Будинок, який збудував і в якому жив архітектор Іван Кривецький, може стати пам’яткою архітектури. Принаймні петиція з такою пропозицією з’явилася на сайті президента України кілька днів тому. На цей час зібрали понад 500 підписів із необхідних 25 тис. Збір триватиме впродовж 3-х місяців.
Будівля споруджена на вул. Фіалковського в Броварах. Вона вирізняється з-поміж навколишніх «дачних» садиб висотою (два поверхи), виразними залізобетонними елементами і прозорістю. Збудував її Іван Кривецький, якого називають автором скульптури «Русалоньки» на штучному озері в парку «Перемога».

“Дівчина з вінком”, відома також як “Русалонька”, після оновлення активістами в 2014 році. Фото – Микола Кожемяко, © «Маєш право знати»
Як пригадувала сусідка художника Анжела Савченко, будинок почали будувати в 1981 році. Його призначенням стала художня майстерня. Однак, зі слів численних місцевих жителів, тут же мешкали і покійні нині Іван Кривецький із дружиною Валентиною.
Авторка петиції Анна Кияниця стверджує, що будинок спорудили наприкінці 1960-х років. З її слів, споруда стала проєктом, над яким Іван і Валентина працювали все життя. Мовляв, у творінні постійно щось покращували та добудовували.
Світлини будинку архітектора Івана Кривецького
натисніть на зображення, щоби збільшити
За інформацією Анни Кияниці та мистецького видання Your Art, будинок виконаний у стилі російського авангарду. Водночас, на думку авторки петиції, визначити авторський стиль досить важко. Зазначимо, броварська архітекторка Ірина Нікітчина раніше назвала цей стиль конструктивізмом.
Докладно
Як зазначає у петиції Анна Кияниця, обидва поверхи будинку виконані зі скла з ліченими дерев’яними балками, що поєднують листи скляної конструкції. На першому поверсі розміщена майстерня художника з його численними роботами. Другий поверх відведено під спальню. На даху – теплиця.
Анна Кияниця зазначає, що Іван Кривецький помер ще 10 років тому, а його дружина – минулого року. Наразі будинок перебуває в занедбаному стані. На нього, ймовірно, чекає знесення.
«Я пропоную вам витратити одну хвилину свого часу аби підписати петицію і тим самим врятувати видатну архітектурну пам’ятку, що нагадуватиме людям про те, що мистецтво та культура це важливо, воно всюди і ось воно навіть біля твого дому коли ти просто йдеш у магазин», – вказує в тексті петиції її авторка.
Фото – Анна Кияниця, Google Street View, Дмитро Карпій
Читайте також