У квітні суд розгляне апеляцію у справі 95 га землі «Радіопередавального центру»

Pinterest LinkedIn Tumblr +

4 квітня о 10.15 колегія Апеляційного господарського суду Київської області продовжить розгляд апеляційної скарги за позовом Броварської міськрайонної прокуратури про витребування з чужого незаконного володіння 94,67 га земель Державного підприємства «Радіопередавальний центр». Таке рішення було ухвалене під час засідання суду 2 березня.

Колегія Апеляційного суду (головуючий — О. Гаврилюк, судді В. Сулім, А. Майданевич) під час засідання заслухала обидві сторони. Нагадаємо, з одного боку (позивач) — це Броварська міськрайонна прокуратура, яка діє в інтересах держави в особі Броварської територіальної громади, з іншого (відповідачі) — управління Держгеокадастру у Київській області, ТОВ «Компанія Інтер-Профіт», ТОВ «Компанія Інтер-Кастомс», ПАТ Банк Михайлівський.

Екскурс в історію

Ще в червні минулого року до Господарського суду Київської області надійшла заява Броварської місцевої прокуратури про витребування з чужого незаконного володіння 94,67 га земель ДП «Радіопередавальний центр».

29 червня суддя Господарського суду Київської області Т. Карпечкін відповідною ухвалою порушив провадження у справі та призначив засідання на 12 липня.

На липневе засідання прибули представники сторін.

Від Броварської прокуратури надійшло клопотання про залучення до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів — 48 фізичних осіб, яким було передано у власність спірні земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства (на переконання позивачів, схема — зміна цільового призначення землі на сільськогосподарську, роздача ділянок по 2 га кожній особі, потім скупка їх, а далі знову зміна цільового призначення на промислові землі — дала можливість приватним особам без аукціону отримати майже 100 га землі).

Суд задовольнив клопотання прокуратури.  Проте, жоден з 48-ми громадян жодного разу не прибув в судове засідання.

23 серпня розгляд справи продовжився. Сторони надали свої пояснення. Після ще кількох перенесень, нарешті суд 13 жовтня відхилив позовну заяву Броварської прокуратури.

Обґрунтовував своє рішення суд тим, що за матеріалами справи земельна ділянка загальною площею 115,8643 га перебувала у постійному користуванні ДП «Радіопередавальний центр», а тому ГУ Держземагентства у Київській області не виходило за межі наданих законом повноважень під час видачі оскаржуваних наказів, а передача спірних земельних ділянок у приватну власність для ведення особистого селянського господарства не суперечила вимогам земельного законодавства та містобудівної документації.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції Броварською прокуратурою було подано апеляційну скаргу.

Аргументи сторін

Під час засідання 2 березня позивач звернув увагу на кілька важливих деталей справи:

— землі ДП «Радіопередавальний центр» є такими, що можна використовувати лише для транспортної інфраструктури та зв’язку, а тому не можна їх використовувати за сільськогосподарським призначенням;

— зміна цільового призначення землі, з промислового на сільськогосподарське, дозволила реалізувати злочинний задум і шляхом розподілу по 2 га на 48 чоловік передати землі у приватні руки.

Директор ДП «Радіопередавальний центр» Олексій Скочко надав суду матеріали, які спростовують твердження про використання Радіопередавальним центром земель сільськогосподарського призначення.

Екскурс в історію справи

Свого часу «Радіопередавальний центр» був утворений рішенням Ради Народних комісарів у 30-х роках минулого сторіччя. Спочатку його територія була поблизу вулиці Чорновола.

У 1970-х роках Броварський виконком міської ради клопотав перед радгоспом імені Кірова додати ще й ділянку біля вулиці Олега Оникієнка (колишня Кутузова).

На жаль, документи на землі від 30-х років не збереглися, лише з 50-х років залишилися акти на ділянку площею близько 37 га., решта землі оформленою належним чином не була.

У 2005 році ДП «Радіопередавальний центр» звертався до Броварської міської ради з заявою про оформлення права постійного користування земельними ділянками що перебувають в фактичному користуванні, але Броварська міська рада прийняла рішення передати землі підприємству в оренду, оскільки Генеральний план передбачав винос підприємства за межі міста, а отже і право постійного користування ніхто не надав. Проте і  ДП «Радіопередавальний центр» відмовилось брати в оренду ділянку яку вважало своєю. Ситуація «зависла» до 2012 року.

У 2012 році ухвалою Господарського суду міста Києва було замінено арбітражного керуючого. Ним став Сергій Буличов.

Постановою Окружний адміністративний суд міста Київ зобов’язав Держземагенство внести відомості, що у Радіопередавального центру є землі сільськогосподарського призначення (94,6га), а не промислового. Зазначені висновки суддя Окружного адміністративного суду міста Києва В. Амельохін зробив на підставі копій взагалі не завірених документів, а самі документи підтверджують право користування тільки на 38 га.

Це рішення суду не було оскаржене ні податковою інспекцією (була у справі відповідачем), ні Держземагенством (позивач).

Сергій Буличов

Одразу після того, як були внесені відомості про те, що ці землі є сільськогосподарськими, арбітражний керуючий оформив нотаріально завірену відмову від права користування земельною ділянкою у 94,6 га, нехтуючи тим, що на цій земельній ділянці знаходилися антенні поля, вишки, вежі по 262 метри, насосна станція, технологічні приміщення тощо (до речі, відмовився у порушення закону, тому що погодження органами управління у нього не було, і при цьому він зазначав, що на цій ділянці нічого не знаходиться, хоча залишалося усе технологічне обладнання).

Формально ця земельна ділянка була зарахована в розпорядження Держземагенства Станіславом Губіним — заступником голови Держземагенства в Київській області.

Останнє знайшло 48 «щасливчиків», яким можна було за статтею 121 Земельного кодексу України передати в безоплатну власність, якщо площа ділянки не перевищує 2 гектарів і виключно «для ведення сільського господарства».Потім, практично в один день у одного нотаріуса була оформлена продаж цих ділянок ТОВ «Інтер-Профіт». Далі Броварська міська рада змінила цільове призначення землі із сільськогосподарського призначення на промислове.

У такий спосіб, на переконання позивачів, до приватних структур перейшла земельна ділянка у 95 га. землі в обхід аукціону і до місцевого бюджету не надійшло близько 200-250 мільйонів гривень.

До речі, адвокат з боку відповідача Тарас Лавріненко. Це ім’я та прізвище фігурують у списку 48 набувачів земельних ділянок.

Наступне засідання по справі відбудеться 4 квітня о 10.15.

 

 

Поділіться.

Залиште відповідь