Розв’язуючи актуальні проблеми Броварів: «Самопоміч» сприяє будівництву нових шкіл

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Як знаємо ще з дитинства, в житті людини є кілька храмів. Припустімо, церква — то храм релігії. Натомість школа — храм науки.

Після розвалу Союзу перша категорія у нас росте, мов гриби після дощу, а друга — ледь животіє. По всіх регіонах України за 25 років Незалежності дуже мало випадків саме будівництва шкіл, тобто зведення нових споруд. Ситуація в нашому місті — плачевно показова: ЖОДНОГО нового храму науки за чверть століття…

Сумна, навіть, катастрофічна тенденція почала змінюватися тільки весною поточного року, коли в Броварах не на словах, а на ділі почали вимальовуватися обрії проектування нових шкіл.

Передісторія

Про те, що школи у Броварах потрібні, сьогодні не говорить хіба що ледачий. Статистика наповнюваності броварських шкіл учнями тривожна — у більшості із міських навчальних закладів діти навчаються по дві, а то й по три зміни. Тримаються поки що на одній зміні школи №1, №3, №6 та спеціалізована школа №5, але при цьому наповненість, особливо в початкових класах, сягає до 40 учнів. Поява нових шкіл на сьогодні — це вже не забаганка, це необхідність, хоча й задоволення не з дешевих.

Командою на рівні органу місцевого самоуправління, яка взяла на себе ініціативу, тягар та відповідальність пройти довгий складний шлях від ідеї будівництва нових шкіл до її реалізації, стала депутатська фракція у міській раді — «Самопоміч».

Весною 2016 року на одній із сесій Броварської міськради фракція «Самопоміч» поставила за мету — добитися початку будівництва шкіл і дитячих садків у місті.

Як розповів депутат Київської обласної ради від «Самопоміч» Олексій Дорошенко, в останні роки будівництво шкіл на Київщині здійснювалося лише у Києво-Святошинському районі. Команда «Самопоміч» почала шлях реалізації задуманого з того, що виїжджала у низку міст для зустрічей з проектувальниками шкіл і садків, а також їх замовниками.

дорошенко

Олексій Дорошенко

Результати виявилися цікаві: деякі міста області, з високою щільністю житлової забудови, для вирішення питання дошкільної освіти будують міні садки на 75 дітей вартістю 12,5 млн.грн. Проект такого садочка коштує до 300 тис. грн.

Були і інші дані по проектуванню і будівництву шкіл та дитячих садків у Київській області, які команда «Самопоміч» отримала від проектантів і замовників будівництва, для розуміння — як із цим справи у сусідів.

Дитячий садок у Бучі на 140 місць — вартість 18 млн. грн. (на 2015 рік).

Школа на 990 учнів — 100 млн. грн.

Гімназія на 350 учнів — 67 млн. грн. Проект по гімназії Стадія П плюс робочий проект — 800 тис. грн.

Мінісадочок на 75 дітей площею у 30 соток — 12 млн. грн., вартість проекту — 400 тис. грн.

Проект школи на 500 учнів з котельнею і переносом мереж — вартість 1,5 млн. грн.

буча (1)

Дитячий садок у місті Буча

буча (3)

Команда «Самопоміч» поставила собі за мету: з одного боку зрушити з місця питання будівництва шкіл, а з іншого — зробити це прозоро щодо постачальників проектування будівництва та необхідних в цьому напрямку послуг.

З чого все починалося

Фахівці команди «Самопоміч» — Олександр Короленко (інженер-будівельник) та Людмила Кулініч (голова піклувальної ради спеціалізованої школи №5, обоє помічники депутата Олексія Дорошенка) почали, як кажуть, з нуля.

Була проведена моніторингова та аналітична робота, яка показала, що будівництво нових шкіл можливе і необхідне на таких територіях, як ІІ, V мікрорайон, району Торгмаш.

Відповіді на запити депутатів «Самопомочі» та членів команди по земельних ділянках показали — вільні місця для будівництва шкіл є на вулицях Василя Симоненка, княгині Ольги.

Мала будуватися нова школа на 600 місць біля вулиці Київська, в районі «Порошинка» (територія нового дитячого садка «Казка»), однак, територією, яка відведена під забудову, нині розпоряджається не громада, а забудовник, у якого, як видно, зовсім інші плани.

Разом із працівниками управління освіти і науки, управління архітектури та будівництва, відділу капітального будівництва Броварської міської ради було проведено низку робочих зустрічей з питань проектування та реконструкції шкіл.

Були проаналізовані ділянки виділені під будівництво шкіл і вибрані найбільш придатні та актуальні.

Увага була зосереджена на ділянці по вулиці Симоненка, 103 (територія за торгівельним комплексом «Епіцентр», що на вулиці Київській). Зокрема, і тому, що будівництво нової школи розв’яже проблему навчання дітей для жителів 5 мікрорайону району.

карта

Таким чином вперше з 90-х років у Броварах почалася робота з проектування шкіл, будівництво яких планується фінансувати з міського, обласного і державного бюджетів.

Пропозиції, варіанти і зовсім не догма

Поступово у співпраці з профільними відділами та управліннями Броварської міської ради почали з’являтися перші рішення по новому  навчальному закладу на вулиці Василя Симоненка. Спільно з ними команда «Самопомочі» розробила технічне завдання на проектування нової тамтешньої школи.

Згодом почали надходити перші ескізні пропозиції, що були надані проектантами, яких залучили «біло-зелені». До речі, погодилися фахівці, залучені депутатами та членами команди, зробити це безкоштовно (треба віддати належне таланту дипломатії броварського осередку дітища Андрія Садового).

«Складність була знайти архітектора, який би зацікавився розробкою проекту і у якого б горіли очі до даного проекту, тай ще на добровільних началах. Було проведено до десятка зустрічей в різних проектних організаціях, ніхто не вірив в реальність такого складно завдання, побудувати школу на 1890 учнів, навіть братися не хотіли. Але наше завдання було якраз у тому, щоб «заварити цю кашу», оскільки первинна організація роботи — найскладніший етап». І у нас це вийшло, — говорить депутат Київської обласної ради Олексій Дорошенко.

Для початку був проведений збір вихідних даних, щодо кількості квадратних метрів в новій школі.

«Як виявилося, нормативні дані зовсім не відображають шкільних реалій, тому ми разом з працівниками управління освіти і науки та завучем діючої школи провели багато консультацій, можна сказати склали майбутній розклад уроків і тільки тоді побачили реальну картину по кількості навчальних та допоміжних приміщень», — розповів Олександр Короленко.

korolenko2

Олександр Короленко

РОЗРАХУНОК ОСНОВНИХ ПОКАЗНИКІВ “ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНЯ НА 1 890 УЧНІВ”

Розрахунок кількості учнів:

— початкова школа (1-4-й класи) – 6 паралельних класів – 720 учнів (24 класи)

— основна школа (5-9-й класи) – 6 паралельних класів – 900 учнів (30 класів)

— старша школа (10-12-й класи) – 3 паралельних класи – 270 учнів (9 класів)

Загальна кількість класів 24+30+9=63 класи

63 класи х 30 учнів/клас = 1 890 учнів

Зведені показники за площею основних приміщень

(нормативні)

1 КЛАСНІ ПРИМІЩЕННЯ 11 682 м2
1.1 Класні приміщення учнів першого класу 1 608 м2
1.2 Класні приміщення учнів 2-4 класів 3 342 м2
1.3 Класні приміщення учнів 5-12 класів 6 732 м2
2 ФIЗКУЛЬТУРНО-СПОРТИВНI ПРИМIЩЕННЯ 1 538 м2
3 БІБЛІОТЕКА (МЕДІАТЕКА) 448 м2
4 КЛУБНО-ГЛЯДАЦЬКІ ПРИМІЩЕННЯ 1 175 м2
5 ПРИМIЩЕННЯ ГРОМАДСЬКОГО ХАРЧУВАННЯ 956 м2
6 ПРИМIЩЕННЯ МЕДИЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ 182 м2
7 АДМIНIСТРАТИВНО-СЛУЖБОВI ПРИМIЩЕННЯ 458 м2
8 ДОПОМIЖНI ТА ПIДСОБНI ПРИМIЩЕННЯ 235 м2
9 КОРИДОРИ / КОМУНІКАЦІЇ 25% ЗАГАЛЬНОЇ ПЛОЩІ 4 168 м2
10 ШКІЛЬНИЙ БАСЕЙН 829 м2
РАЗОМ: 21 671 м2

 

«До скарбнички» пропозицій по проектуванню шкіл почали надходити різні варіації.

Як розповів один із кандидатів на участь у конкурсі проектів будівництва школи на вулиці Симоненка, 103 архітектор Олександр Черепушко, виконавець, тобто, архітектор, виконує проект згідно Завдання на проектування, виданого та підписаного Замовником. Якщо, наприклад, такі аспекти, як блок приміщень для інклюзивної чи дистанційної освіти будуть описані в «Завданні», то вони знайдуть своє відображення і в проекті.

Нині команда «Самопоміч» вийшла на новий етап — організація конкурсу проектів будівництва школи на вулиці Василя Симоненка та реконструкції ЗОШ № 10.

«Ми хочемо, щоб відбувся саме конкурс передпроектних розробок, ескізів майбутніх навчальних закладів. Щоб архітектори показали свое “лице”, свої вміння, креативність, фаховість та відповідність їхніх ідей сучасності. Щоб громада та спеціалісти мали змогу вибрали найкращі пропозиції, щоб найкращі ідеї лягли в основу майбутнього проекту, щоб було сформовано якісне технічне завдання. І тільки після цього, переходити до наступного етапу — проведення тендеру на проектні роботи, до якого будуть допущені тільки найкращі компанії, що подавалися на конкурс» — зазначила Людмила Кулініч.
кулініч

Людмила Кулініч

Від слів до діла

В історію події 13 сесії увійшли неоднозначно. Найрадикальніша верства населення, яка знаходиться в опозиції до міського голови Ігоря Сапожка, сприйняла рішення міської ради про фінансування проекту «Капітальний ремонт з відновленням інженерно-транспортної інфраструктури та благоустрою парку «Перемога» як поразку «демократичних сил».

Звучали переконання про неприпустимість того, що, мовляв, за дерибан бюджетних коштів на парк «Перемога» «демократичні сили» поступилися Ігорю Сапожку, що він неначе «з барського плеча» дасть відмашку на проектування та будівництво нових шкіл та дитсадочків.

Та факт залишається фактом — на сесії №13 було взяте протокольне доручення з міського голови про розробку проекту нової школи, а голова фракції «Самопоміч» Андрій Василенко при розгляді проекту за співфінансування реконструкції парку «Перемога» на сесії Броварської міськради, принциповою умовою голосування назвав початок будівництва шкіл і дитячих садків у місті.

василенко

Андрій Василенко

Уже через тиждень після сесії відділ капітального будівництва зробив подання щодо винесення на чергову сесію міської ради проект змін до «Міської програми по будівництву та реконструкції об’єктів соціального призначення на 2016 – 2020 роки».

Проект передбачив фінансування на передпроектні, проектні роботи та будівництво ЗОШ І-ІІІ ступенів на 1890 учнів по вул. Симоненка, 103 в 5 мікрорайоні ІV житлового району 2,5 млн. грн., до того ж уже на 2016 рік. А також фінансування на передпроектні, проектні роботи та добудову учбового корпусу ЗОСШ №10 по вул. Симона Петлюри, 17 Б у розмірі 900 тисяч.

Цікаво, що по дорозі до 15 чергової сесії міської ради, яка відбувалася 7 червня, проект «зник» і на сесію виносився в «урізаній» формі без згадувань про школи. А через тиждень, 14 червня, питання було винесене на засіданні виконкому, де відділу капітального будівництва Броварської міської ради на виготовлення проектно-кошторисної документації та виконання робіт на об’єктах міст було надано функції замовника. Про суми, які виносилися на 15 чергову сесію міської ради, уже не йшлося.

Більше того, як виявилося під час 17 чергової сесії від 4 серпня з інформації, озвученої міським головою Ігорем Сапожком, кошти на проект школи по вулиці Василя Симоненка мають надати інвестори — забудовники 5 мікрорайону.

Насправді ж, як розповіла на тій сесії депутат Ірина Веремчук, на проект школи вартістю 4 млн грн забудовники — «Діамант» готові були виділити не більше 500 тис. грн.

веремчук

Ірина Веремчук

Сапожко тоді запевнив, що півмільйона від інвесторів проектантам виділяється спочатку на перший етап розробки проекту школи, а у вересні (оскільки будівництво ЖБК «Діамант» відбувається з порушеннями) варто очікувати додаткових фінансових надходжень. Тож міський голова запропонував почекати до 1 вересня, і вже тоді за необхідності зібрати позачергове засідання, щоб розподілити кошти на проект.

Може такі абстрактні терміни і пройшли б на тій сесії, якби не депутати від «Солідарності» Ірина Веремчук та Сергій Батюк.

На той момент ганебна сесія, так званої «цинічної більшості», що симпатизує міському голові, була в розпалі. Під час неї ухвалювалося на користь Ігоря Сапожка все, що він бажав.

На знак протесту тоді залишили депутат Юрій Скотніков, Андрій Василенко («Самопоміч»), фракція «Демократичного Альянсу» у повному складі, Ірина Веремчук та Сергій Батюк («Солідарність»). Останні двоє на той момент повернулися до зали і підняли питання про актуальність будівництва нових шкіл, оскільки через брак місць навчаються по 37 дітей в дві зміни.

Ситуація виглядала просто огидною, коли депутати, опозиційні до мера, на підвищених тонах і емоційно «зверталися до совісті» про-сапожківської більшості і вимагали підійти адекватно до питання будівництва нових шкіл. Зрештою, Сапожко вирішив «пошукати можливість» як із 52 мільйонів гривень (перевиконання плану за перше півріччя) виділити 1,5 млн хоча б на початок проектування школи.

Результатом доводів, аргументів і умовлянь стало голосування за внесення змін у відповідний пункт щодо виділення додаткових 1,5 млн грн на перший етап проектування школи по вулиці Симоненка. Попри всю ганьбу завершальної частини «сесії цинічної більшості», депутати ухвалили мудре рішення, що закладе фундамент для подальшого соціально-економічного розвитку міста.

У рішення ж виконкому від 14 червня були внесені виконкомом від 18 серпня зміни про те, що функції замовника надані відділу капітального будівництва, а будівництво загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів по вул. Симоненка Василя, 103 передбачається вже не на 1890 учнів, а на 2640.

Замовником ВКБ залишається і в проекті «Будівництво корпусу початкової школи на 900 учнів на території загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 10 по вул. Петлюри Симона (Черняховського), 17Б».

Нині на 18 сесію міської ради виноситься проект рішення Про внесення змін до «Міської програми по будівництву та реконструкції об’єктів соціального призначення на 2016-2020 роки».

За поданням відділу капітального будівництва, керуючись відповідними рішеннями виконавчого комітету та Броварської міської ради готується проект:

— «Проектування та будівництво об’єкту «Будівництво загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів на 2640 учнів по вул.Симоненка Василя,103 в 5 мікрорайоні IV житлового району.

— «Проектування та будівництво об’єкту «Будівництво корпусу початкової школи на 900 учнів на території загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №10 по вул. Петлюри Симона 17Б (Черняховського) в м. Бровари Київської області».

Передпроектні, проектні роботи, будівництво ЗОШ І-ІІІ ступенів на 2640 учнів передбачає обсяг фінансування:

— «Будівництво загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів на 2640 учнів по вул.Симоненка Василя, 103» — 4 566, 294 тис. грн. План фінансування на 2016 рік — 1500,00 тис. грн.

— «Будівництво корпусу початкової школи на 900 учнів на території загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №10 по вул. Петлюри Симона 17Б (Черняховського)» — 1 556, 691 тис. грн. План на 2016 рік — 900 тис. грн.

Замість висновку

Крига скресла. Тепер для проведення конкурсу проектів будівництва шкіл потрібно формування технічних умов на будівництво. Останнє повинне йти від міста, громади. На таких принципах стоїть команда «Самопоміч». Тобто, саме громада повинна висловити свої бачення, які саме мають бути ці школи — з яким ухилом, функціями, технологіями, можливостями.

Головне, що це питання не політичне, а соціальне, а тому навколо нього повинні об’єднатися депутати усіх фракцій та статусів. Протокол голосування за проект Про внесення змін до рішення Броварської міської ради від 12.01.2016 року № 63-05-07 «Про бюджет міста на 2016 рік» та додатків 1, 2, 3, 5, 6, 7». засвідчує: депутати можуть об’єднатися заради спільної мети. На той момент із 21-х присутніх, депутати дали голоси зі 100% показником.

Попереду — підготовка проекту конкурсу на проектування та передпроектної документації, де конкурс має пройти на відкритих і прозорих принципах. Щоб зробити такий соціальний аспект як навчальний заклад міста максимально зручним для маленьких  мешканців Броварів.

Поділіться.

Коментарі закриті.