Проекти щодо міської програми «Національно-патріотичного виховання у навчальних закладах м. Бровари» та створення Центру національно-патріотичного виховання «Посвіт» — відкладені на доопрацювання за ініціативи управління освіти і науки Броварської міської ради. Про це стало відомо на 17 черговій сесії міської ради.
Як розповів міський голова Ігор Сапожко, програма «Національно-патріотичного виховання у навчальних закладах м. Бровари» буде доопрацьовуватися на прохання управління освіти та громадських організацій.
На уточнюючі запитання депутатів — чому не можна розглянути програму без проекту створення Центру національно-патріотичного виховання «Посвіт», начальник управління освіти, депутат Оксана Мельник зазначила, що питання взаємопов’язані між собою.
«Не надійшли пропозиції в письмовій формі від жодного депутата. Ми хочемо її удосконалити і, можливо, розширити ще більше», — сказала пані Мельник.
Міський голова Ігор Сапожко зазначив, що свої доповнення та пропозиції хоче внести місцевий військкомат (військовий комісар Володимир Ноженко, до речі, є кумом Ігоря Сапожка). Прозвучала навіть інформація, що задля цих проектів може скликатися позачергова сесія.
Нагадаємо, що програму, попри зауваження і правки, зареєстрували спочатку як проект, щодо створення Центру національно-патріотичного виховання «Посвіт» піддали гострій критиці депутати-члени бюджетної комісії.
Зокрема, тоді говорилося, що юридичної адреси Центру патріотичного виховання «Посвіт» досі не існує (навіть у статуті), натомість у міськраді вже лобіюється виділення коштів на його потреби. А коли депутати поцікавилися — у якому напрямку має рухатися програма патріотичного виховання, прозвучала відповідь, що багато в чому напрямок роботи буде визначати майбутній директор центру патріотичного виховання, чим викликали у депутатів здивування, адже виходить, що у розробників немає чіткого бачення і покладаються надію на поки що не зрозуміло кого.
Прозвучала на бюджетній комісії і ще одна цікава інформація: що, можливо, центр патріотичного виховання буде створений на базі ЗОШ №2, оскільки там є (!) кабінет патріотичного виховання. Цікава пропозиція, якщо зважати, що начальник управління освіти і науки Броварської міської ради Оксана Мельник до того, як прийшла на цю посаду, була директором якраз ЗОШ №2.
Тим не менш, програма відправлена на доопрацювання. Вочевидь, розробники програми і ідеї центру патріотичного виховання не наважилися виставляти проекти на голосування, побоюючись критики.
На сучасному етапі, особливо в умовах подальшої ескалації конфлікту на Донбасі, важливим під час доопрацювання програми врахування законодавства про національну безпеку країни.
Об’єктами національної безпеки, згідно ст. 3 Закону «Про основи національної безпеки», є:
— людина і громадянин — їхні конституційні права і свободи;
— суспільство — його духовні, морально-етичні, культурні, історичні та інші цінності.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основи національної безпеки», національна безпека визначається як «захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства» тощо.
Концентрація програми патріотичного виховання виключно на формуванні навичок володіння зброєю 140 хлопців на рік (згідно програми) не відповідає загально-державній політиці, адже кількість людей, на яку розрахована Програма надто низька і не дасть потрібного ефекту для міста і країни (наприклад у м. Бровари — 140 дітей у рік, це майже 1/1000 жителів міста).
Також важливим є забезпечення інтересів всієї громади, відсутність родинної зацікавленості та корупційних ризиків:
- Можливе утворення центру патріотичного виховання у тій школі, де директором була нинішній начальник управління освіти, містить корупційні ризики, оскільки фінансування програми здебільшого зав’язане лише на центрі патріотичного виховання,
- доповнення до програми від військкомату мають оцінити незалежні експерти, оскільки військовий комісар міста і міський голова — пов’язані родинними стосунками.
Коментар
Сергій БЄЛЬСЬКИЙ, депутат Броварської міської ради, голова депутатської комісії з гуманітарних питань:
— Ініціатором відкликання проектів на доопрацювання виступила начальник управління освіти і науки Оксана Мельник. Я вважаю, що правки можна було внести на сесії з голосу. Чому вона зняла проекти — для мене загадка.

Сергій Бєльський
Ольга РОМАНЕНКО, кандидат економічних наук та доцент кафедри фінансового аналізу і контролю Київського національного торговельно-економічного університету, член Ради молодих вчених при МОН, співорганізатор Круглого столу у Верховній Раді України по проблемам впровадження ціннісного підходу в освіту як фактора підвищення рівня національної безпеки:
— Громадськість, освітяни, науковці, депутати стурбовані тим, що наразі в Україні спостерігається викривлення програм патріотичного виховання молоді, зведення їх до навичок володіння зброєю, ігнорування необхідності духовно-морального та громадянського виховання підростаючого покоління.

Ольга Романенко
Указ Президента України про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки передбачає, що метою виховання є формування громадянина-патріота України, утвердження любові до Батьківщини, духовності, моральності, шанобливого ставлення до національних надбань Українського народу, наслідування найкращих прикладів мужності та звитяги борців за свободу та незалежність України, а основними складовими:
— громадсько-патріотичне,
— духовно-моральне,
— військово-патріотичне виховання.
Варіанти вирішення проблеми бачу так:
- Розробка якісного проекту Програми патріотичного виховання із врахуванням того, щоб на реалізацію кожної із складових (громадянсько-патріотичне, військово-патріотичне, духовно-моральне виховання) приділялось не менше 30% програмних заходів та фінансування.
- Розробка та впровадження нових і цікавих програм патріотичного виховання, які б прищеплювали оптимізм і любов до рідної землі, народу, духовні цінності у молоді, а не виключно спортивні навички та інтелектуальні знання.
Ігор МУРАТОВ, керівник ГО «Авангард АТО Броварії»:
— Я говорив ще на початку 2015 року, що потрібно займатися вихованням дітей, і переносити його в правове та юридичне поле. Але мене не чули. Сумно, що тільки через півтора роки ми повертаємося до цього питання.

Ігор Муратов
Вважаю, що патріотичне виховання — це любов до своєї країни та до свого Народу, потрібно Любов виховувати з народження.
Зазначу, що ГО «Авангард АТО Броварії» уже подала клопотання про те, щоб залучити до цього центру учасника АТО Олексій Дудка (повернувся із зони бойових дій, поранений інвалід війни — прим. Т. Б.).