, повітряних ліній електропередач за списком до проекту рішення Броварської міської ради. 24 депутати дали за це рішення свої голоси:

Можливо, броварські депутати переконані, що дали дозвіл на передачу трансформаторних підстанцій та об’єктів електропостачання на прохання самої електропередавальної організації. Однак видання «Трибуна-Бровари» звернулось до Ігоря Сапожко з проханням надати копію відповідного листа.

Як виявилось, приватне акціонерне товариство цікавилось лише розподільчим пунктом №41 та кабельними лініями 10 кВ до нього (РП-41) з метою приєднання замовників на території 4-го житлового району м.Бровари.  Гра у слова «на баланс», «для обслуговування», «для експлуатації» закінчується з отриманням копії листа енергопостачальної компанії – приватне акціонерне товариство «Київобленерго» просить передати РП-41 саме у власність:

«З метою уникнення вищезазначених негативних факторів, пропонуємо Вам передати вищевказані об’єкти електричних мереж (РП-41 та  кабельні лінії 10 кВ до неї) у власність Товариства відповідно до внутрішніх вимог Товариства з дотриманням чинного законодавства України» (повний текст листа – у додатку).

Негативними факторами ПАТ «Київобленерго» зазначає затримку з термінами реалізації послуг приєднання замовників на території міста та відсутність матеріально-технічної бази для утримання мереж виконавчими органами та підприємствами Броварської міської ради.  Тобто, аби пришвидчити процес електрифікації новобудов 4-го житлового району «старожили» міста мають подарувати власне майно приватній компанії.

І справді, цей розподільчий пункт було включено до переліку об’єктів для передачі комунального майна. Але також у вигляді «бонусу» до рук приватної компанії потрапить: 4 трансформаторних підстанції, електричні мережі; 2,4 км кабельних ліній; 1,24 км повітряних ліній електропередач та близько 2,7 км електричних мереж.

Проте рішення останніх років свідчать про те, що перелік «бонусних» об’єктів насправді не потрібен нікому, окрім прямих абонентів, що сплачують по рахунках за електрику.

Справа в тому, що у січні 2014 року Броварською міською радою за поданням управління комунальної власності вже приймалось рішення про передачу трансформаторних підстанцій та ліній електропередач у власність ПАТ «Київобленерго», але тоді до списку об’єктів не входив Розподільчий пункт №41, який так цікавить енергокомпанію нині. Натомість у рішенні за №1177-42-06 у п.1.4 фігурують щоглові трансформаторні підстанції ЩТП 10/0,4 кВ №1113, №1114, №1115(в останньому рішенні не фігурують). Тоді приватна компанія мала прийняти майно на баланс та визначити його вартість шляхом проведення незалежної експертної оцінки.

Під пильним наглядом за виконанням рішення тодішнього заступника міського голови Василя Андреєва, ПАТ «Київобленерго» не прийняло у власність зазначені об’єкти. Змушувати приватну компанію тоді чомусь не стали: чи то не було загрози аварійних ситуацій, чи якість надання послуг електропостачання всіх влаштовувала.

Та вже через півтора року з’являється другий вердикт БМР щодо цих об’єктів…У вступній частині до рішення вже згадується і про необхідність визначення балансоутримувача, і про залишення без технічного нагляду та обслуговування, і про загрозу безперебійності електропостачання населення. Тому 6 серпня 2015 року згідно рішення БМР №1504-57-06   вищезгадані мережі та трансформаторні підстанції доручили прийняти на баланс та обслуговування КП «Бровари-Благоустрій», хоч останнє й не є компанією з постачання електроенергії. Наглядати за виконанням цього рішення призначили знову таки Василя Андреєва. Загалом, в даній ситуації прізвище відповідальної особи значення вже значення не має, оскільки проявів покарання за невиконання ніхто в броварській міськраді не відчув.

Рішення депутатів 2015 року про взяття на облік майна тепер проігнорувало комунальне підприємство міста. Невиконання рішення Ігор Сапожко у відповіді виданню пояснює відсутністю документації, технічних умов на об’єкти електропостачання та відсутністю коштів на створення відокремдленого підрозділу для обслуговування трансформаторних підстанцій і т.д.

Перекидання відповідальності за стан та обслуговування електромереж між приватною компанією та виконавчим комітетом Броварської міської ради говорить про нездатність броварської влади утримувати комунальне майно, довірене мешканцями міста.

Тим часом, через нібито безхозні ТПшки(трансформаторні підстанції) та по необлікованих та невпорядкованих лініях електропередач абсолютно упорядковано і у напрямку споживачів рухаються електрично заряджені часточки у вигляді струму, і несучи мешканцям міста тепло і світло. У свою чергу мешканці сплачують роздрібний тариф,  до складу якого входить і покриття витрат за постачання електроенергії (тариф на постачання).

Власне, ситуація з електричними мережами ще не завершена, оскільки поки що невідомо, чи прийняла приватна компанія у власність той «подарунок», який запропонували броварські можновладці.

Тим часом на розгляд сесії 9 листопада 2017 року виноситься чергова «кемська волость»: депутатам пропонується передати згідно з договором у користування Регіональної газової компанії Київоблгаз об’єкти газопостачання, які нині визначаються як «безхазяйне майно».

Про це ми напишемо згодом, та хіба у гарного господаря може бути майно безхазяйним?

Поділитись

Про Автора

Редакція видання "Трибуна Бровари"

Leave A Reply