Нові ДБН: що зміниться у плануванні та забудові територій. Частина 1

Pinterest LinkedIn Tumblr +

На початку квітня Мінрегіон затвердив чотири нові ДБН, які покликані врегулювати планування і забудову територій населених пунктів, проектування та будівництво нових вулиць і доріг, а також проектування, реконструкцію та створення нових дошкільних навчальних закладів та шкіл:

ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій»

ДБН В.2.3-5:20ХХ «Вулиці та дороги населених пунктів»

ДБН В.2.2-3:201Х «Будинки і споруди. Заклади освіти»

ДБН В.2.2-4:201Х «Будинки і споруди. Заклади дошкільної освіти»

За даними профільного відомства при їх розробці враховувалися сучасні підходити до проектування та планування територій і об’єктів, поява нових матеріалів та технологій, а також європейські стандарти та норми.

Незважаючи на важливість кожного з цих нормативних актів, особливу увагу варто звернути саме на ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій», який стане основоположним документом у сфері містобудування в Україні, оскільки в ньому закладено базові положення щодо здійснення забудови територій населених пунктів та інших територій на державному, регіональному та місцевому рівнях.

Пропонуємо до вашої уваги зміни, які в майбутньому будуть помітні для ока пересічних громадян.

Вказаний ДБН вводить наступні нові містобудівні терміни:

 • Блакитні лінії – лінії обмеження висоти та силуету забудови; спрямовані на регулювання естетичних та історико-містобудівних якостей забудови.

 • Зелені лінії – обмеження щодо меж озеленених територій, що мають високу ландшафтно-рекреаційну, наукову, історичну та культурну цінність, тобто заборона будівництв на території парків та рекреаційних зон.

Крім того, в межах багатоквартирної забудови передбачено, що площа озеленених територій обмеженого користування у мікрорайоні, включаючи майданчики для ігор, занять фізкультурою, пішохідних доріжок (якщо вони займають не більше 30% загальної площі) слід приймати не менше 6 кв. м на одну особу (без урахування закладів освіти), або 12-15 кв. м на одну житлову одиницю(квартиру) при розрахунковому показнику домогосподарства у 2,5 особи.

 • Жовті лінії – обмеження щодо максимального розповсюдження завалів житлової ти громадської забудови, промислових, складських будівель, зруйнованих у наслідок надзвичайних ситуацій, розміщених, як правило, вздовж магістральних вулиць сталого функціонування. Встановлюється для забезпечення евакуації населення у надзвичайних ситуаціях.

Новий будівельний норматив встановлює максимальну щільність забудови: для 4-поверхових будинків це 45% площі кожного гектара, для 5-8-поверхових – 40%, для 12-25-поверхових висоток – не більше 30%. Цей захід дозволить обмежити щільність населення на 1 га до 450 чол. Збільшувати щільність населення можливо буде лише до 20% (до 540 чол.), і за умови якщо в 500 метрах є, наприклад, ліс або парк, великі магазини.

Розміри та кількість майданчиків на прибудинкових територіях завжди цікавила мешканців будинків. Скільки і кому квадратних метрів мають передбачити для задоволення власних потреб – наводимо в таблиці (відповідно до п. 6.1.28 ДБН):

Майданчики Питомі розміри майданчиків
кв. м на одну особу на одну житлову одиницю (квартиру)
Для ігор дітей дошкільного та молодшого шкільного віку 0,7 1,75
Для відпочинку дорослого населення 0,2 0,5
Для тимчасової стоянки велосипедів 0,1 0,25
Для занять фізкультурою 2,0 5,0
Для вигулу домашніх тварин 0,3 0,3

 

За рішенням органів місцевого самоврядування для санітарних цілей (сушіння білизни, вибивання килимів) можуть облаштовуватись майданчики з розрахунку площі 0,1 кв.м. на одну особу або 0,25 кв.м на одиницю житла (квартиру).

Для всіх типів житлових будинків передбачено облаштування гостьових стоянок автомобілів (для тимчасового зберігання авто) з розрахунку коефіцієнта 0,15 машиномісць на двокімнатну квартиру і більше. Для однокімнатних квартир встановлюється коефіцієнт 0,5 машиномісць.

Максимальна допустима висота (поверховість) житлової забудови, відповідно до ново ДБН залежить від чисельності населення та класифікації населеного пункту ( п. 6.1.3 ДБН):

 • сільські населені пункти (до 1000 чол.) – виключно садибна забудова;
 • сільські населені пункти (понад 1000 чол.) – садова забудова та багатоповерхові будинки висотою до 12 м (до 4-х поверхів включно);
 • селища міського типу – садова забудова та багатоповерхові будинки висотою до 15 м (до 5-ти поверхів включно);
 • міста, чисельністю до 50 тис. осіб включно – садова забудова та багатоповерхові будинки висотою до 27 м (до 9-ти поверхів включно);
 • міста понад 50 тис. до 100 тис. осіб включно – садова забудова та багатоповерхові будинки висотою до 48 м (до 16-ти поверхів включно);
 • міста понад 100тис. мешканців – висотність багатоквартирної житлової забудови встановлюється документацією з просторового планування.

Новими ДБНами також регламентуються показники граничних параметрів забудови земельної ділянки в залежності від поверховості будинків:

Поверховість житлових будинків Відсоток забудови земельної ділянки при розміщенні житлового будинку,%
3 поверхи без урахування мансарди 50
4-5 поверхів 45
6-8 поверхів 40
9-10 поверхів 35
11 поверхів і вище 30

 

Крім обмежень граничних параметрів забудови ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій»вводить заборону паркування всередині житлових кварталів,альтернативою мають стати підземні гаражі або відкриті майданчики за 300-500 м від розташування будинку.

Нормативний документ зобов’язує забудовників забезпечувати безбар’єрний доступ маломобільних груп населення до будівель, приміщень тощо. У будівельних нормах наводяться вимоги до: організації земельних ділянок, де враховуються різні види тактильних засобів на пішохідних шляхах руху; положення щодо пожежобезпечних вимог до влаштування сходів і пандусів, їх конструктивних рішень; вимоги до світлової та звукової інформуючої сигналізації ліфтів та підйомників; застосування опоряджувальних матеріалів для організації шляхів евакуації та пожежобезпечних зон.

Крім того відкориговано та доповнено вимоги щодо пожежних проїздів до багатоповерхових будинків. Так, до багатоповерхівок етажністю 9 поверхів і вище та громадських будівель 5 поверхів і вище – пожежні під’їзди мають бути облаштовані з усіх сторін. До будинків меншої поверховості пожежні проїзди можна облаштовувати з однієї повздовжньої сторони.

Приємною новиною для велосипедистів стане розміщення перехоплюючи велостоянок поблизу станцій метро. Про вимоги щодо облаштування велодоріжок ми розповімо згодом, адже це питання унормовується іншими будівельними нормативами.

Поруч із вищезазначеними, ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій» містить певні обмеження та нововведення, на які варто звернути увагу:

 • Граничний розмір площі земельних ділянок, які надаються громадянам для нового житлового будівництва має становити не менше 5 (п’яти) соток — для індивідуальної житлової забудови, та не менше 1,5 с — для блокованої забудови.
 • Розміщення дачної та садової забудови в межах населених пунктів, а також на територіях, де діють планувальні обмеження не допускається.
 • Територію існуючої дачної і садової забудови дозволяється реконструювати у райони садибної забудови. При цьому має бути забезпечена відповідність показників соціальної, транспортної та інженерної інфраструктури нормативам садибної забудови в межах міст або сільських населених пунктів.
 • Дозволяється використання садових або дачних ділянок для створення об’єктів торгівлі, побуту за умови: відповідності площі земельної ділянки встановленим показникам, забезпечення проїзду до ділянки та влаштування інженерного обладнання, передбаченого чинними нормативами.
 • Розміщення боксових гаражів на території житлових кварталів, мікрорайонів багатоквартирної житлової забудови не допускається.

На думку експертів широкий спектр нововведень може вплинути як на ціну квадратних метрів у бік здорожчання, так і на якість квартир в бік покращення їх якості та безпеки. Тим часом, забудовники, які зараз починають готувати проекти нового житла, вже змушені будуть враховувати законодавчі зміни.

Про те, яких нововведень слід чекати стосовно проектування та будівництва доріг та навчальних закладів, читайте згодом.

P.S. Поки матеріал готувався до виходу, Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко на своїй сторінці у Facebook повідомив, що профільне відомство отримало ухвалу окружного адміністративного суду Києва, який задовольнив позов ландшафтної компанії про призупинення дії Наказу Мінрегіону «Про затвердження ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій». Після опублікування 23 квітня 2018 року Наказу Мінрегіону про затвердження ДБН усім зацікавленим сторонам було надано 90 днів, протягом яких вони мали можливість отримати необхідні роз’яснення, процедурно підготуватись до набрання чинності.

«Мотиви судової атаки нас – відтермінувати вступ в дію нового ДБН, відтермінувати запровадження європейських норм безпечного і комфортного життя! Суд застосував спрощене провадження, провівши засідання у закритому режимі, що не дало можливості відстояти позицію Мінрегіону, розробників ДБН та громадськості. Тож команда Мінрегіону буде відстоювати свою позицію всіма законними методами, у судах разом з людьми! Ми підготували подання до суду про проведення розгляду справи відкрито й прозоро. Ми підготували клопотання щодо скасування запобіжного заходу. Ми розуміємо, що це не остання спроба зупинити реформу з боку тих, хто має на меті тільки прибуток, а не хоче будувати за цивілізованими європейськими нормами і стандартами. Ми розраховуємо на підтримку з боку всіх активних і небайдужих громадян, експертів, журналістів!», — наголосив Геннадій Зубко.

Поділіться.

Залиште відповідь