Результати огляду супермаркетів і торгових центрів: чи може кемерівська трагедія повторитися у Броварах?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

У Броварах є всі передумови для повторення кемерівської трагедії, – дійшли висновку члени робочої групи, яка проводила попереднє обстеження місць із постійним та тимчасовим масовим перебуванням людей у приміщеннях, спорудах та будівлях. Попередньо обстежували, зокрема, ТРЦ «Термінал», ТЦ «Сільпо», «Епіцентр», «NOVUS» та ТЦ «Бутік». Який же із 5 оглянутих об’єктів став топовим у рейтингу порушень правил пожежної безпеки?

В українців, як у приказці: «Доки грім не вдарить, селянин не перехреститься» – звертають увагу на справді важливі речі лише тоді, коли трапиться нещастя. Ця самовпевненість і безпечність, що лихо може статися з ким завгодно, тільки не зі мною, свого часу потопила «Титанік». А недотримання правил протипожежної безпеки 25 березня 2018 р. загубило в кемерівському торговому центрі “Зимова вишня” (Росія) понад 60 людських життів, серед яких – 41 дитяче. Тоді, за словами очевидців, ні сигналізація, ні система оповіщення не спрацювали. Та є подібні жахливі випадки безвідповідальності і в Україні. Так, у с. Літочки Броварського району в травні 2016 р. у результаті порушень правил пожежної безпеки (ППБ) заживо згоріли 18 підопічних будинку для перестарілих. Після цього випадку не лише в Броварах контролюючі органи взялися перевіряти ППБ у школах та дитсадках. І були вражені їхнім станом. Не менш вражені станом протипожежної безпеки у закладах масового скупчення людей були і члени робочої групи з проведення обстежень місць із постійним та тимчасовим масовим перебуванням людей у приміщеннях, спорудах та будівлях, яку було сформовано згідно з розпорядженням міського голови після трагедії у м. Кемерово.

До робочої групи увійшли як представники відділу з надзвичайних ситуацій міської ради, так і управління економіки, відділу Державного архітектурного будівельного контролю, відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Броварського РУ ГУ Держпродспоживслужби у Київській області,  Броварського відділу поліції, районного управління Державної служби надзвичайних ситуацій (ДСНС) України в Київській області, – усього 10 чоловік.

Протягом 29-30 березня та 2 квітня робоча група проводила попередній огляд дотримання правил пожежної безпеки у ТРЦ «Термінал», ТЦ «Сільпо», супермаркетах «Епіцентр» і «NOVUS» по вул. Київській та ТЦ «Бутік» по вул. Чорновола. Звертали увагу на евакуаційні шляхи і виходи, систему оповіщення, стан вогнегасників і гідрантів та інше.

Як зазначає головний інспектор відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Броварського районного управління  ГУ ДСНС України в Київській області  Сергій Дмитрик, виявлені порушення фактично в усіх оглянутих об’єктах однакові, та навіть попередній огляд дозволяє зрозуміти, наскільки заклад готовий до надзвичайної ситуації.

Який же із 5 об’єктів став топовим у рейтингу порушень правил пожежної безпеки?

4 місце – «Епіцентр» і «NOVUS» (Київська, 223)

Як розповів Сергій Дмитрик, обслуговуюча організація із протипожежної безпеки  у «Епіцентр» і «NOVUS» одна і та ж, тому і порушення фактично однакові.

Так, хоча вивіски на дверях повідомляють, що це шляхи евакуації, та самі двері замкнені, а проходи заставлені товаром. Особливо захаращені проходи «навалом товарів» там, де відбувається його приймання та на вулиці біля стін будівлі. Це заважатиме пожежній машині під’їхати до стіни, а пожежникам –  повноцінно здійснити гасіння загоряння.

Однак інспектори відмічають: під час перевірки пожежної сигналізації спрацювало все належним чином: сам сигнал, димовидалення та вентиляція. Але визначальним у надзвичайні ситуації є і швидкість реакції причетних до протипожежної безпеки. Наприклад, отриманий сигнал про «пожежу» обслуговуюча організація не передала диспетчеру 21-ДПРЧ.

3 місце – ТЦ «Бутік» (вул. Чорновола, 2)

Здавалося б, нова сучасна будівля не повинна мати запитань щодо правил пожежної безпеки. Однак у пожежних шафах, згідно норм, наявні не всі вогнегасники; двері на шляхах евакуації замкнено на ключ; не проводиться перемотка пожежних рукавів, які знаходяться в пожежних кран-комлектах; відсутні написи на ПК, коли і ким було проведено їхній техогляд (ТО)  та дата наступного ТО; електророзподільні коробки не забезпечені пояснювальними написами.

І, чи не найголовніше, – відсутня схема евакуації людей. Серед позитивного – ТЦ «напівзаселений», тож і шляхи евакуації не заставлені, а персонал орієнтується, де що знаходиться, що стосується пожежогасіння.

2 місце – ТЦ «Сільпо» (вул. Київська, 241)

У «Сільпо» робочу групу відразу не пропустили.

Та після погодження з керівництвом все ж погодилися показати необхідне. У результатах огляду супермаркету зазначено: двері та шляхи евакуації замкнено на ключ, шляхи виходу заставлено матеріалами різного роду;  не проводиться перемотування пожежних рукавів, які знаходяться в пожежних кран-комплектах; відсутні написи на ПК, коли і ким було проведено їхній техогляд та дата наступного ТО; протипожежні крани не укомплектовано пожежними рукавами, зовнішні патрубки не укомплектовано приєднувальними головками; електророзподільні коробки не забезпечені пояснювальними написами. Окрім того, відсутні світлові показники «Вихід», згідно норм – вогнегасники та сама схема евакуації.

1 місце – ТРЦ «Термінал» (вул. Київська, 316)

Члени робочої групи називають «Термінал»  найнебезпечнішим із перевірених об’єктів, позаяк будівля має 3 поверхи, велику кількість лабіринтів і найбільше скупчення людей. Тож людина, яка вперше (чи навіть і вдруге) прийшла в ТРЦ, у випадку пожежі не зорієнтується, куди їй варто бігти.

Окрім цього, як зазначає інспектор із пожежного нагляду Броварського районного управління  ГУ ДСНС України в Київській області Сергій Дяченко, «Термінал» є найнедоступнішим для перевірок, позаяк має велику кількість власників, тож знайти «крайнього» – складно. Так із 2010 р. інспектори потрапити на об’єкт не можуть, бо керівництво, зокрема, Мегамаркету, Аквапарку та торговельно-розважального центру на контакт не йде і всіляко їх ігнорує. Хоча останні 5 років і уведено мораторій на перевірку бізнесу, однак, зазначає  інспектор, він поширюється лише на об’єкти з малим оборотом доходів, що Мегамаркету не стосується.

Та цього разу робочу групу в Мегамаркет пустили. Під час огляду торгівельної зали з’ясувалося, що вона має позначений евакуаційний вихід, яким для робочих потреб користується персонал закладу. Але в разі необхідності, зауважують інспектори, користуватися ним буде досить не зручно, позаяк вихід має двоє дверей, і якщо перші відкриваються назовні, як і вимагає протипожежна безпека, другі – всередину, а потім – назовні. Виникли у членів комісії і запитання щодо сходової клітини, що знаходиться у дальньому крилі ТРЦ на ІІ поверсі, яка в разі необхідності має вивести людей на подвір’я:  висота між сходами і стелею занизька, що під час евакуації може створити  для людей незручності.

Перевірила робоча група і спрацювання сигналізації оповіщення. Система справна, зазначає інспектор, але у залах продовжувала грати музика й голосу диктора практично не було чути.

Чи не найбільше запитань у членів робочої групи викликали головні двері (вхід зі сторони вул. Київська). Вони є і головним евакуаційним виходом, однак, згідно з діючими нормами і правилами, ці двері не мають бути автоматичними, позаяк у разі відсутності світла автоматично заблокуються. Інших же шляхів евакуації на І поверсі «Терміналу» немає, зазначають інспектори. Хоча і є виходи ліворуч  – у аптеку, праворуч – у «Ельдорадо», однак назвати їх евакуаційним не можна, адже вони також автоматичні, і в разі небезпеки будуть заблоковані.

Окрім цього, у  «Терміналі» відсутній будь-який план евакуації. Принаймні, його члени робочої групи не побачили і їм його не надали.

Із позитивного – пожежну шафу облаштовано всім необхідним. Та це ще не говорить про справність рукавів, стволів та вогнегасників, зауважують інспектори, адже підтверджувальних документів на засоби пожежогасіння їм не надали. Перевірили члени робочої  групи і напір води у пожежному крані. Вода, кажуть є, однак спочатку текла іржава. Але, за словами Сергія Дяченка, кран «запитаний» із міської водомережі, тож у випадку пожежі місто може залишитися без води. Або ж її просто не вистачить під час гасіння пожежі. Подібні ТРЦ, зауважує інспектор, зобов’язані для пожежогасіння мати свої запаси води, але у «Терміналі» їх немає.

Не побачила робоча група і документів щодо функціонування системи димовидалення.

Це була лише попередня перевірка безпеки у місцях з постійним та тимчасовим масовим перебуванням людей. Про її  результати було повідомлено керівників всіх оглянутих об’єктів.

29.03.2018 р. Головне управління державної служби з надзвичайних ситуацій України видало наказ №202  «Про здійснення позапланованих перевірок»  на об’єктах із тимчасовим масовим перебуванням людей. Протягом квітня – червня  інспектори ДСНС мають перевірити  47 великих та середніх об’єктів міста та району. По завершенні перевірки буде складено акти та надано приписи із зазначеними термінами усунення порушень, а найзлісніших  порушників буде притягнено до адміністративної відповідальності. Та жодні штрафи і адмінпокарання ніщо, порівняно із втратою  рідної людини, яка у будь-який момент може опинитися серед відвідувачів закладу, який палатиме.

Фото – надані інспекторами ДСНС

Поділіться.

Залиште відповідь