Все про грип: симптоми, лікування та міфи

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Чим відрізняється грип від ГРВІ, які його симптоми, чим лікуватися в першу чергу та про найпоширеніші міфи про вірус розповідає МОЗ України.

Як відрізнити грип від ГРВІ?

Грип − це гостра респіраторна вірусна інфекція, яка передається повітряно-крапельним шляхом. Симптоми, які відрізняють грип від ГРВІ: блискавичний початок хвороби, гарячка, міалгії (біль у м’язах), температура тіла понад 38 С, слабкість, втома, озноб головний біль. Через свої ускладнення грип небезпечний (наприклад, пневмонія та ниркова недостатність), тому дуже важливо вчасно встановити діагноз і почати лікування.

У якому випадку варто звернутися за фаховою допомогою?

Якщо в людини типові симптоми грипу, варто проконсультуватися зі своїм сімейним лікарем і виконувати його вказівки. Але невідкладно потрібно звертатися до лікаря в разі виявлення процесу ускладнення. При цьому в пацієнта з’являються характерні симптоми − часте поверхневе дихання, судоми.

Також якщо людина відноситься до груп ризику:

 • люди старші 65 років,
 • люди з надлишковою вагою,
 • люди, які мають хронічні захворювання (наприклад, бронхіальна астма чи хронічний обструктивний бронхіт);
 • імуносупресія (наприклад, онкохворі, ВІЛасоційовані).

Читайте також: Будьте здорові: час починати профілактику застуди та грипу

Яку температуру варто знижувати при хворобі та які засоби краще для цього використовувати?

Температура тіла, яку потрібно знижувати, для дітей та дорослих різна. Дітям варто знижувати температуру, яка сягає позначки 38 С. Дорослий пацієнт повинен знизити температуру, якщо вона перевищила позначку 38.5 С.

Для зняття гарячки потрібно використовувати парацетамол або ібупрофен. Не можна застосовувати ацетилсаліцилову кислоту (аспірин). При застосуванні аспірину можливий синдром Рея. Це печінкова недостатність і енцефалопатія.

Чи лікується грип антибіотиками?

Грип не лікується противірусними засобами та антибіотиками. При тяжкому перебігу хвороби, який потребує госпіталізації в умовах стаціонару, фахівці можуть призначити специфічну противірусну терапію − ліки озельтамівір.

Чи можна захворіти на грип через переохолодження?

Єдиний спосіб захворіти на грип і ГРВІ − це контакт з людиною, в якої є вірус. Температурний режим − це один із найпоширеніших міфів. Навіть якщо людина отримала переохолодження, із гарною імунною системою та відсутністю контакту з хворими вона не захворіє.

Як довго після того як зникли симптоми людина може інфікувати інших?

Пацієнт може бути заразним за день-два до початку хвороби та ще приблизно протягом 7−10-ти днів від початку симптомів. Цей термін може тривати довше в імуноскомпрометованих (пацієнти з первинним імунодефіцитом) та в дітей. Тому варто завжди консультуватися зі своїм сімейним лікарем.

Які методи профілактики грипу та ГРВІ?

Основним методом профілактики грипу є вакцинація. Методом профілактики ГРВІ є дотримання гігієни: миття рук, провітрювання приміщення, перебування на свіжому повітрі, загартовування, збалансоване харчування, правильний режим сну та відпочинку.

Що має зробити людина, яка вирішила зробити щеплення від грипу?

Спочатку пацієнт повинен записатися до свого сімейного лікаря. Після огляду лікар дає чи не дає дозвіл робити щеплення.

Якщо вакцина куплена в аптечному кіоску, який перебуває поза медичним закладом, треба дотримуватися холодового ланцюга:

 •  збережіть чек на вакцину, яку ви купуєте (повинно пройти не більше двох годин між купівлею і введенням вакцини);
 •  попросіть сертифікат на вакцину (копію сертифікату видає аптечна мережа);
 •  обов’язково візьміть сумку-холодильник з холодоагентом і термометром, адже потрібно дотримуватись температурного режиму для зберігання вакцини.

Кому та в який час краще вакцинуватися?

Краще за все вакцинуватись за 14 днів до прогнозованого майбутнього спалаху грипу. Приблизно за цей час формуються антитіла.  В інструкції вказано, що вакцини можуть бути введені протягом усього року циркуляції вірусу грипу. Проте не варто забувати, що імунітет формується протягом 2 тижнів, тому, якщо після щеплення ви будете контактувати з хворим, то можете заразитись. Вакцинація вагітних інактивованими вакцинами проти грипу можлива у будь-коли.

Читайте також: Дві вакцини проти грипу пройшли державний контроль якості – Держлікслужба

Чи можна робити профілактичне щеплення від грипу в один день з іншими щепленнями?

Так, їх можна поєднувати. Проте щеплюватися потрібно в різні анатомічні ділянки. За протоколом вакцинацію роблять під кутом 90 в дельтоподібний м’яз на обох руках. Тому за один візит до лікаря можна зробити кілька щеплень.

Як правильно вакцинувати дитину від грипу?

Малюка можна вакцинувати з 6 місяців від народження. Якщо дитині до 9 років і вона до цього не була щеплена від грипу, треба вводити дві дози із різницею в місяць. Спочатку одне, через місяць − наступне. Протягом подальших років потрібне лише одне щеплення.

Дитина, якій зробили вакцинацію, може контактувати з немовлятами. Вакцина інактивована, тому щеплення не вплине на інших членів сім’ї.

Найпоширеніші міфи про грип, його симптоми та методи лікування

 • Міф: від вакцини можна заразитися грипом. Правда: ні, не можна, бо вакцина інактивована.
 • Міф: часник і цибуля можуть знезаразити повітря і запобігти грипу. Правда: набагато важливіше дотримуватись особистої гігієни, зволожувати повітря та пити багато рідини.
 • Міф: лікування антибіотиками від грипу.  Правда: антибіотики не допомагають лікувати вірус. Їх можуть призначати лікарі, якщо є бактеріальне ускладнення.
 • Міф: вітамін С для профілактики. Правда: немає досліджень, які доводять це.
 • Міф: якщо людина хворіла один раз у цьому році, то вона не захворіє повторно. Правда: можливо захворіти ще раз, адже вірус грипу і група ГРВІ включає в себе багато вірусів (наприклад, ротавіруси, паравіруси і риновіруси). Відповідно, людина може захворіти навіть після щеплення, але вакцинація гарантує, що не буде тяжких форм хвороби та летальних наслідків.

Читайте також: Цього року очікують 4 штами грипу, серед яких два – нові. ВІДЕО

Поділіться.

Залиште відповідь