Повторні вибори в Броварах: «туризм» та інший передвиборчий «креатив»

Pinterest LinkedIn Tumblr +

17 січня в Броварах відбудуться повторні місцеві вибори. Мешканці міста до 3 грудня мали змогу змінити місце голосування, щоб прийти на виборчі дільниці не за місцем реєстрації, а фактичного проживання. Як і перед виборами 25 жовтня, знову біля Броварської міськради, де розташований відділ ведення Державного реєстру виборців, стояла ціла  черга «виборчих туристів». Та це лише один із способів отримати кандидату/партії бажані відсотки на повторних виборах.

«Виборчий туризм»

Протягом другого та третього грудня біля міськвиконкому було масове скупчення чоловіків переважно середнього віку. Усі вони намагалися змінити місце голосування на Бровари. Про це журналістам «Трибуни» розповіли у відділі ведення Державного реєстру виборців. Так, на запитання працівників відділу: «Де вони голосували 25 жовтня?», чоловіки повідомили, що в Києві, а тепер виявили бажання проголосувати і в Броварах. Поліціянти, які приїхали на виклик охоронців, вказують про близько 20-ох чоловіків, які  намагалися потрапити у відділ ведення Державного реєстру виборців, щоб швидше пройти процедуру зміни місця голосування.

Власне, це перший етап фальсифікацій, якими вже встигли скористатися кандидати, зареєструвавши великі групи людей із інших громад, аби мати можливість здобути більше голосів.

Нагадаємо, у Броварах за пару тижнів перед виборами 25 жовтня «виборчі туристи» також особливо активізувалися. Так, виявили бажання змінити свою виборчу адресу на Бровари понад 749 осіб – жителі Чернігівської, Житомирської, Вінницької та інших областей. І щонайменше 200 з них вказали фактичним місцем проживання одну й ту ж адресу, – гуртожиток заводу будівельних конструкцій на вул. Гагаріна, 12-А. Ще частина вказала місцем проживання вул. Київську, 265. Навіть були такі випадки, що на одну квартиру змінили свої адреси одночасно 10-15 осіб.

Як стверджують працівниці відділу, цього разу прослідкувати та стверджувати, що зміна місця голосування відбувалася масово за однією чи двома адресами, складно – охочі проголосувати в Броварах змінювали місце голосування на різні адреси. При цьому надавати документи на підтвердження адреси фактичного свого проживання не потрібно – Центральна виборча комісія скасувала таку вимогу.

Про те, що без вашого відома на вашу адресу проживання зареєстровані невідомі особи, зможете дізнатися, лише коли надійдуть запрошення на вибори. Інформація про такі випадки все частіше з’являється в соцмережі Фейсбук.

Зазначимо, що станом на 31 жовтня 2020 р. кількість виборців у Броварах складала 83 666 осіб, станом на 31 грудня 2020 р. – 85 229 осіб. «Приріст» виборців складає + 1 563 особи.  У відділі кажуть, що «зростання» виборців у всіх 43 дільницях (плюс ще 3 дільниці в Требухові та 2 – у Княжичах) «більш-менш рівномірне». Та все ж найбільший «приріст» на дільницях:

 • № 321230 ( вул.Київська: 203–242/7, 244–244А, 246, 248, 250–260/1, 262–264/2, 268–280; вул.Кутового Володимира, вул.Симоненка Василя: 1–4/5; вул.Чорновола В’ячеслава, вул.Шолом-Алейхема: 35–62, 64; пров.Івана Сокура) – +121 виборець;
 • №321251 (вул.Бандери Степана: 1–43; вул.Гагаріна: 27–29; вул.Глинки, вул.Гончаренка Аверкія, вул.Дніпровська, вул.Кооперативна, вул.Мирного Панаса, вул.Сушка Романа, вул.Фонтене-су-Буа, вул.Холодноярська, пров.Глинки, пров.Сушка Романа) – + 142 виборці;
 • № 321228 (вул.Росяна, вул.Русановича Дмитра, вул.Симоненка Василя: 6А/2–117/2; вул.Сковороди Григорія, вул.Соборна, вул.Сонячна, вул.Соснова, вул.Спортивна, вул.Стефаника Василя, вул.Стуса Василя, вул.Східна, вул.Тополина, вул.Трояндова, вул.Фельдмана, вул.Чубинського Павла: 21А–128А; вул.Чупринки Грицька, вул.Шевченка: 10А, 12А, 26–60; вул.Яблунева, вул.Ялинкова, пров.Березневий, пров.Вишні Остапа, пров.Драгоманова Михайла, пров.Підлісний, пров.Соборний, пров.Чубинського Павла, військове містечко 251) – + 160 виборців;
 • №321240 (вул. Київська: 243–243А, 245, 247, 249–249Б, 302–312; вул. Малокиївська) – + 198 виборців. Це – і найчисельніша дільниця, яка налічує 2 563 виборці.

«Виборчі туристи»: у Броварах на місцевих виборах голосуватимуть жителі інших областей  

Як повідомив начальник Броварського відділу поліції Максим Скидан, на сьогодні зареєстровано три звернення від містян із приводу реєстрації за їхньою адресою невідомих осіб. Наразі за даними фактами проводяться перевірки.

Передвиборчий «креатив»

Передвиборча агітація в умовах посиленого карантину триватиме до 24 год 15 січня. Наразі на фоні сірої погоди яскравими плямами чи не на кожному перехресті міста впадають в око різнокольорові палатки з обличчями кандидатів як на міського голову, так і в депутати міськради, а обабіч доріг стоять ватажівки з їхніми величезними фотографіями. Така впізнаваність – для людей більш поважного віку, які не «зависають» у соцмережах. Для них також бігборди, а також газети, буклети, флаєри, календарики, буклети в поштових скриньках. Для середнього і молодшого віку виборців – креатив від кандидатів у соцмережах – різноманітні відеоролики та фотоколажі.  Загалом, методи завоювати прихильність електорату різноманітні. Попри те, що наразі тривають посилені карантинні обмеження і проводити масові зустрічі заборонено, кандидати порушують і правила карантину, і передвиборчої агітації чи вдаються до скритого підкупу, про що в соцмережах повідомляють самі ж виборці:

 1. Кандидати розклеюють агітаційні матеріали в недозволених для цього місцях;
 1. Кандидати та партії нагадують про себе дзвінками чи смс-привітаннями, які надсилають на приватні номери.

 1. У перші дні посиленого локдауну проводять масові заходи. 
 2. Батьки школярів отримують повідомлення та дзвінки з проханням проголосувати за директора, який є кандидатом у депутати або з проханням проголосувати за кандидата партії в тому окрузі, де проживають сім’ї.
 3. Використовують політичну партійну символіку в дитячих закладах.
 4. І масово скуповують голоси виборців.

Партію «За майбутнє» в Броварах підозрюють у «гречкосійстві». ФОТО. ВІДЕО

Порушення і покарання

Нагадаємо, що згідно зі статтею 160 Кримінального кодексу України, в’язниця загрожує як «гречкосіям», так і тим виборцям, хто продав свої голоси.

Зокрема, «гречкосіям» передбачене покарання у вигляді обмеження волі на термін до трьох років. У певних випадках ще й із позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю від одного до трьох років. При повторному порушенні термін зростає до від п’яти до семи років і теж із забороною.

Тим виборцям, які продаватимуть свої голоси, також загрожує покарання – штраф від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів (близько 5100 грн), виправними роботами на термін до двох років або обмеженням волі на той самий термін.

Як зазначає начальник Броварського відділу поліції Максим Скидан, за фактом порушення правил передвиборчої агітації правоохоронцями складено 29 адмінпротоколів. Чотири з них – за розповсюдження друкованих матеріалів без зазначення відомостей про замовника та установу, що здійснила друк, тиражу та інформацію про осіб, відповідальних за друк. 25  адмінпротоколів – про порушення порядку розміщення агітаційних матеріалів. Усі адмінпротоколи направлено до суду.

Тож січневі перевибори в Броварах навряд чи стануть чесними та демократичними. З огляду на те, що відбувається вже зараз, 17 січня матимуть місце і підкуп, і фальсифікації, адже на «кону» – Броварська ОТГ із землями не лише Броварів, а й Княжич, Требухова та Переможця.

Як зазначає один із експертів місцевої політики, екс-депутат міської ради Андрій Василенко, вплив «проплачених»  або «бюджетозалежних» голосів на загальний результат виборів залежатиме від явки виборців. «Проста математика: бюджетників та працівників комунальних підприємств у місті, до прикладу, 3000. Так звані «сітки» від різних партій можуть набрати ще 3000. Відсоток гарантованого голосування під примусом або за винагороду складає близько 80%. Якщо на дільниці прийде 20 000 виборців,  відсоток «спотворених» голосів складе +/-25%. Проте явка 30 000 знижує вплив до 16%», – зазначає Андрій Василенко.

Тож ключове завдання для всіх, хто прагне чесного волевиявлення – прийти на вибори і переконати прийти інших.

Нагадаємо, явка на виборах 25 жовтня склала 33, 22%.

ФОТО – Ірина Ющенко, із соцмережі Фейсбук

Читайте також

 1. Вибори: підкуп виборців, його види та відповідальність
 2. За підкуп виборців пенсіонерці загрожує в’язниця
 3. Вибори голови і депутатів Броварської ОТГ не відбулися – рішення суду
 4. Жінку, яка порвала бюлетені на виборчій дільниці в Броварах, оштрафують. ВІДЕО
 5. Ігор Сапожко VS Дмитро Ратніков: Хто ініціював нумерацію бюлетенів?
Поділіться.

Залиште відповідь