Повторні вибори в Броварах: хто з ким та проти кого  

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Якщо в більшості територіальних виборчих громад місцеві вибори відбулися і на цій темі можна поставити крапку, то в Броварах поки що трикрапка. Через низку порушень, які набули розголосу навіть на рівні країни, спочатку ТВК призначила другий тур вборів міського голови Броварської ОТГ, а згодом стало відомо, що мова вже не про повторне голосування, а про повторні вибори. І не лише міського голови, а кандидатів у депутати міської ради. Як оцінюють вибори 25 жовтня кандидати на посаду міського голови та чи готові вони до повторних виборів і до якого політичного «берега» пристануть?

Якщо коротко про те, що відбувалося в Броварах останні три тижні від виборів 25 жовтня, то:

 1. Вибори в нашому місті відбулися з низкою порушень, про одне з яких заговорили в усій країні: виборчі бюлетені та контрольні талони до них були з унікальними номерами, що дозволяло  ідентифікувати волевиявлення кожного, хто проголосував.

Вибори в Броварах стартували з порушень. ФОТО

      2. За заявою кандидата на міського голову Романа Сімутіна правоохронці відкрили кримінальне                      провадження про порушення таємниці голосування.

Вибори в Броварах: через порушення таємниці голосування відкрито кримінальне провадження  

 1. Після завершення голосування, за рішенням ТВК на дільницях були відрізані та спалені «трикутники» з цими номерами. 6 листопада тервиборчком визнав вибори такими, що відбулися.
 2. 6 листопада Броварська ТВК призначила повторне голосування міського голови – другий тур – між Ігорем Сапожком (44,07 % голосів виборців) та Дмитром Ратніковим (13, 37% ) на 22 листопада.
 3. Кандидат на посаду міського голови Андрій Саук 9 листопада подав позов до Київського окружного адміністративного суду, у якому, зокрема, просив визнати місцеві вибори в Броварах такими, що не відбулися, і про повторне проведення виборів міського голови та депутатів міської ради.
 4. Одночасно з Андрієм Сауком до суду з позовною заявою звернувся інший кандидат на міського голову Юрій Маслак, який просив визнати не дійсними вибори міського голови та призначити повторні.
 5. Днем пізніше позовну заяву подала і партія «Команда Ігоря Сапожка «Єдність»» (КІСЕ) з низкою вимог: визнати протиправними дії та протоколи ТВК у підсумках голосування за кандидатів у депутати міської ради; визнати вибори кандидатів у депутати міської ради та кандидатів на міського голову такими, що не відбулися; достроково припинити повноваження голови ТВК та самого тервиборчкому, а новому складу ТВК – провести повторні вибори міського голови і депутатів; скасувати постанову ТВК про  повторне голосування (другий тур) із виборів міського голови.
 6. Дев’ятого листопада Київський окружний адміністративний суд задовольнив позовні заяви Саука і Маслака та визнав місцеві вибори у Броварах такими, що не відбулися, і зобов’язав міську ТВК провести повторні вибори.

Вибори голови і депутатів Броварської ОТГ не відбулися – рішення суду 

 1. У задоволенні позовних вимог команди Ігоря Сапожка  суд відмовив.
 2. КІСЕ подало апеляцію на перше рішення за позовом Саука, яке перед цим підтримало, та на рішення за позовом Маслака. Апеляція не отримала позитивного рішення.
 3. Згодом апеляцію подала і ТВК.
 4. Шостий апеляційний адміністративний суд залишив апеляцію ТВК без розгляду та без змін рішення Київського окружного адміністративного суду і зобов’язав міську ТВК провести повторні вибори.
 5. Апеляцію КІСЕ в частині дострокового припинення роботи всього складу Броварської ТВК – задоволено. Повторні вибори міського голови та депутатів міської ради проводитиме новий склад ТВК.

У своєму інтерв’ю «Трибуні-Броварів» Андрій Саук (партія «Голос» – 8,09% підтримки виборців) та самовисуванець Юрій Маслак (4, 3% голосів), які наполегливо добивалися повторних виборів, повідомили, що опозиційні сили планують об’єднатися та відпрацювати стратегію для спільної мети –  посунути в кріслі чинного міського голову. Для цього розраховують на підтримку від кандидатів та партій «Слуги народу» (Дмитро Ратніков – 13, 37% голосів виборців), «Європейської солідарності» (Валерій Іваненко – 12, 49%), «Українська стратегія Гройсмана» (Роман Сімутін – 5, 09%), «Громадський рух Миколи Томенка «Рідна Україна» (Юрій Скотніков – 1, 48%), які сумарно у виборах 25 жовтня набрали 44, 82% голосів, що більше, ніж отримав на виборах міський голова Ігор Сапожко – 44, 07%.

Андрій Саук та Юрій Маслак

Зокрема Юрій Маслак переконаний, що явка виборців на повторних виборах буде більшою, ніж 25 жовтня (33, 22%), але для цього опозиційні кандидати на міського голову мають обрати одного лідера та донести електорату перспективи розвитку Броварської ОТГ вразі виграшу їхнього кандидата та їхніх сил у міській раді.

Аналізуючи, чого бракувало для перемоги 25 жовтня, Андрій Саук назвав 4 фактори  – часу, людей, ресурсів, досвіду. Адже ця передвиборча кампанія була короткою – усього 3 тижні (враховуючи з часу, коли передвиборчі штаби отримали кошти), тож не встигли реалізувати багато своїх ідей, зазначає Саук. Щодо озвученої ідеї прокладання метро, яка сприймається популістично, то це не що інше, «як символ швидкого і зручного транспорту», який так необхідний Броварам, повідомив Андрій Саук.

Дмитро Ратніков – ще один із кандидатів, який продовжить «вибивати з крісла» чинного мера. Нагадаємо, Ратніков набрав 13, 37% голосів виборців, що є другим результатом після Сапожка.

Розповідаючи про те, чого бракували для перемоги на виборах 25 жовтня, Дмитро Ратніков, як і Андрій Саук, зазначив, що виборча кампанія почалася пізно, тому бракувало часу, щоб донести свої ідеї більшості броварчан.

Передача «Вибори-2020: чому я» – Дмитро Ратніков

«Голоси в першому турі виборів у Броварах показали, що більшість жителів нашої громади не довіряють чинній міській владі. Їхні голоси розділилися між декількома опозиційними кандидатами. Тепер розраховую на їхню підтримку. Тому першочерговим завданням буде об’єднання всіх опозиційних кандидатів», – зазначає Дмитро Ратніков.

Також своїм завданням він бачить «необхідність повернути людям віру в те, що є влада, яка відповідально ставиться до своїх обов’язків та тримає слово».  Саме за цю довіру людей і планує боротися в щоденному спілкуванні з виборцями, а також «намагатиметься протидіяти розповсюдженій практиці купівлі голосів та адміністративного тиску з боку місцевої влади на бюджетників та працівників комунальних підприємств».

Сапожко-Ратніков

Ігор Сапожко та Дмитро Ратніков

Самовисуванець Сергій Боголюбов також планує взяти участь у повторних виборах. А от із якими політсилами об’єднається – ще не визначився: «Ми ведемо перемовинами з усіма, крім ОПЗЖ», – уточнив Боголюбов.

Чого бракувало йому для перемоги – так це «власної присутності попередні 5 років в активному громадському просторі Броварщини».  Також Боголюбов акцентував увагу на прецеденті виборів 25 жовтня – «це постійно бігаючі представники ОПЗЖ із пропозицією продати або докласти голоси. Втім, їм таки це вдалося, і партія реваншистів набрала 5,5%, провівши в раду представників».

У коментарі «Трибуні-Броварів» Юрій Скотніков зазначив, що на повторних виборах балотуватися на міського голову не планує, але поведе в міську раду політсилу «Громадський рух Миколи Томенка «Рідна Україна» (від якої йшов на виборах 25 жовтня), де очолить список кандидатів у депутати.

За словами Романа Сімутіна, після виборів 25 жовтня він проаналізував свої помилки, тому ще не ухвалив остаточного рішення, чи візьме участь у повторних виборах. При цьому зазначив, що «все, що зробив (на виборах – авт.), робив по максимуму в силу своїх можливостей і не міг стрибнути вище своєї голови. Головне, що провів компанію самостійно, ні від кого не залежним».

Також ще не визначилася зі своєю участю в повторних виборах і Вікторія Коваленко, яка балотувалася від партії «Перемога Пальчевського», та Ярослав Добрівський – самовисуванець, який набрав найменшу кількість голосів –  100 (0,32%).

Владислав Бульба, який представляв партію «Громадський рух «Хвиля» та Віктор Бойко (ОПЗЖ) на зв’язок із журналістами не вийшли ні перед вибори, ні під час, ні після. Загалом, із огляду на те, наскільки мляво  відбувалася виборча кампанія Ярослава Добрівського, Віктора Бойка, Сергія Боголюбова, Владислава Бульби, Юрія Скотнікова, можна припускати, що це були технічні кандидати.

До Валерія Іваненка, який представляв на виборах міського голови партію «Європейська Солідарність» і посів 3 сходинку, набравши 12, 49% голосів, журналістам «Трибуни» додзвонитися не вдалося. Як з’ясувалося, Валерій Іванович хворіє на коронавірус і наразі перебуває в лікарні.

Передача «Вибори-2020: чому я» – Олег та Валерій Іваненки

Своєю чергою Ігор Сапожко не був багатослівним, лише зазначив, що вибори 25 жовтня оцінює як такі, що відбулися «з масою порушень із боку ТВК». Однак вважає, що «люди зробили свій вибір, а декілька людей хочуть спаплюжити вибір броварчан».

Однак  рішення Шостого апеляційного адміністративного суду остаточне та оскарженню не підлягає: повторним виборам міського голови та кандидатів у депутати міської ради у Броварах бути.

Згідно з ч. 2 ст. 195 Виборчого кодексу України, «повторні місцеві вибори призначаються на останню неділю шістдесятиденного строку з дня прийняття рішення про їх призначення, а виборчий процес розпочинається за п’ятдесят днів до дня повторних місцевих виборів». Тож орієнтовно вони мають відбутися в середині січня 2021 року.

Рішення про призначення повторних місцевих виборів ТВК має прийняти протягом 10 днів після того, як виникла підстава проведення повторних виборів.

Як стало відомо журналістам «Трибуни» з власних перевірених джерел, на повторних місцевих виборах мають з’явитися нові чи то «старі-нові» обличчя, які завдяки своїй «впізнаваності» налаштовані змінити результати виборів міського голови 25 жовтня.

Своєю чергою опозиційні депутати переконують, що зроблять усе можливе, щоб повторні вибори відбулися чесно та прозоро.

Читайте також

1. Вибори-2020: як відбуватимуться в умовах карантину

2. ДемАльянс + Голос = Голос: у Броварах представили команду на місцеві вибори

Поділіться.

Залиште відповідь