У межах програми «єВідновлення», понад 19 тисячам українців виплатили 1,5 млрд гривень на ремонт пошкодженого житла та на придбання нового. Серед них – мешканка Великої Димерки пані Надія, житло якої окупанти спалили в березні 2022 року.
Вторгнення окупантів та вид’їзд
На початку повномасштабного вторгнення, росіяни дуже швидко окупували значну територію Броварщини. Опинилася під ворогом і Велика Димерка.
Рашисти почали обстрілювати селище із 8-го березня. Того дня у Великій Димерці з’явилися ворожі танки. На своєму шляху вони розстрілювали все: гатили по людях, автомобілях і будинках.
14-го березня загарбники повністю окупували селище. До цього моменту з Великої Димерки змогли виїхати майже 6 тис. жителів.
Однією із них була пані Надія, яка виїхала до Переяслав-Хмельницького.
«Ми проживали в будинку з сином, невісткою та внуком. Разом із ними я виїхала з Великої Димерки 24-го лютого 2022 року. Згодом хотіла повернутися, але сусіди по телефону відмовили мене від цієї ідеї, адже в селищі стояли російські танки», – розповідає «Трибуні-Броварів» пані Надія.
Втрата житла та повернення на Батьківщину
17-го березня жінці повідомили, що горить її будинок. Ця новина її шокувала.
«Окупанти спочатку влаштувалися в моїй хаті – вони тоді зайняли і мій, і сусідські будинки. Але не пощастило саме моєму житлу. Знайомі казали, що горіло воно два дні…», – ділиться спогадами постраждала великодимерчанка.
Згодом пані Надія все ж повернулась у рідне селище. Місцева влада виділила для неї житло в гуртожитку, по сьогоднішній день оплачує їй комунальні послуги.
1-го квітня 2022 року пані Надія через портал «Дія» подала заяву на відновлення пошкодженого майна. По приїзду жінки додому, спеціальна комісія зробила обстеження того, що залишилося від її житла, і визначила, що будівля пошкоджена на 94%.
«Були одні стіни, які ледь трималися на фундаменті. Вони валилися навіть від вітру. Згодом син зніс і їх», – розповідає пані Надія.
Також жінка подала заявку в благодійну організацію «Карітас» на встановлення модульного будинку. Благодійники пообіцяли встановити модульне житло до кінця 2023 року.
«До цього американські благодійники встановлювали людям модульні будиночки з меблями, посудом, навіть картини висіли на стінах. «Карітас» пропонує тільки будинок, але без меблів. Дякую і на тому», – каже пані Надія.
Сертифікат та надія для Надії
Улітку на порталі «Дія» з’явився реєстр постраждалих, у яких війна відібрала домівку. У рамках державної програми «єВідновлення», їм виплачують кошти на придбання нового житла.
1-го серпня цього року пані Надія подала заявку і туди. Після обстеження комісією зруйнованого житла, жінці прийшло повідомлення про те, що заявку зареєстровано та подано в обробку.
І ось нещодавно, 12-го жовтня, пані Надії прийшов сертифікат на 4 млн 201 тис. 194 грн 98 коп.

«За ці кошти я маю право купити одну квартиру чи будинок. До прикладу, якщо я придбаю житло за меншу суму, то різниця коштів «згорає». Але дозволяється доплата своїх коштів, якщо придбане житло дорожче за суму сертифікату», – пояснює жінка.
Також за умовами отримання коштів, квартиру чи будинок, придбані за програмою «єВідновлення», не можна продавати протягом 5 років.
Наразі пані Надія підшуковує собі житло, в якому житиме із сином, невісткою та внуком.
«Надії не щастило із самого початку повномасштабного вторгнення окупантів. Багато хто з нашої громади отримав різноманітну допомогу, а вона чомусь була в стороні», – розповідає «Трибуні-Броварів» нова очільниця Великодимерської громади Антоніна Сидоренко.
«Не щастило, бо мовчала. Але коли «постукала» – мені «відкрили». Я була трішки здивована та дуже щаслива», – зі сльозами на очах каже пані Надія.
Фото надані пані Надією
Читайте також:
Пошкоджене житло: в Україні перевірятимуть використання компенсацій за програмою «єВідновлення»
Як відбудовується в Броварському районі постраждале через війну житло та соціальні об’єкти
«єВідновлення»: в Україні запустили програму компенсації за пошкоджене під час війни житло
Компенсація за пошкоджене чи зруйноване через воєнні дії житло: названі терміни








