Очисна споруда або штраф: підприємства Броварів каратимуть за перевищення показників рівня забруднення стічних вод 

Pinterest LinkedIn Tumblr +

17 липня виконком міської ради  затвердив нові «Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення міста Бровари». Згідно з Правилами, за перевищення показників рівня забруднення стічних вод впроваджено додаткову оплату – своєрідні штрафні санкції. Такий крок має підвищити ефективність та надійність функціонування каналізаційних систем, якими опікується КП «Броваритепловодоенергія».

Нові загальнодержавні Правила приймання стічних вод  Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України затвердило  наприкінці минулого року.  На основі них КП «Броваритепловодоенергія» розробило власні Правила, які виконком міської ради затвердив 17 липня. Ці правила стосуються, переважно, підприємств, пояснює інженер виробничого відділу КП «Броваритепловодоенергія» Наталія Бригінець.

Наталія Бригінець

Згідно з  Правилами, КП  укладає зі споживачем договір, встановлює норми  скидів до системи централізованого водовідведення та визначає вимоги до їхньої концентрації. Договори, як зазначено в Правилах, укладаються  за умови, якщо каналізаційна мережа та КОС (каналізаційно-очисні споруди, які розміщені на землях Красилівської сільської ради ) мають резерв пропускної спроможності. А приймає стічні води підприємство за умови, що показники їх якості відповідають вимогам Правил. Тобто, стічні води, які КП приймає до системи централізованого водовідведення, не повинні містити горючих домішок і розчинених газоподібних речовин, сміття, пластмасової стружки, жирів, смоли, мазут, речовини, які піддаються біологічному руйнуванню; речовин, для яких не розроблено методів аналітичного контролю; небезпечних бактеріальних, вірусних, токсичних та радіоактивних забруднень, речовини з перевищенням допустимих концентрацій та інших. Тож, перш ніж скинути свої стоки у централізовану  каналізацію, підприємство має їх очистити до встановлених норм, а вже потім їх доочищатиме КП «Броваритепловодоенергія»: механічно – за допомогою дробарок, пісколовок, радіальних  відстійників, та біологічно –  за допомогою реагентів. Лише потім очищені стоки скидають у річку Красилівка басейну річки Трубіж.

Річка Красилівка.

Річка Трубіж у селі Заворичі

Однак, чи завжди підприємства скидають свої стоки в  централізовану  систему водовідведення в належному стані та визначеної кількості? Далеко – ні.

Усього у Броварах зареєстровано 13 586 підприємств. За інформацією Наталії Бригінець, на сьогодні угоди на приймання стічних вод підписано із 1110 підприємствами міста, серед яких 45 – «великих». Останні скидають у каналізацію понад 500 м куб щомісця, за рік ця цифра сягає понад 6 тис м куб. Перевіряють правильність показників лічильника –  кількість скинених кубів  – контролери  КП. У свою чергу спеціалісти лабораторії  КП «Броваритепловодоенергія» раз у квартал відбирають на аналіз стічні води кожного підприємства та по 24 показниках визначають перевищення. У минулому році перевищення було виявлено у 128 випадках із 220 перевірок на суму 350 тис грн, розповідає  Наталія Бригінець. У переважній більшості – вдвічі перевищено фосфати та  хімічне споживання кисню. Перші – результат використання безлічі  видів синтетичних миючих та чистячих засобів, які надходять як із побутового сектора, так і промислового;  другі – результат бродіння.

Найбільше перевищень у стічних водах, каже фахівець, виявлено в автотранспортних підприємствах та автомийках – ТОВ «Автоцентр «Пан- Авто»», ТОВ «Броварське АТП-13209», ТОВ «Броварисільгосптехніка». Серед тих, у кого перевищено гранично допустимі норми, і Броварський завод порошкової металургії, Київхліб, ТОВ «Хімлогістика», ПАТ «Софія»,  ТОВ «Бровари-теплоенергія», ТОВ «Руж», ТОВ «Транс-груп», «Бровари-Молоко», ПАТ «Стріла», ТОВ «Бровари-сільгосптехніка», комбінат «Тепличний» та інші. Тож дуже важливо, наголошує інженер, щоб підприємства міста спочатку самотужки очищали стічні води. Однак локальних очисних споруд на підприємствах – одиниці, каже фахівець: у ТОВ «Полімерколор» та Броварському заводі алюмінієвих конструкцій. Ще деякі підприємства обладнані жироуловлювачами. Власне, нові Правила і мають стимулювати керівників підприємств  встановлювати локальні очисні споруди. Стимулом має стати  додаткова  оплата за додатковою угодою  за перевищення гранично допустимих концентратів. Своєрідні штрафи  вираховують за спеціальною формулою, де спочатку визначають коефіцієнт перевищених показників, потім перемножують його на вартість метра кубічних стоків – 8, 80 грн та кількість скинутих стоків за 3 місяці. Додаткова оплата може сягати і 300 тис грн за 3 місяці. «Після усунення порушень  припису – встановлення очисної споруди чи інших заходів  задля припинення викидів, комунальники проведуть контрольну перевірку і додаткову угоду  анулюють», – повідомив під час засідання виконкому директор КП «Броваритепловодоенергія»  Василь Андрєєв.

Однак, якщо якість стоків на підприємствах фахівці КП можуть проконтролювати, то від населення це зробити фактично не можливо, каже пані Наталія. А від мешканців міста надходить у централізовану каналізаційну систему чи не більша їх частина, зазначає фахівець. І сказати, що ці стоки менш агресивні, ніж від підприємств, – складно, зауважує Наталія Богінець, адже городяни активно користуються  миючими та чистячими засобами, а у спільній каналізації вони змішуються із відходами підприємств та створюють для каналізації досить агресивне середовище. За  словами фахівця, на сьогодні в Броварах  протяжність каналізаційних мереж сягає  153 км. Із них зношених і аварійних  – понад 50 %. Понад двом кілометрам мереж – давно за 50 років, 78 км труб сягають вікової межі 26- 35 років. Тож  стара каналізація  не витримує перевантаження та агресивності стоків – труби «рве»,  земля обвалюється та б’ють фонтани нечистот. Зауважимо, за минулий рік  комунальники не замінили жодного метра  каналізаційних мереж, водночас  прийняли на баланс 950 м нових мереж по вул. Ярослава Мудрого та  Симона Петлюри.

За інформацією пані Наталії, КП «Броваритепловодоенергія» має проект реконструкції очисних споруд, згідно з яким, об’єм останніх планують  збільшити. Тільки коли відбудеться реконструкція – невідомо.

Як зазначають експерти, щоденно в річки і моря скидається близько 2 млрд. тон відпрацьованої води, що є сумішшю з перероблених добрив, промислових відходів, нечистот, які викликають поширення хвороб  та завдають непоправної шкоди екосистемі. Забруднена вода губить людей більше, ніж війни та всі разом узяті форми насилля. За даними ВООЗ, із якістю питної води пов’язано близько 80% захворювань людей.

Фото – авторки та з мережі Інтернет

Поділіться.

Залиште відповідь