«Весняний локдаун – ранив, а карантин вихідного дня – добив», – підприємець Юрій Котелевець

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Кілька днів тому на бульв. Незалежності припинило працювати кафе «Кулінарія/ кондитерська «777», яке було улюбленим закладом швидкого харчування для частини містян. У кафе можна було не лише придбати за помірну ціну значний асортимент тістечок, тортів та випічки, а й посидіти за чашкою кави/чаю. Керівництво закладу пояснює зачинення кафе економічною недоцільністю в умовах карантину. Що буде на його місці та як ФОП збирається пережити січневий локдаун?

Із 17 березня через загрозу швидкого поширення Covid-19 уряд призупинив роботу всіх закладів громадського харчування, більшості магазинів, ТРЦ, побутового обслуговування, кінотеатрів, театрів, спортивних клубів та інших розважальних закладів. Також кілька тижнів не працювали і ринки. Через жорсткий карантин зупинили роботу близько 700 тис. підприємств (а це близько 4 млн робочих місць), які втратили до 75% доходів, скоротилася кількість вакансій. 

Скільки ФОПів протягом 2020 р. зареєстрували в Броварах свою діяльність, а скільки припинили за власним бажанням, у центрі «Прозорий офіс» статистики не надали, позаяк її не ведуть. Та навіть опитування серед знайомих підприємців показало, що змушене було припинити свою діяльність, скоротити обсяги роботи чи її перепрофілювати, чи не кожне друге ФОП.

Робота в умовах карантину

Один із тих, кому довелося адаптуватися до роботи в умовах карантину, і фізична особа-підприємець Юрій Котелевець. Пан Юрій у бізнесі з 1997 р. (23 роки).

На сьогодні в його ФОП основний вид діяльності – надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, серед інших – виробництво готової їжі та страв. ФОП у Броварах знають переважно по кафе «Кулінарія/Кондитерська «777», що на бульв. Незалежності, хоча у пана Юрій є й автомийка на Пекарні.

кафе 777777Сьогодні кафе, яке користувалося значним попитом у населення, зачинено, а 15 працівників звільнено. «Через економічну недоцільність в умовах карантину», – так пояснив припинення роботи кафе Юрій Котелевець. За словами підприємця, лише податків за 15 осіб його ФОП сплачувало в місяць 45 тис.грн, ще 60 тис. – за світло – роботу трьох печей, де випікали тістечка, торти та випічку за «брежнівськими рецептами».

Та через жорсткий карантин заборонили проводити банкети і поминки, кількість столиків довелося вдвічі скоротити, відвідувачів значно зменшилося, тож доводилося щодня списувати багато товару, який не могли реалізувати, каже Юрій Котелевець. Попри те, що не працювали, все ж оплачували вартість ліцензії, платили зарплати працівникам. При цьому великі торгові продуктові мережі продовжували працювати. Той самий Епіцентр та Макдональдс (на вивіз). Відтак великий, середній та малий бізнес опинилися в різних умовах.  «Перший карантин мій бізнес ранив, а карантин вихідного дня – добив», – каже підпиємець, адже значна частина відвідувачів була саме у вихідні дні. Торгівля «на виніс» не змогла покрити значні витрати і частину бізнесу пан Юрій «згорнув», ще частину – перепрофілював. Але про це дещо нижче.

Допомога малому бізнесу

Під час весняного, жорсткого карантину, влада країни почала робити перші кроки для підтримки малого бізнесу. 17 березня Верховна Рада оголосила часткові податкові канікули та мораторій на перевірки. Усі фізособи-підприємці звільнялися від сплати єдиного соціального податку (ЄСВ).

Як зазначено в пояснювальній записці про хід виконання бюджету Броварів за 9 міс. 2020 р., не нараховувалися та не сплачувалися із 1 по 31 березня плата за землю, податок на нерухоме майно. Зменшення надходжень загального фонду ( 695 401 837,0 грн при плані 702 889 000,00 грн) відбулось за рахунок зменшення податку на доходи фізичних осіб через тимчасове скорочення обсягів виробництва та скорочення робочого часу на підприємствах на період дії карантину.

У квітні уряд запустив антикризову програму кредитування 5-7-9% для мікро- та малого бізнесу. Її кілька разів змінювали та розширювали перелік умов надання кредиту.

Також Кабмін ухвалив рішення про продовження виплат на дітей ФОПам, які вимушені обмежити свою роботу через карантин.

А 4 грудня Верховна Рада проголосувала за ініціативи Президента, щодо соціальної  підтримки підприємців та найманих працівників, які постраждали в період карантину.

Держава виплатить допомогу бізнесменам та найманим працівникам, постраждалим у період карантину 

Відповідно до законопроєкту, на виплату 8 тисяч гривень одноразової допомоги можуть претендувати понад мільйон українців. Підприємці отримають гроші вразі закриття, працівники – вразі звільнення.

Як повідомив директор Броварського міськрайонного центру зайнятості Максим Вітер, у рамках цього закону, який очікує на підписання Президентом, за заявами підприємців готуватимуть виплати вже наприкінці грудня.

Однак, як стверджує Юрій Котелевець, за час карантину він не скористався жодною державною допомогою, і на неї не претендує, адже не хоче, щоб підприємство перевіряли контролючі органи на «доцільність її використання». Єдине прохання, зазначає пан Юрій, щоб перевіряючі якнайменше втручалися в роботу підприємства, адже Їхні візити щораз закінчуються значними штрафами за найменші порушення.

Вижити в період локдауну

Навчений гірким власним досвідом, Юрій Котелевець уже зараз готується до тритижневого локдауну, який заплановано запровадити в січні 2021 р. Позаяк у його немає мережі магазинів, пережити скрутні часи планує за рахунок здачі в оренду частини магазину. Тож на місці м’ясного відділу в «777» торгуватиме столичний продуктовий мінімаркет «Бадьорий», а в приміщенні, де була кулінарія, після ремонту буде м’ясний відділ. Там облаштують і кілька вітрин із випічкою та тортами.

777Зокрема випічку продовжать реалізовувати на замовлення в близько 30 магазинів міста та району, а також школи Броварів, адже пекарня в приміщенні так і залишається. А от столиків, де можна було посидіти, та літнього майданчика вже не буде. Також, щоб мати в «обороті» живі гроші, здає в оренду й автомийку.

Зауважимо, що на бульв. Незалежності ще до карантину зачинилися піцерії «Пронто» та «Челентано», тож на одній із найголовніших вулиць міста фактично не залишилося закладів швидкого харчування, де можна посидіти та за помірну ціну посмакувати різноманітними тістечками і випічкою. При цьому кількість магазинів із продажу м’яса та ковбас зросла вдвічі, хоча фермерських тваринних господарств, наприклад, на Броварщині, не збільшилося.

Зауважимо, що в новому прогнозі Міжнародної організації праці зазначено, що економічна та трудова криза, спричинені пандемією коронавірусу, можуть збільшити глобальне безробіття на майже 25 мільйонів осіб. У Броварах та районі також зросла кількість безробітних.

За даними Броварського міськрайонного центру зайнятості, на сьогодні на обліку в них перебуває 1204 безробітних, із яких 909 – з міста, при наявних  614 вакансіях. Найбільша потреба в робітничих спеціальностях. Зокрема, в сантехніках, електриках, газоелектрозварювальниках, машиністах, є необхідність у спеціалістах логістичної та медичної галузей. Зокрема, в молодшому медперсоналі – молодших медсестрах та санітарках.

Віднедавна ряди безробітних поповнили і екс-працівники Юрія Котелевця, серед яких – частина осіб, яким до пенсії залишилося рік-два.

Фото – Антон Раков 

Читайте також

  1. Касові апарати для ФОПів Президент України відтермінував до 2022 року
  2. На касові апарати мають перейти ФОПи-єдиноподатківці 2-4 груп − Верховна Рада. Кого це стосуватиметься

  3. Уряд продовжив виплату ФОПам «карантинної» допомоги на дітей

  4. Верховна Рада відкрила ринок землі

  5. Уряд затвердив розміри допомоги з часткового безробіття на час карантину

Поділіться.

Залиште відповідь