Тиждень тестування на ВІЛ, гепатити B та С: перевірся до 24 травня

Pinterest LinkedIn Tumblr +

До 24 травня в Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та гепатити B та С. Про це повідомляє Центр громадського здоров’я та закликає українців перевіритися безкоштовно на наявність цих хвороб.

Мільйони людей у світі живуть з ВІЛ повноцінним та здоровим життям. Вчені вже довели, що тривалість життя людей з ВІЛ не відрізняється від тривалості життя людей без ВІЛ. Але це можливо лише за двох умов – знати, що в тебе ВІЛ та систематично проводити лікування.

За оцінками національних та міжнародних експертів, нині в Україні близько 200 тисяч ВІЛ-позитивних людей і понад 60 тисяч з них не знають про свій статус. Найбільш ураженими ВІЛ-інфекцією регіонами є Дніпропетровська, Одеська, Миколаївська, Херсонська, Київська, Чернігівська області, а також Київ.

Більш ніж 50% осіб віком від 15 років ВІЛ-інфекцію виявляють вперше на 3 та 4 клінічних стадіях. Пізніх стадіях, коли ослаблений вірусом організм вже не може долати прості захворювання.

Хвороба на ВІЛ загрожує не лише групам ризику, адже у понад 65% випадках захворювання на ВІЛ передається статевим шляхом.

У рамках тижня тестування, який в Україні проводить Центр Громадського здоров’я МОЗ України, у Києві та інших містах країни працюватимуть мобільні лабораторії Альянсу громадського здоров’я та AHF Україна.

Процедура тестування – дуже швидка та абсолютно безкоштовна. Результат швидкого тесту на ВІЛ готовий уже за 15 хвилин: до 5 хвилин – підготовка і забір крові з пальця, 10 – очікування результату. Перед тестуванням ви зможете поставити питання та отримати інформацію про ВІЛ-інфекцію, шляхи її передачі, оцінити з фахівцем свій ризик інфікування ВІЛ та розглянути можливості його зниження, отримати інформацію про організації, де можна отримати іншу допомогу, тощо.

Гепатит B і C – 2 основних типи з 5 різних інфекцій гепатиту, що є причиною 96% всіх випадків смерті від гепатиту. Близько 325 мільйонів людей у ​​світі живуть з хронічною інфекцією, викликаною вірусом гепатиту B або вірусом гепатиту C. Від наслідків хронічного гепатиту (рак, цироз печінки) щороку помирає близько 700000 людей.

За оцінками експертів, нині в Україні близько 1,5 мільйони людей мають вірус гепатиту С та півмільйона людей, які мають хронічне захворювання на гепатит В. Натомість про свій статус знають лише 20% хворих на вірусний гепатит В, на гепатити С – тільки 8%.

Обов’язкове тестування на гепатити необхідно проходити групам ризику:

 • споживачам ін’єкційних наркотиків,
 • працівникам комерційного сексу,
 • чоловікам, які мають секс з чоловіками,
 • вагітним,
 • ВІЛ-позитивним
 • людям, яким здійснювали переливання крові та її компонентів (особливо у 90-х та на початку 2000-х роках)

Також рекомендовано тестування:

 • якщо у вас була велика кількість партнерів та ви практикували незахищений секс. Ризик зараження статевим шляхом  на гепатит В за оцінкою експертів становить 30% – це дуже високий показник (Для гепатиту С- не типовий шлях передачі);
 • якщо ви робили пірсинг та тату;
 • якщо робили татуаж, манікюр та педикюр у салонах, де не впевнені, що достатньо стерелізують прилади;
 • при порушенні елементарних правил гігієни в той час: коли людина разом з членами сім’ї користуються однією бритвою, манікюрними ножами і іншими предметами, на яких може зберігатися кров;
 • при медичних процедурах, якщо не дотримано санітарних правил обробки інструментів, перевірки крові перед переливанням, тощо.

Тестування на вірусні гепатити можна зробити в Броварах в Центральній районній лікарні. Також можна самостійно придбати експрес-тест на гепатити у аптеці. Вони коштують близько 85 грн. У випадку, якщо експрес-тест буде позитивним, необхідно обов’язково пройти повторне тестування у медзакладі.

Європейський тиждень тестування було запроваджено у 2013 році. Мета ініціативи – збільшити кількість тестування на ВІЛ і вірусні гепатити та підвищити обізнаність людей про переваги раннього тестування на ці захворювання.

Вже 7 рік поспіль тиждень тестування проходить у країнах Європи. 5 рік поспіль, коли до ініціативи окрім тестування на ВІЛ включено тестування на вірусні гепатити В та С. У 2018 році в Європейському тижні тестування взяли участь 53 країни та понад 700 тисяч організацій.

Цього року Європейський тиждень тестування вперше проходитиме 2 рази на рік – у травні та у листопаді. В Україні ініціатором проведення Європейського весняного тижня тестування в цьому році виступив Центр громадського здоров’я.

Європейський весняний тиждень тестування в Україні Центр громадського здоров’я проводить за сприянням та підтримкою PEPFAR (Надзвичайний план Президента США по боротьбі зі СНІДом) та CDC (Центр контролю та профілактики захворювань США).

Поділіться.

Залиште відповідь