Причини обвалу плит у 7-й школі: висновки трьох незалежних експертів  

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Сьогодні, 2 жовтня, експерти трьох фірм за присутності чиновників на чолі з міським головою, батьків 7-ї школи, представників ЗМІ озвучили висновки щодо причин обвалу плит у 7-ій школі та надали свої рекомендації задля усунення аварії та стабілізації ситуації. Що заплановано зробити та хто нестиме відповідальність за якісне виконання робіт, які й мають гарантувати безпеку перебування дітей у школі?

Засновник БК «Атлант» Вадим Каган, будівельна фірма якого на прохання мера і взялася ліквідувати аварію та зробити над місцем обвалу новий дах, не дав на запитання присутніх вичерпної відповіді щодо зв’язку  надзвичайної події у школі та будівництва поряд офісного центру. Не взявся будівельник надавати свої висновки і щодо необхідності зупинки будівництва: на думку Вадима Кагана, їх має надати геологічна експертиза.

Ремонт даху в 7-ій школі. Станом на 2.10.

Вадим Каган

Найголовнішою причиною обвалу плит Вадим Каган назвав помилки в будівництві школи – «безграмотну» прибудову приміщення початкової ланки до основної будівлі, адже «не має того температурного шва, який має бути». Його поради, задля стабілізації ситуації, стосувалися посилення лише двох прогонів телескопічними стійками та будівництва покрівлі. Саме цього достатньо, на думку пана Кагана, щоб уже із понеділка, 8 жовтня, діти могли сісти за парти. Інакше, «якщо взяти сучасні нормативи, то треба руйнувати цю школу та будувати нову. Але вона ще простоїть 50 років, і в мене немає ніяких сумнівів», – зазначив Вадим Каган.

Конструктор ПрАт «ВПБФ «Атлант»  Ігор Чегодаєв також пропонував підсилити опорні ділянки ребристих плит тільки там, де стався обвал, та зробити дах, а вже потім робити обстеження всієї школи та підсилювати інші ділянки. Конструктор  зауважив, що в школі є багато місць «у нормальному стані», тож не варто даремно витрачати сили та кошти. Що стосується порушень фундаменту, то експерти «Атланту» їх не виявили. Визначали цілісність візуально.

Ігор Чігідаєв

У свою чергу фахівець Державного підприємства «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій» причиною аварії у 7-й школі назвав «перевантаження кладки під балками-перемичками третього поверху, які були влаштовані по цегляній кладці без залізобетонних подушок». За висновками експертів інституту, руйнування відбувалося поступово. Важливу роль відіграло і перевантаження, яке відбулося внаслідок важкого утеплювача покрівлі та самого даху. Останньою «краплею», що  стала поштовхом до руйнування, експерт назвав дуже вітряну погоду 24 вересня, в результаті чого “скатна” покрівля і дала додаткове навантаження.

Представник Державного підприємства «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій»

Для того, щоб школа стала безпечним місцем для школярів та вчителів, фахівець рекомендує «підсилити конструкції на ділянці аварії на рівні ІІІ-го поверху, підсилити обрамлення прорізу середньої стіни, що залишилася, та взяти в обойму пристінок середньої стіни, який залишився. Додатково підсилити конструкції на рівні ІІ-го поверху, на які були обвалені конструкції і упали. Коридорний проріз підсилити металевим обрамленням, підсилити стійками  опори і балки у вестибюлі, та підсилити панелі, на які падали конструкції, що обвалилися». Також експерт зауважує, що необхідно підсилити у школі й інші конструкції: спочатку тимчасовими стійками, а потім замінити їх на постійні. За висновками експертів інституту, особливу увагу варто звернути і на несучу здатність плит перекриття над спортивною залою, позаяк вони мають значне навантаження.

У свою чергу керівник ФОП «Романенко І.Ю.» Ігор Романенко зазначив, що проблеми над спортзалом не такі значні, як на місці обвалу.

Ігор Романенко

Експерт із думкою колег погодився лише частково, позаяк вважає, що спочатку  не варто підсилювати балки, а зняти навантаження із плит покриття, які виконані з порушенням вимог будівництва, – без монолітного пояса. Саме там, на думку експерта, і є найбільша небезпека. Для цього, зауважив Ігор Романенко, треба 60 стійок, які витримають чотирикратне навантаження. Експерти ФОП пропонують окрім підсилення прорізу на ІІ-у поверсі, зробити підсилення і на І-у, адже на нього буде значне навантаження від верхніх поверхів. Також Ігор Романенко зазначив, що варто відразу обстежити всю школу. Попередній частковий огляд навчального закладу фахівцями ФОП з’ясував, що наразі аварійних ділянок немає, і якщо зробити підсилення 30-и ребристих плит, то дітям у навчальному закладі буде безпечно.

Підсумовуючи сказане експертами, мер зауважив, що всі три фахівці зійшлися на одному: причиною руйнації плит у школі стала помилка під час будівництва школи. Додаткове навантаження дав і шатровий дах, адже під час його будівництва не зняли утеплювач. Є проблема і в самих плитах перекриття та відсутності «зв’язки» молодшого корпусу із основним приміщенням. Тож, зазначив мер, плити мають тимчасово посилити стійками на всіх поверхах.

Ігор Сапожко

Мер зауважив, що школу не відкриють до того часу, поки не виконають усі заходи безпеки: поставлять всі стійки, які і підсилять прогони на поверхах. Однак якими саме мають бути ці стійки – звичайними чи телескопічними, експерти згоди так і не дійшли. Для цього мер запропонував створити мобільну робочу групу із експертів фірм, представника відділу капбудівництва, управління освіти та батьків 7-ї школи, які мають проаналізують надані висновки експертів та дійти згоди щодо 60 стійок.

За словами мера, діти повернуться в школу лише після того, як буде зроблено все згідно конструкторських пропозицій. Всі роботи планують завершити до 7 жовтня.

Однак батьки хотіли почути від чиновників та експертів не лише висновки обстеження школи, а і гарантії безпеки перебування їхніх дітей у навчальному закладі та ім’я відповідальної особи.

Представниця батьків 7-ої школи

Цю відповідальність Ігор Сапожко поклав на відділ капітального будівництва: на виконкомі міської ради 2 жовтня члени виконкому надали відділу капітального будівництва функції замовника на виготовлення проектно-кошторисної документації та виконання капітального ремонту в 7-ій школі. А щоб володіти всією ситуацію, із мером контактуватимуть кілька представників батьківського комітету 7-ї  школи.

Людмила Павлик – начальниця відділу капітального будівництва

Висновки експертів та їхні рекомендації відділ капбудівництва має оприлюднити на сайті міської ради та надати їх у роздрукованому вигляді в СШ №7. Також мер планує доручити управлінню освіти проконтролювати в усіх школах звільнення горищ та підвалів від речей. Зокрема, від старих парт. Саме вони були на горищі 7-ї школи, що могло стати додатковим навантаженням на стелю.

Під час засідання батьки нагадали меру, що на останній сесії міської ради він обіцяв на час експертиз та обстеження школи будівництво офісного центру призупинити, однак воно не лише не призупинилося, а навпаки – пришвидшило свої темпи. До того ж стріла крану виходить за межі будівельного майданчика, що, як зазначили присутні батьки учнів 7-ї школи, є порушенням норм техніки безпеки. Міський голова своїх обіцянок на сесії  “не згадав”, а  щоб на цьому питанні «поставити крапку», доручив начальниці ВКБ Людмилі Павлик поспілкуватися з цього питання із забудовниками та генпідрядниками.

Фото – авторки

Поділіться.

Залиште відповідь