Побори у школах: створюйте благодійні фонди і звертайтеся до поліції

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ситуація відома кожному, хто відвідував українські школи, коли посилаючись на вічні «тимчасові економічні негаразди» та недофінансування, представники навчальних закладів «просять» (синонім до «вимагають») у батьків тієї чи іншої фінансової допомоги.

Хтозна чому, та цьогоріч стан справ іще більше ускладнився. У Міносвіти вже встигли офіційно заявити, що подібні побори є незаконними. І не має жодного значення, про які суми йдеться — 50 гривень чи тисячу.

Про суми щомісячних внесків — у фонд школи, фонд класу, подарунків на дні народження, інші свята батьки дізнаються зі шкільних зборів.

Відтак склалася парадоксальна колізія: з одного боку – про існування поборів відомо всім (столичні телеканали їх уже навіть порівнюють у різних регіонах), а з іншого, як підкреслюють у Міносвіти, – збирання з батьків готівки — це кримінальний злочин.

Слово — радниці міністра освіти Оксані Макаренко:

«Благодійні внески не можуть бути примусовими і вимірюватися фіксованими сумами. Тим більше квитанції про сплату або їхню відсутність — якось впливати на ставлення до дитини з боку педагогів. Натомість на практиці є випадки, коли з проблемами стикаються не лише діти, а й батьки: одна з мам розповіла журналістам, що мала необережність поцікавитися долею восьми тисяч гривень, виплачених згідно квитанції приватній будівельній фірмі. У відповідь – спроби вижити її дитину зі школи».

Справді, складність ситуації ще й у тому, що батьки й діти, які «насмілюються» з’ясувати, на що ж ідуть їхні «кревні», зазнають тиску, інколи навіть стосовно них вдаються до відвертого шантажу. Припустімо, дорослих можуть соромити на публічних зібраннях, а їхні чада отримують погані оцінки.

Особливої парадоксальності проблемі надає «пікантний» факт: попри фінансові негаразди чимало регіонів і за минулий рік, і за поточний не використали бюджетні кошти, передбачені на освіту!

Оксана Макаренко пояснює: «За бюджетні кошти необхідно звітувати, а за батьківські — не завжди. Батькам потрібно вимагати в районних відділів освіти звіти про виділені кошти на конкретні школи. Зараз у ручному режимі розподіляють ці кошти між школами, і не завжди отримують ті, хто потребує. Єдиний вихід — у відкритих бюджетах шкіл. Однак поки законодавства для цього немає».

«Трибуна-Бровари» спробувала обговорити специфіку колізії на місцевому рівні. Проте керманич міського Управління освіти і науки Оксана Мельник не забажала спілкуватися, посилаючись на зайнятість. Відтак звернулися до депутатського корпусу, поговоривши з Олегом Берестовим — членом депутатської комісії з гуманітарних питань:

— Щоби видача грошей на школу мала законний та цивілізований характер, батькам потрібно організувати благодійний фонд, куди вони вноситимуть стільки коштів, скільки вважають за потрібне.

Такий фонд контролюватиметься самими батьками, й тільки вони вирішуватимуть, куди і як направляти фінансові ресурси. Причому треба розуміти, що тут не йдеться про готівкові кошти — благодійний фонд повинен існувати у вигляді рахунку в банку, що створює підстави для прозорості процесу циркулювання грошей: тоді все можна перевірити.

Востаннє, коли це питання підіймалося на засіданні Громадської ради при Управлінні освіти, ми дізналися, що в різних школах батьки дають різні суми — від 50-ти до 90 гривень щомісяця. При цьому директори ВСІХ міських шкіл різко проти створення благодійних фондів. Наводячи абсолютно смішний аргумент: мовляв, батьки тих шкіл, де платять більше, обурюватимуться!

Якщо ви чи ваші діти стикаєтесь із поборами, головний вихід — надати цьому публічності. Та система, котра сьогодні керує Броварами — зокрема, в Управлінні освіти, найбільше боїться саме розголосу, резонансу. Тому треба діяти так, аби про вимагання дізналось якомога більше людей. Наступний крок — звернення до поліції, заява. Такі ж заяви можна написати в інші інстанції. Плюс до цього бажано знаходити тих, хто потрапив у схожу халепу (а їх чимало), об’єднуватись і разом боротися.

Наостанок — заради справедливості й об’єктивності — мусимо навести приклад того, що «не все так погано у нашому домі».

Днями у соціальних мережах був опублікований звіт однієї зі шкіл Броварів, у якому детально розписано, на що спрямовувалися кошти батьків за минулий начальний рік. Як бачите, можна все робити цивілізовано навіть у населеному пункті, де Управління освіти і науки очолюють «одіозні фігури»…

Поділіться.

Залиште відповідь