24 вересня 2018 року під час навчального процесу в броварській школі №7 стався обвал п’яти плит перекриття на 3-му (технічному) поверсі. На той час у приміщенні перебували діти. На щастя, постраждалих не було. Більш ніж дві тисячі школярів тоді відправили на вимушені канікули до 1 жовтня. Згодом канікули продовжили.

До 2 жовтня 2018 року не було оприлюднено жодної фотографії з місця події – журналістів як місцевих, так і центральних ЗМІ директорка 7-ї школи в частину, де стався обвал, не пустила, аргументуючи побоюванням за їхні життя. Експерти, які надавали коментарі журналістам відразу після НП, фотографій чи то не зробили, чи то не вважали за потрібне надати. Що насправді трапилося в броварській школі, можна було лише уявити з коментарів експертів  та повідомлень мера міста у соцмережах. Та їхні слова щодо масштабів обвалу мали розбіжності.

Так, Ігор Сапожко на своїй сторінці у ФБ спочатку повідомив про «часткове руйнування цегляної кладки технічного поверху Броварської спеціалізованої школи №7, внаслідок чого відбувся зсув двох плит покриття технічного поверху». Слідчі Броварського відділу поліції відкрили кримінальне провадження за ст. 271 (порушення вимог законодавства про охорону праці) ККУ через обвал трьох плит. Експерти ФОП  «Романенко І.Ю.» озвучили про значно більші обсяги руйнації – 5 плит.

Згодом, після перших обстежень стану будівлі,  за рекомендацією експертів мер міста зазначив, що перекриття підіпруть металевими стійками і навчання продовжиться. Головною причиною виникнення руйнації у приміщенні школи, на думку всіх експертів, є порушення технології при будівництві школи.

Головне питання, яким цікавились батьки школярів на всіх нарадах та засіданнях, це питання безпеки дітей. За словами генерального директора фірми (яка зголосилась провести роботи з реконструкції – ред.) «Атлант» Вадима Кагана, після проведення усього циклу заходів із реконструкції та встановленню телескопічних опор згідно рекомендацій експертів, можна буде розпочинати навчальний процес.
Опори було встановлено, школярі повернулись за парти, втім дослідження стану будівлі було вирішено провести більш ґрунтовні.

23 листопада 2018 року директорка 7 школи  заключила договір з ФОП «Романенко І.Ю.»  на проведення обстеження стану будівельних конструкцій школи.

За результатами звернення «Трибуни-Броварів» до управління освіти і науки Броварської міської ради, журналісти отримали копію звіту експертів, які проводили дослідження.

Відповідно до технічного звіту, обстеження будівельних конструкцій школи проводилося інструментальними методами і візуально з вибірковим виміром основних геометричних параметрів і фотографуванням дефектів та пошкоджень.

Серед переліку недоліків, які впливають на стан будівельних конструкцій, виявлено наступні:

 • інтенсивне циклічне замочування основи фундаментів, викликане зливом води з системи опалення як в період початку і кінця опалювального сезону, так і при ремонтних роботах систем водопроводу і опалення в класах. Цьому дефекту піддалися близько 85% усіх фундаментів будівлі. Цей дефект є найбільш вагомим і основним для інших виявлених дефектів конструкцій будівлі. Стан замочуваних фундаменті ускладнюється і тим фактором, що в ґрунтах підошви, згідно геологічних вишукувань, знаходиться лесовий шар, який дає нерівномірне осідання при кожному замочуванні. Найменш інтенсивно відбувається замочування основи фундаментів у частині будівлі під спортивною залою;
 • попри те, що міцність бетону фундаментних блоків і відповідає проектній документації, внаслідок нерівномірних осідань основи фундаментів на їхніх стінах із бетонних блоків і цегляних стінах будинку стали з’являтися вертикальні та похилі тріщини з різною шириною розкриття (від 1-5 мм);
 • через дефекти вимощення та гідроізоляції зовнішні стіни фундаментів  (частково –  ред.) мають сліди замочування від попадання вологи із зовнішнього боку фундаментних блоків;
 • має місце замочування основа  фундаментів через протікання з каналізаційних труб;

 • електричний силовий кабель підключення до мереж енергопостачання школи лежить на вологій землі в місці протікання каналізаційної труби;
 • 14 плит перекриття і 6 залізобетонних прогонів підвальних приміщень мають оголену і кородуючу робочу арматуру (шар корозії коливається від 1-го до 8 мм);

 • під час обстеження виявлено ряд вертикальних та горизонтальних тріщин стін (як зовнішніх, так і внутрішніх – ред.) та швів у різних місцях будівлі;

 • виявлено змонтовані 46 ребристих плит покриття марки 3ПГ6  замість проектних багатопустотних плит марки ПК60.15-8. Всі ребристі плити змонтовано без опорних залізобетонних подушок із величиною обпирання на цегляні стіни 100-130 мм. У багатьох місцях їх обпирання на стіни, цегла викришується, що призводить до зменшення зони обпирання, внаслідок чого 4 ребристі плити обрушилися;

Фото спеціалістів Державного науково-дослідного інституту будівельних конструкцій

 • Проведені розрахунки показали, що при максимальному розрахунковому сніговому навантаженні змонтовані ребристі (див. попередній пункт – ред.) плити технічного поверху в осях Л-М замість пустотних плит, виявляться перевантаженими на 120%;
 • всі елементи дерев’яної покрівлі оброблено вогнебіозахистом украй неякісно:  з великими пропусками і тільки на висоту 2,3м;
 • над всією будівлею, приблизно 5 років тому, було зведено  додаткову двосхилу покрівлю  з оцинкованого профнастилу по дерев’яних конструктивних елементах, що стало додатковим навантаженням у 65 кг / м2 на плити покриття.

На підставі проведеного обстеження і виявлених дефектів конструкцій будівлі школи, а також відповідно до ДСТУ-Н Б В.1.2-18:2016, на думку експертів: «…будівля Броварської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №7 має технічний стан категорії «3» – не придатний до нормальної експлуатації.
Але після проведених у терміновому порядку протиаварійних заходів, у результаті яких під всі ребристі плити і залізобетонні прогони  в зоні їх обпирання на цегляні стіни, заведено додаткові сталеві опорні стійки, а також сталеві опорні стійки в зоні обпирання залізобетонних прогонів на цегляні стіни в рівні 1-го і 2-го поверхів по осі 4, у  цілому технічний стан будівлі школи знаходиться в категорії  «2» – ЗАДОВІЛЬНИЙ.

Крім зауважень, експертна організація розробила ряд рекомендацій, які, швидше за все, буде враховано при проектуванні робіт із реконструкції будівлі СШ №7.

Повний варіант технічного звіту із  обстеження будівельних конструкцій Броварської ЗОШ №7 :

Нагадаємо,  у зв’язку з надзвичайною подією в 7-й школі, планувалось обстежити приміщення всіх  загальноосвітніх навчальних закладів, адже 7-а школа не  найстарша у місті. Роки будівництва броварських шкіл: ЗОШ №1 — 1939р., ЗОШ №2 — 1977р., ЗОШ №3 — 1986р., гімназія імені С.Олійника — 1955 р., СШ №5 — 1966р., ЗОШ №6 — 1973р., СШ №7 — 1973 р., НВК — 1977р., ЗОШ №9 — 1981, ЗОШ №10 — 1989 р., БНВО — 1973 р..

Про результати  проведених обстежень в інших навчальних закладах  повідомимо додатково.

Матеріали «Трибуни-Броварів» на тему надзвичайної події у СШ №7:

 1. Школа №7 «тріснула по швах» і призупинила роботу;
 2. Обвалені плити перекриття у 7-й школі підіпруть металевими стійками, – експерт;
 3. Обвал плит перекриття у 7-й школі: поліція відкрила кримінальне провадження;
 4. Нова дата відновлення навчання в 7-й школі та причина обвалу плит, – повідомлення Ігоря Сапожка;
 5. Причини обвалу плит у 7-й школі: висновки трьох незалежних експертів;
 6. Як насправді виглядає «зсув плит» у 7-й школі. ФОТО;
 7. Зі школи №7 перевелись 13 учнів.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: