Устигнути врятувати мозок: 29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом, який є основною причиною інвалідності та смертності як у світі, так і Україні. Не є виключенням і Бровари. Які причини інсульту, чим він так небезпечний і які його наслідки?

Згідно із зведеними даними Броварської центральної  райлікарні  та Центру первинної медико-санітарної допомоги, у Броварах у 2016 році  зареєстровано 491 хворий на інсульт. Усім діагноз встановлено вперше.  За 12 місяців 2017 року кількість хворих на інсульт у Броварах склала 440 осіб. Лише за 6 місяців поточного року в місті зареєстровано 267 хворих із таким діагнозом у віці від 18 до 100 років. Більшість хворих – працездатного віку.

В Україні щороку виникає 140 тис. випадків інсульту, у світі – 17 мільйонів. Із них – 6 млн людей помирає, ще 5 млн залишаються інвалідами.

Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, що спричиняє ушкодження тканин головного мозку і розлади його функції.

Як зазначає на своїй сторінці у FB виконуюча обов’язки міністра охорони здоров’я України  Уляна Супрун, наслідками інсульту може стати параліч кінцівок, втрата зору, порушення ходи, мови та психічних функцій.

«У 90% випадків інсульт викликають конкретні фактори ризику, яким можна запобігти. Це хронічні серцево-судинні захворювання (особливо — артеріальна гіпертензія), цукровий діабет, куріння, зайва вага, зловживання алкоголем, стрес та недостатня фізична активність», – пише Супрун. І зазначає:

Якщо є підозри на інсульт, попросіть людину зробити три прості дії:

  1. Посміхнутися. При інсульті посмішка асиметрична.
  2. Вимовити власне ім’я та прізвище. При інсульті мовлення невиразне чи зовсім втрачене.
  3. Підняти обидві руки. При інсульті раптова слабкість руки чи ноги, несподіване запаморочення та втрата рівноваги.

Якщо наявний хоча б один із симптомів – варто терміново викликати «швидку». Кожну хвилину помирає 2 млн нервових клітин. У перші 4, 5 год  можна відновити кровопостачання  головного мозку та зупинити прогресування інсульту. Чим швидше буде надана допомога – тим  у хворого більше шансів повернутися до нормального життя.

За даними  американської організації National Stroke Association, у 10% людей після інсульту протягом 1-1,5 місяців спонтанно відновлюються всі порушені функції. У 10%  порушення настільки складні, що не піддаються відновленню. Ще 20% після інсульту помирають протягом місяця. Решта 60% мають порушення мови, мислення, ковтання, сприйняття, чутливості, психоемоційної сфери і т. д. Серед цих 60%  – у 20% –  легкі наслідки, і хворі мають шанси на повне відновлення, 20%  – середньотяжкі, ще 20% – важкохворі. У людей із середньотяжким і важкими інсультами відновлення часто буває частковим.

Тож Уляна Супрун  радить вести здоровий спосіб життя та регулярно консультуватися зі своїм лікарем, який  може визначити фактори ризику інсульту, розрахувати його ймовірність протягом 5-10 років та порадити, як знизити ризик хвороби на 50-80%. Нормалізувати тиск допоможуть ліки. За урядовою програмою “Доступні ліки” потрібні ліки можна отримати  безоплатно або доплативши невелику різницю. Для цього варто звернутися до свого сімейного лікаря.

Фото – з мережі Інтернет

Поділитись

Про Автора

Броварчанка, журналіст "Трибуна-Бровари"

Leave A Reply