Велоекскурсія підприємствами-забрудниками повітря і публічна дискусія про екологію. ФОТОРЕПОРТАЖ

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Цієї суботи, 1 серпня, відбувся велозаїзд по підприємствах на броварському Промвузлі та Торгмаші. Місцеві екоактивісти таким чином указали на головних, на їхню думку, винуватців забруднення повітря в Броварах, до яких потрапили найбільші заводи міста. Після цього на майдані Свободи небайдужі громадяни організували тематичну дискусію за участі броварців, місцевих політиків і активістів з інших міст. Попри публічні запрошення, представників влади на заході не було.

Учасники велопробігу збиралися на майдані Свободи на 10:00. Організувати рух їм допомагала броварська поліція та «байкерська» волонтерсько-рятувальна організація «MotoHelp». Безпеку 20-кілометрового заїзду (в обидві сторони) координував начальник сектора поліції Володимир Шуб. Він одразу попередив присутніх, що рішення від влади про перекриття дороги для велоколони нема.

Координація дій поліції та активістів

Перед велозаїздом до активістів ненадовго прийшов поспілкуватися головний еколог Броварів Юрій Жимайлов. Після цього представників влади волонтери не бачили

Велозаїзд

Колона рухалася бульваром Незалежності до самого кінця. Перша зупинка – одразу на виїзді із житлової зони на «Трикотажці». Тут, як пояснили активісти, замість заводу «Galina Blanka» запрацював новий завод, що виробляє штучне хутро.

Біля “Трикотажної фабрики”

Читайте також: Дим і сморід: броварці скаржаться на ТОВ «Роза». ВІДЕО

Тетяна Кальченко

Активістка Тетяна Кальченко показує, як “димлять” підприємства

Від підприємства часто чути запах паленого, переконує активістка Тетяна Кальченко. Завод отримав 2-гу категорію небезпеки. Але від нього до житла навіть нема 100 м. Громадська діячка на місці демонструє перелік хімікатів, які, з її слів, використовують на виробництві.

Хімікати

Фото переліку хімікатів, що використовують на підприємстві

Колона рушила вглиб Промвузла

Далі велоекскурсанти зробили кількасекундну зупинку за вул. Металургів. Але ґрунтовно поговорити «стали» вже біля «Заводу пластмас».

Зупинка біля "Заводу пластмас"

Зупинка біля “Заводу пластмас”

Мовляв, навпроти розміщене підприємство, орендоване у «Фелікс Енерджі», яке утилізовує медичні маски та інше специфічне сміття шляхом спалювання.

Фелікс Енерджі

Тут відчувається сморід

Тут же активісти і журналіст «Трибуни» не востаннє відчули неприємний хімічний запах. За інформацією організаторів велопробігу, підприємство має ліцензію від Мінекології. Водночас, як переконує активіст Роман Нестерук, такі об’єкти вже заборонені в містах.

Читайте також: Автомийка на Київській, самозахоплення «Фелікс Енерджі», метри під гаражі – «земельні питання» до сесії

Далі активісти рушили до найбільшого виробника газоблоків в Україні – «Орієнтир-Буделементу». На момент візиту активістів на підприємстві не диміло.

Орієнтир-Буделемент

Тут виготовляють газоблоки “Стоун-Лайт”

Велоекскурсія

Однак, як указують присутні, тут часто гасять вапно, що дає свій запах. А навпроти, за деревами, – ще один завод, який не гребує викидами.

Підприємство

Об’їхавши «Орієнтир-Буделемент» і звернувши на село Квітневе, велоколона зупинилася біля Алюмінієвого заводу. Із точки огляду видно трубу, що саме диміла.

Алюмінієвий завод димить

Димить на території Алюмінієвого заводу

Далі – через Квітневе і залізницю виїхали на Торгмаш, де розміщене ШБУ-50. Тут відчувається стійкий запах бітуму (складової асфальтної суміші).

ШБУ-50

ШБУ-50

Велоекскурсія

Тут, на Торгмаші, сконцентровано кілька заводів

ШБУ-50, труба димить

Іще одна труба, що димить. Тепер – на території ШБУ-50

Поруч – іще кілька підприємств, зокрема цементно-бетонного профілю. Їх активісти звинувачують щонайменше в поширенні пилюки, яка здіймається навколо в повітрі.

Підприємство на Торгмаші

Звідси, кажуть активісти, йде пилове забруднення

П’ятачок заводів

ШБУ-50

ШБУ-50 з іншого боку

Спалюють на цвинтарі

Час активістів був обмежений, адже до зустрічі на майдані Свободи лишалося менше ніж пів години. Тож відвідали не всі об’єкти, на які звернули увагу. Решту показали на світлинах. На цьому фото з Google Map видно, як на території кладовища на вул. Олега Онікієнка щось спалюють

Велоекскурсія на фоні ШБУ-50

Чому активісти жадали почути владу

Після велоекскурсії її учасники повернулися на майдан Свободи для розмови про проблеми екології в місті. Як розповіли організатори, вони запрошували владоможців на зустріч, однак ніхто з них на акцію не прийшов. А запитань до влади, запевняють активісти, достатньо.

Читайте також: Екопротест у День Броварів: рятуйте, ми хочемо жити! ФОТО

Роман Нестерук згадав минулорічну екоакцію на цьому ж місці. Мовляв, тоді були розмови про встановлення датчиків вимірювання забруднення повітря на підприємствах, автошляхах тощо. Однак, до цього часу питання не вирішене.

Роман Нестерук

Активіст Роман Нестерук

Відповідна міська програма передбачала встановлення трьох видів датчиків і ще додатково датчиків житлової зони. Але програма не була виконана, її потреби перенесли на 2020 рік, урізавши вдвічі. Також у програмі позбулися пересувної лабораторії. Замість неї передбачили два пересувних датчики. Названа причина – дорого.

Мйдан Свободи

На дискусію прийшло кілька десятків людей

Активісти тоді погодилися, що в 2020 році програма має бути виконана, каже Роман Нестерук. Та з початку року досі не встановили жодного датчика. А тепер почали казати, що програму знову уріжуть у два рази. Тож екоактивісти не впевнені, що обіцянки влади будуть виконані.

Екоакція 01.08.2020

Фасад адмінбудівлі міськради був завішений тематичними плакатами

Спікерка Оксана Савченко розповіла, що в місті раніше таки встановили три газоаналізатори. Вони фіксують перевищення лише за чотирма показниками.

Оксана Савченко

Активістка Оксана Савченко

І один із них – діоксид азоту – регулярно перевищений. Попри небезпеку газу для здоров’я, влада не б’є на сполох, переконує учасниця.

Що може зробити влада і чому важлива активність людей

Колишні можновладці від екології, а також активісти з інших міст, узяли участь у дискусії онлайн. Так, ексочільник держекоінспеції столичного округу Сергій Волков розповів, що місцева влада може впливати лише на підприємства з 3-ю категорією забруднення, анулюючи їхні дозволи.

На акції онлайн

Налагодження онлайнзв’язку

Це – єдиний дієвий інструмент, переконує колишній чиновник. Менш дієвий – оцінка впливу на довкілля за допомогою громадських слухань. Є непогані приклади, коли в Карпатах громади таким чином добивалися справедливості, вказує Сергій Волков.

Читайте також: ЄноТік: екологічний чатбот запустили обласні чиновники

Ексдержслужбовець зауважив, що наразі пропонують зміни до законодавства. Якщо їх ухвалять, навіть за не допуск до підприємства екологічного працівника буде вже не маленький штраф, а серйозна, в тому числі кримінальна, відповідальність.

Екоакція 01.08.2020

Активіст із Маріуполя Максим Бородін зазначив, що в кожного міста в Україні є свої особливості. Але загальноукраїнська проблема – відсутність системи моніторингу якості повітря. До того ж, ідеться про професійне і дороге обладнання.

У Маріуполі громада добилася закупівлі такого. Й обладнання таки встановили. Однак, воно досі не запрацювало. Утім, на переконання активіста, саме активність громади впливає на вирішення питання забруднення повітря.

Учасник дискусії "із залу"

Учасник дискусії “із залу”

Артем Романюк, представник компанії SaveDnipro з міста Дніпро, розповів про розроблену його командою карту з моніторингу якості повітря. Вона базується на переважно приватних недорогих газоаналізаторах, які може встановити кожен.

Броварські активісти нагадали, що восени в Києві саме завдяки цій системі люди не лише за власними відчуттями, а й за показниками, одразу зрозуміли, що щось не так із повітрям.

Читайте також: Рівень діоксиду азоту в Броварах перевищений у 3 рази, – Сапожко

Артем Романюк зауважив, що датчики недорогі, оскільки базуються на аналізі лише дрібнодисперсного пилу. Saveecobot агрегує цю інформацію і наносить її на карту.

Дмитро Ратніков, Сергій Батюк

На акцію прийшли і місцеві депутати й кандидати. На фото – Дмитро Ратніков і Сергій Батюк

Що сказали політики

Акцію відвідали кілька броварських політиків. Так, міський депутат, кандидат у мери Андрій Саук із Демальянсу та команди «Голосу» зазначив, що бере участь у заході, бо він і його діти дихають цим повітрям, на відміну від можновладців Броварів, які не живуть у місті.

Депутат Андрій Саук

Депутат Андрій Саук

Сергій Батюк із команди Європейської Солідарності висловив незадоволення низькою активністю громадян у боротьбі за екологічні права.

Сергій Батюк

Депутат Сергій Батюк

Водночас він пообіцяв відстоювати і надалі права громади. При цьому зауважив, що головного еколога (дієвого – ред.) в місті нема.

Екоакція 01.08.2020

У якийсь момент із неба полило, тож акція разом із учасниками та велосипедами перемістилася під навіс

Екоакція 01.08.2020

Громадяни говорили на дотичні теми. Цей чоловік, наприклад, розповів як за допомогою телефонних дзвінків на номер 6-11-11 можна добитися завершення ремонтних робіт і вивезення сміття

На акції також був присутній потенційний кандидат у міські голови від «Слуги народу» Дмитро Ратніков. Його виступ анонсували організатори, однак за хвилину перед ним політик пішов. Активісти розповіли, що він відмовився від виступу.

Екоакція 01.08.2020

Під час дискусії серед дорослих діти малювали плакати на тему екології

Після виступів організатори зазначили, що не підбиватимуть підсумків і не складатимуть вимог до влади тут і зараз, а зроблять це в онлайнрежимі потім.

Фото – Дмитро Карпій, © «Трибуна-Бровари»

Читайте також

  1. Сортувати, щоб не потонути у власному смітті. ВІДЕО
  2. Громадські слухання. Як зонінг Броварів вплине на екологію міста
  3. Екологічна карта: чи ефективно прибирають у Броварах сміттєзвалища після скарги? ФОТО
  4. На сайті міськради з’явилася екологічна сторінка Броварів
  5. «Велодень-2019» у Броварах: сімейне свято для шанувальників велопрогулянок. ФОТО
Поділіться.

Залиште відповідь