Трибуна – Бровари

Ритуальні служби Броварів: боротьба не за душу, а за тіло

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Продовжувати чи не продовжувати оренду підприємству«Петро Великий», яке надає ритуальні послуги і яке орендує приміщення Броварського моргу на території Центральної районної лікарні?

Свого часу Броварська міська рада ухвалила рішення про можливість здавати в оренду приміщення моргу та оголосила конкурс. Його з пропозицією в 11,5 тис. грн у 2011 році виграло підприємство «Петро Великий». 1 вересня 2017 року термін угоди між підприємством та Броварською міською радою завершується…

Нагадаємо, 26 червня під час оперативної наради у міського голови Ігоря Сапожка депутат Юрій Скотніков розкритикував роботу підприємства, що надає ритуальні послуги і закликав міського голову та раду не продовжувати з ним оренду. Тоді ж з’ясувалося, що представник «Самопомочі» направив письмове звернення і було створено комісію з вивчення ситуації.

Критика депутата Скотнікова зводилася до того, що підприємство «Петро Великий»:

— зареєстроване у столиці, дає робочі місця людям з Києва та платить податки не в міський бюджет;

— відбирає заробіток у Комунального підприємства «Ритуальні послуги», що призводить до збитковості КП, яке потрібно фінансувати з бюджету;

— діє схема, до якої залучена поліція. Зі слів Скотнікова, поліція та БЦРЛ «агітують» замовляти ритуальні послуги лише в підприємстві «Петро Великий», останнє у свою чергу, ніби користуючись психологічно тяжким станом клієнтів, «обдирає» їх.

29 червня, як і анонсувалося на оперативній нараді, комісія з вивчення ситуації щодо діяльності підприємства з ритуальних послуг на чолі із заступником міського голови Олександром Резніком та керівником відділу комунальної власності Тетяною Данюк прибула на територію моргу. Також на територію моргу приїхали депутати Юрій Скотніков та Борис Дудко, в. о. спецвідділу з контролю за благоустроєм Олег Єжаков, головний лікар БЦРЛ Валентин Багнюк та керівництво приватної похоронної служби «Петро Великий».

Оскільки інформація про приїзд комісії з перевіркою задля вивчення ситуації була відкритою, на приїзд чиновників керівництво підприємства чекало: у двір прибуло багато автомобілів, з яких виходили учасники АТО та люди в цивільному (як виявилося, невелика група підтримки київського підприємства зі столиці). Як зазначив пізніше у коментарі «Трибуні-Бровари» заступник міського голови Олександр Резнік, було видно, що підприємство готувалося до перевірки і приміщення моргу «причепурило».

Саму комісію приватники зустріли негативно, навіть агресивно. Хоча досить швидко стало зрозуміло, що у працівників «Петра Великого» претензії не до членів комісії, а до депутата Юрія Скотнікова, який, за їхніми словами, «каламутить воду». Ледь не дійшло до бійки, коли працівники підприємства на емоціях почали підвищувати голос на в. о. керівника спецвідділу Олега Єжакова.

З’ясувалося, що справа стосується діяльності не лише підприємства «Петро Великий», а й КП «Ритуальна служба». Депутат Юрій Скотніков аргументував, що своєю діяльністю приватники завдають збитків комунальному підприємству, відбираючи у них 60-70% заробітків і перетворюючи КП на збиткове.

Керівництво ж «Петра Великого» зазначило, що у 2011 році чесно виграло тендер, а те, що інші підприємства біля моргу позакривалися, є свідченням того, що «Петро Великий» виграв конкуренцію відносно низькими цінами на послуги та високою якістю.

Як розповіли «Трибуні-Бровари» керівник підприємства «Петро Великий» Алла Ландар та голова ГО «Київський міський комітет порятунку бізнесу» Микола Криворот, нині підприємство орендує приміщення моргу, має договір з містом та сплачує оренду, яка перераховується на безготівковий рахунок Броварської ЦРЛ на суму близько 30 тис. грн.

Алла Ландар.

«Сьогодні депутат Броварської міської ради (Скотніков — прим. Т. Б.) бачить економічну модель надання ритуальних послуг по-своєму. Але вона жодним чином не перетинається із законами України. Наприклад, депутат вважає, що усною вказівкою головному лікарю — продовжувати чи не продовжувати оренду — він має право позбавити підприємство користуватися на орендних правах майном, при тому, що це право здобуте у чесному, відкритому конкурсі.

На щастя, законодавство прописане так, що фірми будь-якої власності — ФОП чи підприємства — мають право брати участь у конкурсах. Головна умова саме цього конкурсу прозора: хто запропонує більшу оренду», — розповів Микола Криворот. Сьогодні, за словами керівників приватного підприємства, вони сплачують оренду близько 30 тис. грн., тоді як КП «Ритуальна служба» платить 1 грн.

У центрі – Микола Криворот.

«Оскільки у комунального підприємства ціни на ритуальні послуги дорожчі, а сама якість послуг, мабуть, гірша, то вибраний ось такий спосіб боротьби: лобіювання своїх інтересів, закриваючи більш успішні підприємства», — зазначив пан Криворот.

Як розповів «Трибуні-Бровари» заступник міського голови Олександр Резнік, під час роботи спільної комісії по перевірці спільних з районом територій та об’єктів власності, до комісії звернувся депутат Юрій Скотніков з проханням звернути увагу на питання продовження оренди для підприємства з ритуальних послуг «Петро Великий».

«Були зауваження щодо розміщення даного підприємства, а саме на території моргу. Говорилося про те, що це неетично. Комісія ухвалила рішення виїхати безпосередньо на місце і вивчити ситуацію.

Чітких аргументів, у чому провина чи недопрацювання з боку підприємства «Петро Великий», особисто я не почув. Мені, наприклад, представилася картина, що працівники «Петра Великого» добре ставляться до людей, які звертаються до них за послугами. Також ми дізналися, що підприємство надає робочі місця бійцям АТО», – прокоментував Олександр Резнік.

На його думку, не менш важливим є те, що підприємство сплачує щомісяця 30 тисяч гривень оренди і заборгованості за ними не було. Крім того, заступник міського голови зауважив, що роботі моргу вони не заважають, оскільки є вхід з іншого боку. Водночас було видно, що підприємство попереджене про перевірку і воно готувалося до неї.

«Щодо словесного конфлікту між головним лікарем Багнюком та депутатом Скотніковим, то комісія самоусунулася від нього. Важливо, що в скарзі від депутата звучала інформація про те, що морг перетворився мало не на базар, і людям незручно там перебувати, але ми перевірили і побачили, що така інформація не відповідає дійсності», — резюмував Резнік.

Заступник мера повідомив про те, що висновки перевірки комісії озвучить у вівторок 4 липня.

Переконання, що підприємству «Петро Великий» потрібно продовжити оренду, висловив і в. о. керівника спецвідділу з контролю за благоустроєм Олег Єжаков. «Підприємство сплачує досить солідну суму оренди за приміщення. Якихось зауважень у мене до них не виникло при перевірці території. Підстав для того, щоб не продовжувати підприємству оренду, я не бачу. А те, що наше комунальне підприємство не розвивається… Я цього не розумію», — зазначив Єжаков.

При своїх переконаннях за підсумками роботи комісії залишився депутат Юрій Скотніков. Представник «Самопомочі» у розмові з «Трибуною-Бровари» заявив, що підприємство «Петро Великий» влаштувало з перевірки цирк.

Юрій Скотніков.

«На початку роботи комісії приїхало багато мерседесів, розбили циганські шатра (великий намет від сонця чи дощу для проведення похоронної церемонії із застосуванням відеоекрану та музичної апаратури — прим. Т. Б.) та влаштували нам справжній пресинг. Позвозили бійців АТО та працівників столичних ритуальних служб. Буду наполягати, щоб на наступне засідання комісії запросили і керівника КП «Ритуальні послуги» (Олександр Мурга — прим. Т. Б.).

Приміщення моргу не призначене для розміщення якихось ритуальних крамниць. Кожне приміщення в морзі має своє персональне призначення. Створилася, на мій погляд, така схема: усіх, хто помирає в лікарні, ховають, замовляючи послуги саме в цій фірмі. Залучена поліція, яка роздає візитівки підприємства «Петра Великого». Не можу стверджувати про корупційну складову, але «ненав’язливе рекомендування» з боку поліції та лікарні замовляти ритуальні послуги саме у «Петра Великого» — є. 70% доходів забирають на себе приватники, а комунальне підприємство отримує реально прибутків відсотків 20-30%. Виходить так, що воно ледве жевріє.

По суті, ми фінансуватимемо з бюджету КП, тоді як прибутки будуть отримувати приватники. До того ж, вони є столичною фірмою, яка не платить податки до місцевого бюджету. Якщо всіх влаштовує така ситуація, коли ми викидатимемо кошти з бюджету, а «хтось» буде «стригти бабло», то нехай усе так і залишається. Я особисто хвилююся за те, щоб з бюджету марно не витрачалися кошти на комунальне підприємство.

Левову частку доходу приватники отримують будучи в домовленостях з Багнюком та з поліцією.

Щодо інформації, що на підприємство «Петро Великий» немає скарг, то це не правда. Якщо люди їх не пишуть, то це не означає, що їх немає. Я знаю випадки, коли люди співставляли ціни приватників і КП, і потім робили перезамовлення послуг. На моє переконання усі похоронні бюро повинні бути в рівних умовах, а морг має бути моргом, і не бути торгівельною точкою», — розповів Юрій Скотніков.

Олександр Мурга, керівник КП «Ритуальна служба», яке фінансується з бюджету міста Бровари: «Нам немає сенсу відкривати ларьок, який знаходиться поруч із моргом. Фірма «Петро Великий» знаходиться в самому морзі, і люди, які не володіють ситуацією, впевнені, що вони замовляють послуги при морзі, а не у приватній фірмі. Сюди долучається і поліція, яка дає телефони цієї фірми і рекомендує користуватися послугами саме цього підприємства. Виходить так, що померлу людину приносять наче не в морг, а в магазин.

Людей, які приїжджають до моргу і потрапляють в одне приміщення з «Петром Великим» фактично прив’язують до магазину. Наприклад, неодноразово звучало: «Не скористаєтеся послугами — не отримаєте з моргу тіло». Нам таке постійно говорять люди і не одна, я вигадувати таке не буду».

Того ж дня кореспонденти «Трибуни-Бровари» відвідали ще одне підприємство з надання ритуальних послуг та порівняли ціни на вінки та домовини похоронного бюро та підприємства «Петро Великий» — вони приблизно однакові.

І наостанок… Назва підприємства «Петро Великий», за словами його очільниці Алли Ландар, нічого спільного з російським імператором династії Романових не має. «Так звали мого батька, який займався цією справою. В пам’ять про нього я і назвала підприємство», — повідомила Алла Петрівна.

Поділіться.

Залиште відповідь